Jesteś w ciąży i nie jesteś pewna tego, kto jest ojcem dziecka? Wraz z partnerką oczekujesz na swojego potomka, ale wciąż nie masz pewności, czy jesteś jego biologicznym ojcem?
Wspólnie zastanawiacie się czy można zlecić test na ojcostwo jeszcze w trakcie trwania ciąży? Utrzymujące się wątpliwości i niepewność wywołują stres, wyjątkowo niepożądany dla rozwijającego się w łonie matki dziecka, jak i samej matki. Żeby uniknąć tych wszystkich negatywnych emocji warto zdecydować się na wykonanie testu na ojcostwo w ciąży. Jest to najlepszy sposób by pozbyć się niepewności i w końcu odetchnąć z ulgą. Przeczytaj, jak wygląda ustalenie ojcostwa w ciąży.
Ustalenie ojcostwa w ciąży – kiedy można zlecić badanie?
Istnieją dwie metody ustalania ojcostwa w trakcie ciąży. Test na ojcostwo w ciąży można wykonać od 8 i od 15 tygodnia ciąży. W przypadku testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży do badań pobierana jest krew od matki z żyły odłokciowej (procedura jest identyczna jak przy standardowej morfologii). Z kolei od domniemanego ojca wymagany jest jedynie wymaz z policzka. Badanie polega na wyodrębnieniu wolnego DNA płodowego – DNA dziecka, które krąży w krwiobiegu matki już od ok. 4 tygodnia ciąży. Jest to najnowocześniejsza metoda badania ojcostwa – analiza odbywa się aż na 2304 markerach DNA. Dla porównania – przy ustalaniu ojcostwa po narodzinach za złoty standard uznaje się badanie na 24 markerach.
Drugim rodzajem badań na ojcostwo w ciąży jest test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży. Badanie opiera się na pobraniu płynu owodniowego od dziecka, które możliwe jest dzięki amniopunkcji – jednym z rutynowych badań prenatalnych. W tym przypadku matka i domniemany ojciec mogą oddać dowolne próbki – wymazy lub próbki dyskretne (czyli rzeczy, z których można pobrać materiał genetyczny danej osoby np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, chusteczka z katarem, włosy z cebulkami, paznokcie itp.)
Dodatkowo dzięki pobraniu płynu owodniowego istnieje możliwość jednoczesnego sprawdzenia stanu zdrowia dziecka w kierunku najpopularniejszych chorób genetycznych (np. zespołu Downa, Edwardsa, czy Turnera). Mamy więc możliwość wykonania dwóch bardzo ważnych badań przy jednej okazji.
Test na ojcostwo w ciąży – badanie warte swojej ceny
Negatywne emocje towarzyszące rodzicom chcącym ustalić ojcostwo jeszcze na etapie ciąży mogą być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Zdarza się, że w skrajnych przypadkach dochodzi do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. W związku z tym warto rozważyć ustalenie ojcostwa w ciąży, aby zapobiec tego typu sytuacjom.
Jeżeli chodzi o cenę testów na ojcostwo w ciąży są one zależne od rodzaju badania i kilku innych części składowych. Badanie ojcostwa od 8 tygodnia ciąży wiąże się z kosztem 6977zł. Wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki opiera się na zastosowaniu szeregu skomplikowanych procedur i wykorzystaniu zaawansowanego sprzętu medycznego w związku z czym cena za to badanie jest wyższa. Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży oscyluje w granicach kwoty 2047-2600zł. Różnica w cenie wynika głównie z dwóch czynników. Pierwszym z nich jest grupa krwi matki. Jeżeli ma ona grupę krwi Rh-, wtedy w trakcie badania Pacjentce trzeba podać immunoglobulinę. Drugim aspektem jest kwestia lokalizacji, czyli miejsca, w którym odbywa się pobranie płynu owodniowego – w zależności od miasta kwota za pobranie materiału nieznacznie może się różnić.
Ustalenie ojcostwa w ciąży – jakie niesie ze sobą korzyści?
Ustalenie ojcostwa w ciąży niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich należy uwzględnić lepsze przygotowanie do roli rodzica, większe poczucie bezpieczeństwa, zmniejszenie stresu i niepewności, możliwość jeszcze większego zacieśnienia więzi z dzieckiem, uporządkowanie sytuacji prawnej czy zaplanowanie przyszłości. Ponadto stanowi ono szansę na odbudowę relacji i wzajemnego zaufania między kobietą, a mężczyzną.
Wynik testu na ojcostwo jednoznacznie rozwiewa wszystkie wątpliwości. Warto pamiętać, że rezultat testu jest tak samo pewny, jak badanie wykonane po narodzinach dziecka. Ojcostwo jest potwierdzane na poziomie powyżej 99,9999%, a wykluczane w 100%. W związku z czym zyskujemy pewność na całe życie.
Artykuł powstał we współpracy z testDNA.pl