Go to content

Lubisz banany? Nie wyrzucaj skórek po nich. Zdziwisz się, na ile sposobów możesz je wykorzystać

Skórka od banana
Fot. iStock

Skórka od banana, wbrew pozorom, nadaje się nie tylko na kompost lub do śmieci. Można ją wykorzystać na kilka ciekawych sposobów, od pielęgnacji urody, po czyszczenie obuwia. Warto znać kilka sprytnych trików, by skórka od banana stała się czymś więcej, niż tylko odpadkiem.

Lubisz banany? To dobrze, bo jest kilka mocnych argumentów za tym, by mieć je jeść. Banany to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, wspierają pracę układu nerwowego, dodają energii oraz przyspieszają powrót do formy po osłabieniu lub chorobie. Pod grubą skórką znajdziesz witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B, oraz składniki mineralne takie jak: potas, magnez, fosfor, wapń. Nie brakuje w nich także błonnika i beta-karotenu.

Powyższa lista robi wrażenie, więc jeśli banany stanowią element codziennej diety, wyjdzie ci ona na zdrowie. Co lepsze, nie tylko miąższ bananów można wykorzystać. Także skórka od banana ma kilka zastosowań, o których warto mówić i wdrażać je w życie. Także ona, choć wydaje się bezwartościowa, zawiera witaminy i minerały, dzięki czemu ma wartości wzmacniające i odżywcze. Nikt nie zachęca do zjadania jej na surowo (ponoć jest jadalna), ale dzięki kilku prostym sztuczkom można zyskać wiele pozytywnych efektów przy pielęgnacji urody lub domu, i to całkiem darmo, wykorzystując coś, co i tak wpadłoby do kosza/kompostownika.

Skórka od banana

Fot. iStock/Skórka od banana

Skórka od banana i jej 7 zastosowań. Sprawdź, czym może cię zaskoczyć 

Skórka od banana jako eko maseczka na twarz

Skórka od banana może posłużyć jako prosty sposób na pielęgnację urody. W ekologiczny sposób możesz zrobić maseczkę na twarz. Wieczorem, po oczyszczeniu skóry twarzy natrzyj ją wewnętrzną stroną skórki banana i zostaw tak miąższ do rana. Po nocy spłucz ją ciepłą wodą. Ten sposób szczególnie przyda się, jeśli skarżysz się na przesuszoną, zmęczoną skórę. Skórka od banana skutecznie ją odżywi. Co więcej, zaleca się także ten składnik (lub miąższ z banana) do stosowania na skórę z wypryskami.

Skórka od banana na włosy 

Także włosy mogą zyskać na wykorzystaniu skórki od banana. Możesz wykorzystać ją jako maskę do włosów, o ile zblendujesz skórkę od banana z odrobiną ilością wody tak, aby powstała gęsta papka. Połóż ją na umyte włosy na około 30 minut. Po tym czasie spłucz ją dokładnie z włosów.

Skórki od banana na ukąszenia

Skórka od banana nadaje się także do łagodzenia przykrych efektów ukąszeń mrówek, meszek czy komarów. Wystarczy przyłożyć do swędzącego lub bolesnego miejsca wewnętrzną stronę skórki banana. Po kilku minutach powinna nadejść oczekiwana ulga. Ta metoda jest prosta, skuteczna i w pełni naturalna, dlatego nie zaszkodzi również dzieciom.

skórka od banana

Fot. iStock/Skórka od banana

Skórki od banana czyszczą srebro

Dzięki przyrządzeniu w blenderze gęstej pasty ze skórki od banana i niewielkiej ilości wody można przywrócić blask srebrnym sztućcom czy biżuterii. Pasta powinna być na tyle gęsta, by nie spływała z czyszczonych nią przedmiotów. Świeżo przygotowaną pastę należy nałożyć na przedmiot, i przy pomocy miękkiej szmatki wypolerować go na błysk, opłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Można też po prostu nacierać wewnętrzną stroną skórki dany przedmiot i wypolerować go do sucha.

Skórka od banana czyści skórę

Skórka od banana to niezawodny sposób na wyczyszczenie i przywrócenie blasku butom czy torebkom z gładkiej skóry. Przecieranie skórzanych wyrobów wewnętrzną stroną skórki od banana nada im połysk, zastępując pastowanie. Natrzyj buty/torebkę wewnętrzną stroną skórki od banana, zostaw na dwie minuty, po czym wypoleruj miękką i czystą ściereczką. Zwróć uwagę na to, by nie został resztki banana, w dziurkach od sznurówek, czy przy szwach. Stwardniałe wcale niełatwo jest usunąć. Jeśli obawiasz się, czy twoje buty lub torebka dobrze zniosą ten zabieg, użyj skórki od banana na niewidocznym fragmencie skóry.

Skórka od banana przywraca blask liściom roślin

Skórka od banana to eko sposób na błyszczące i odżywiane liście roślin doniczkowych. Nic nie działa na nie tak dobrze, jak wycieranie ich raz na jakiś czas, aby pozbyć się kurzu, wewnętrzną stroną skórki od banana. Trzeba jednak mieć na względzie to, że nie wszystkie kwiaty lubią lub nie potrzebują takich zabiegów. Nabłyszczanie może nie być wskazane dla np. roślin z liśćmi pokrytymi meszkiem.

Skórka od banana

Fot. iStock/Skórka od banana do liści

Skórka od banana jako niezawodny nawóz 

Skórkę od banana z powodzeniem można potraktować jako naturalny nawóz. Warto włożyć drobno pocięte skórki do ziemi podczas przesadzania roślin. Należy pokryć je podłożem i dopiero wtedy przesadzić/posadzić roślinę. Skórki ulegną rozkładowi, zasilając podłoże o cenne składniki pokarmowe dla kwiatów.

Jak widać, skórka od banana ma wiele ciekawych zastosowań, więc, zamiast wyrzucać ją do kosza, warto choć raz wypróbować powyższe sposoby w praktyce.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl