Jeśli interesuje cię temat porządkowania przestrzeni, dobrze wiesz, że metod i podejść jest bardzo dużo. Marie Kondo, metoda Kaizen, metoda małych kroków. Do wyboru, do koloru. To, co chcę ci zaproponować, to moja metoda czterech kroków. Jest jednocześnie skuteczna i nie wywraca domu do góry nogami. Pozwala na znalezienie dobrego tempa oraz dopasowanie porządków do twoich potrzeb i możliwości czasowych czy logistycznych. Równocześnie uwzględnia pozbywanie się przedmiotów w możliwie zrównoważony sposób – wszędzie, gdzie tylko się da, zachęcam do oddawania rzeczy osobom potrzebującym lub odpowiednim organizacjom.
Omówmy te kroki po kolei.
Porządki krok 1: inwentaryzacja (zobacz, co tak naprawdę masz)
Zacznij od zebrania rzeczy z danej kategorii, by zobaczyć, co tak naprawdę masz. Uwierz mi, w wielu przypadkach będziesz zaskoczona, bo po prostu nie mamy pamięci do każdej jednej rzeczy, która znajduje się w naszym domu. Na tym etapie łatwo też wychwycisz przedmioty zniszczone lub takie, które dublują swoją funkcję (nie chodzi mi oczywiście o to, że nagle odkryjesz, że masz dwie pary jeansów, ale może cztery wałki do ciasta to już całkiem sporo, co?). Z drugiej strony możesz odkryć coś, o czym już dawno zapomniałaś, a z chęcią będziesz używać.
Porządki krok 2: selekcja (redukowanie nadmiaru)
Od razu ci powiem, że to nie jest łatwy moment. Podjęcie decyzji, co tak naprawdę chcemy zostawić, a z czym się pożegnać, jest dla wielu osób bardzo kłopotliwe. W odpowiedniej chwili zadam ci pytania, dzięki którym obraz stanie się jaśniejszy. Teraz już zdradzę, że podzielimy rzeczy na cztery pudła: sprzedać, oddać szybko lub z głową, wyrzucić, nie wiem; ostatnia kategoria wymaga dużej dyscypliny, gdyż nie jest to czarna dziura na odroczone decyzje lecz kwarantanna dla rzeczy, co do których masz wątpliwości. Napisz na pudełku dokładną datę, do kiedy podejmiesz decyzję, co zrobić z tymi przedmiotami.
Porządki krok 3: organizacja
Dopiero na tym etapie pojawiają się piękne pojemniki i sortery – gdy już wiesz, ile masz rzeczy, które chcesz zostawić, możesz znaleźć optymalny sposób organizacji funkcjonalnej. Nieocenione będą wszelkie wkłady do szuflad, wieszaki etc. W książce znajdziesz praktyczne schematy i grafiki, które pomogą w funkcjonalnej organizacji twojego domu.
Porządki krok 4: utrzymanie porządku (sprawiedliwy podział obowiązków i wypracowanie nawyków porządkowych)
Ile razy zdarzyła ci się taka sytuacja, że zrobiłaś wielkie porządki, wszystko wyglądało naprawdę przepięknie, a potem niepostrzeżenie bajzel powrócił i musisz zaczynać od nowa. Można się załamać! Utrzymanie porządku to proces i wymaga sprawiedliwego zaangażowania wszystkich domowników (dostosowanego do ich możliwości wiekowych, dostępności czasowej czy
preferencji).
ZANIM ZACZNIESZ, PRZYGOTUJ ZESTAW ROBOCZY:
✓ duże worki na śmieci,
✓ kartony na rzeczy, które chcesz oddać,
✓ kartony lub przezroczyste pojemniki na rzeczy, które
zamierzasz sprzedać,
Oczywiście poradzisz sobie bez takich pojemników, ale świetnie się sprawdzają przy ubraniach lub zabawkach wystawianych w serwisach aukcyjnych. Zazwyczaj to drobniejsze rzeczy i gdy uda ci się coś sprzedać, nie musisz przekopywać całego kartonu czy worka, aby znaleźć odpowiedni przedmiot.
✓ środki czystości, ściereczki do kurzu, ręczniki papierowe,
✓ wygodne ubranie, którego nie będzie ci szkoda, gdy się ubrudzi.
Poza zestawem roboczym przyda ci się „zestaw umilacza” – ulubiona muzyka, dobra herbata, przekąska. Telefon polecam zostawić w drugim pokoju, by cię nie rozpraszał czy nie generował pokusy prokrastynacji.
Fragment pochodzi z książki „Prosta organizacja”Agnieszki Kraków-Gorący
To nie jest kolejny poradnik dotyczący sprzątania! Książka, którą trzymasz w ręku, pomoże ci określić przyczyny chaosu panującego w twoim domu oraz je wyeliminować. Dzięki temu zyskasz trwałe efekty swoich wysiłków, a nie tylko stos rzeczy do oddania lub sprzedania.
Agnieszka Krakós-Gorący przeprowadzi cię krok po kroku przez cały proces organizacji przestrzeni, w której żyjesz. Pokaże proste rozwiązania, które będziesz mogła dostosować do swoich możliwości czasowych i logistycznych. Dowiesz się m.in.:
- Jak przestać otaczać się zbędnymi przedmiotami i zacząć kupować tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne?
- Jak uporządkować dokumenty?
- Jak poradzić sobie z selekcją pamiątek i rzeczy sentymentalnych?
- Jak zoptymalizować wnętrze szafy?
- Jak stworzyć garderobę kapsułową?
- W jaki sposób przechowywać żywność w lodówce, by wydłużyć jej przydatność do spożycia?