Lifestyle

O czym marzą dzieci? Przeczytajcie nim rzucicie się w wir prezentowych zakupów

Oh!Books
Oh!Books
2 grudnia 2019
 

Czy wiecie, o czym marzą dzieci? Nie? My wiemy, bo zakończyła się trzecia edycja największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”, organizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era. Wzięło w nim udział ponad 1.300 dzieci z całego kraju! Opowiadania 30 laureatów konkursu zostały wydane w książce “Wielka księga marzeń”. Poniżej prezentujemy jedno z nagrodzonych opowiadań. Przeczytajcie koniecznie.

WYMARZONY CZAS

To był deszczowy poranek. Na ulicy zauważyłam budkę, do której prowadziła bardzo długa kolejka. Podeszłam bliżej i zobaczyłam napis: „Punkt spełniania marzeń”. Zastanawiałam się przez chwilę, czy powinnam stanąć w tej kolejce. Podekscytowana, postanowiłam spróbować. Czekanie umilały mi obrazy pojawiające się na ścianach budki. Przedstawiały one dzieci, które pragnęły, by spełniły się ich marzenia.

Była tam na przykład dziewczynka, która marzyła o misiu. Kiedyś jej mama miała misia, który jeszcze wcześniej należał do jej babci i prababci. Niestety, w końcu miś się zniszczył. Dziewczynka bardzo pragnęła go odzyskać.

Potem zobaczyłam chłopca w moim wieku. Opowiadał, że zawsze, gdy chodzi ulicami swojego miasta, widzi w oddali przepiękne góry. Pragnie je odwiedzić, stanąć na jednym ze szczytów i stamtąd popatrzeć na swoje miasto. Gdy chłopiec wyszedł z „Punktu spełniania marzeń”, okazało się, że jego rodzice postanowili zabrać go na wycieczkę w wymarzone góry!

Czekając, zobaczyłam jeszcze wiele obrazów spełniających się marzeń. Ale nie były to moje marzenia. Przed oczami przesuwały mi się obrazy dzieci marzących o rodzinnych wakacjach, o zabawkach, których nigdy nie miały, o kochającej mamie, której mogliby dać kwiaty zerwane na łące. Na ostatnim obrazie ujrzałam twarz bogatego dziecka, które ciągle chciało więcej drogich zabawek, ponieważ rodzice nigdy nie mieli dla niego czasu. Nie mogłam oderwać wzroku od tej nieznajomej twarzy… Widziałam, że była bardzo smutna. Ten chłopczyk miał mnóstwo przedmiotów, ale w rzeczywistości nie miał nic…

Wreszcie nadeszła moja kolej. Bez namysłu poprosiłam, aby rodzice tego smutnego, nieznanego chłopca znaleźli dla niego czas. Potem wyszłam z budki. Deszcz ustał, park był zalany słońcem, a ja zobaczyłam przed sobą dwie znajome twarze: twarze moich rodziców. Uśmiechnęłam się i w podskokach pobiegłam w ich stronę. Zrozumiałam, że ktoś, kto ma kochającą rodzinę, ma tak naprawdę wszystko.

autorka: Wiktoria Damasiewicz, klasa 4, Stary Sącz

Szukacie prezentu pod choinkę? A możecie pomyślicie o „Wielkiej księdze marzeń”? i przeczytacie ją  razem ze swoimi dziećmi. Co ważne, cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany Fundacji Mam Marzenie, a książkę można kupić już teraz w księgarni Nowej Ery.


Lifestyle

Światowy bestseller literatury psychologicznej w wersji dla nastolatków

Oh!Books
Oh!Books
9 grudnia 2019
Fot. iStock/martin-dm

Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat stanowi doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. W pułapce myśli – dla nastolatków to publikacja, która stanowi nawiązanie do bestsellera W pułapce myśli – tym razem została skierowana do młodych ludzi. To wyczerpujący poradnik, który wyróżnia lekki i bezpośredni język, a zawarte w nim przykłady, wskazówki i ćwiczenia  odpowiadają  problemom i wyzwaniom, przed jakimi stają młodzi ludzie.

W pułapce myśli dla nastolatków rozwija (najważniejsze) umiejętności potrzebne do radzenia sobie z trudnymi, czasem wręcz przytłaczającymi emocjami: stresem, brakiem wiary w siebie, wstydem, gniewem czy lękiem. Książka daje młodym ludziom jasny przekaz, że nie są w swoich uczuciach osamotnieni, a porady w niej zawarte pomagają przejść ten trudny etap życia z podniesioną głową.

Terapia akceptacji i zaangażowania, na której założeniach opiera się ta książka,  uczy, jak zamiast koncentrować się na niepowodzeniach, problemach okresu dorastania czy codziennych zmaganiach, być bardziej uważnym, rozpoznawać swoje myśli i uczucia, akceptować siebie i swoje emocje oraz rozwiązywać problemy.

To lektura obowiązkowa nie tylko dla młodzieży, ale i rodziców, nauczycieli oraz terapeutów pracujących z tą grupą wiekową.

Dzięki książce młodzi ludzie:

  • przezwyciężą trudne emocje związane z okresem dorastania
  • nauczą się wykorzystywać siłę uważności w codziennych sytuacjach
  • przestaną szukać w sobie wad i zaczną rozwiązywać swoje problemy
  • zyskają pewność siebie i poczucie własnej wartości
  • odnajdą wartości, które pomogą stworzyć życie, jakiego pragną

Nastolatki przywykły do tego, że dorośli mówią im, co mają robić i nie ma potrzeby pisać książek, w których będzie jeszcze więcej komenderowania. Ta książka ma ci pomóc w przeżywaniu życia na twój własny sposób. Sprzymierzeńcem podczas czytania i korzystania z niej będzie twoje pragnienie niezależności w życiu. Znajdziesz w niej pytania o to, na czym ci zależy i próby dotarcia do głębszej mądrości, którą nosisz w sobie. W pewnym sensie to ty musisz zdecydować, czy żyjesz własnym życiem, czy też należy ono do myśli i uczuć, które ci wpojono.

Steven C. Hayes, autor książki W pułapce myśli

Oto książka, która jest bogatą skarbnicą mądrości, współczucia i niezwykle praktycznych narzędzi, owocnie wspierających nastolatków w obliczu wyzwań życiowych. Lektura obowiązkowa nie tylko dla młodzieży, ale i rodziców, nauczycieli oraz terapeutów pracujących z tą grupą wiekową.

– Russ Harris, autor książek Zrozumieć ACT i Pułapka szczęścia

 

Młodość to czas odkrywania: świata, relacji z ludźmi i samego siebie. Ta książka może być twoim sprzymierzeńcem w tej pełnej wyzwań przygodzie. Nie tylko znajdziesz tu instrukcję obsługi swoich myśli i emocji, ale przede wszystkim zyskasz możliwość zdobycia umiejętności, dzięki którym odważysz się spełniać najgłębsze marzenia.

Joanna Steinke-Kalembka
psycholog, autorka bloga Edukowisko.pl

 

Bycie nastolatkiem jest piękną przygodą, wstępem do odważnego dorosłego życia. W czasie tej przygody można przeżyć zarówno to, co dobre, miłe, przyjemne, jak i to, co powoduje lęki i cierpienie, utrudnia zrozumienie własnych emocji, myśli czy zachowań. Książka inspiruje do odkrywania, rozbudzania ciekawości, wewnętrznej siły, by odważnie żyć w zgodzie ze swoimi wartościami.

Marta Szydłowska-Pierzak
psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, założycielka Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „Empatia”

 

O autorach:

Dr Louise Hayes, psycholog kliniczny, pracownik naukowy Uniwersytetu w Melbourne. Jako pierwsza zaadaptowała terapię akceptacji i zaangażowania dla potrzeb młodych ludzi, zajmuje się badaniami nad skutecznością terapii ACT u nastolatków oraz prowadzi międzynarodowe szkolenia ACT dla specjalistów z całego świata.

Ann Bailey, MA, psycholog kliniczny z doświadczeniem w niesieniu pomocy w radzeniu sobie z emocjami i odnajdywaniu sensu życia. Autorka książki Pożegnaj wagę. Jak wykorzystać techniki ACT w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki

Dr Joseph V. Ciarrochi, profesor psychologii na Uniwersytecie Western Sydney, wykładowca, badacz, autor licznych publikacji naukowych. W swoich badaniach skupia się na zrozumieniu i rozwijaniu społecznego i emocjonalnego dobrostanu. Autor książki Pożegnaj wagę. Jak wykorzystać techniki ACT w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki

Dr Stephen C. Hayes, profesor psychologii na Uniwersytecie Nevady w Reno. Autor licznych książek i artykułów naukowych, w tym cieszącego się ogromnym powodzeniem podręcznika ACT W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

W pułapce myśli – dla nastolatków

W pułapce myśli dla nastolatków

Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

Louise Hayes, Ann Bailey, Joseph Ciarrochi

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 168

ISBN: 978-83-7489-804-1

Cena: 39,90


Artykuł powstał we współpracy GWP


Lifestyle

„Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Jedyna seria polskich książek dla młodzieży z zakresu rozwoju osobistego

Oh!Books
Oh!Books
25 października 2019
Fot. iStock / Nikada

Okres dojrzewania, wiek młodzieńczy, czy jak ktoś woli wiosna życia to niesamowicie piękny ale i bardzo trudny czas.  Czas „umierania” dziecka i „narodzin” dojrzałego człowieka. Czy będzie on świadomą i wartościową osobą zależy od wielu czynników, lecz przede wszystkim od jego własnego zdeterminowania i wyborów.

„Chcę być kimś!” to seria 3 książek, która swoją treścią pyta, odpowiada, prowokuje do myślenia i działania. Rozwiązuje problemy, kiedy trzeba daje przysłowiowego „kopa” i zmienia sposób podejścia do życia. Tak by po przeczytaniu młody człowiek zrozumiał siebie i raz na zawsze zapamiętał, że JEST WYJĄTKOWY i ma prawo odnieść sukces! Oczywiście przy swoim zaangażowaniu.

Książki poruszają szalenie istotne na progu dojrzałości kwestie, takie jak: poczucie własnej wartości, indywidualizm,  zarządzanie sobą w czasie, planowanie działań, relacje, bariery, czy też radzenie sobie ze stresem. Każda z części zawiera cztery z szesnastu obszarów budowania osobowości nastolatka, które autor – Michał Zawadka wyodrębnił na podstawie warsztatów z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi w całej Polsce.

Część I

Fot. Materiały prasowe

Kim jestem – Co myślisz o sobie i o świecie? Skąd się biorą i czym są Twoje dogmaty? Jak wpływa na Ciebie Twoja przeszłość, rodzina, znajomi, szkoła? Czy masz prawo to zmienić? Jak zbudować swoją misję i zasady?

Wiara w siebie – Jak zbudować poczucie własnej wartości? W jaki sposób uwierzyć w siebie? W jaki sposób działać, żeby nie podcinać sobie skrzydeł?

Samodyscyplina – Jak określić swoje nawyki? Czy są dobre czy złe? Jak bardzo zależy od nich Twoja przyszłość? Czy możesz je zmienić i jak to zrobić? Jakie konsekwencje niesie za sobą wytrwałość w działaniu?

Indywidualność – Jak zawalczyć o siebie w grupie? Jak nie bać się hejtu? Jak się wyróżnić? Jak budować swoją pozycję w szkole, w domu, wśród znajomych? Jak dogadać się z rodzicami? Jak asertywnie wypowiedzieć własne zdanie?

Część II

Fot. Materiały prasowe

Cele – Jak wyznaczać priorytety w działaniu? Jak efektywnie zamieniać plany w zaplanowane działanie? Jak prawidłowo wyznaczać cele? Dlaczego warto zapisać marzenia?

Czas – Jak zarządzać sobą w czasie? Jak połączyć siebie, czas i działanie? Czy możesz zaoszczędzić minimum godzinę dziennie? Jakie są sposoby odliczania czasu? Jak spełnić swoje marzenia w 15 minut dziennie?

Proaktywność – Jak panować nad swoimi reakcjami i jak działać po swojemu? Dlaczego warto wybrać pozycję gracza, a nie pionka? Jak podejmować aktywne decyzje? Co się znajduje pomiędzy akcją a reakcją?

Pieniądze – Dlaczego pieniądze są ważne? Czy dają niezależność? Jaką wartość tworzą w życiu? Budują czy niszczą? Jaki wpływ na ich zarabianie i pomnażanie ma Twoje podejście do nich?

Część III

Fot. Materiały prasowe

Relacje – Jak dzięki relacjom zadbać o swój sukces? Co zrobić, żeby Ci ufano? Jak zatroszczyć się o swoją pozycję każdego dnia? Jak być wartościowym partnerem do wspólnych działań? Jak dbać o swoje przyjaźnie? Co robić, żeby dobrze o Tobie mówili? Jak zamienić kłótnie w porozumienie? Jak naprawiać relacje, kiedy coś pójdzie nie tak?

Bariery – Jak wpływa na Ciebie Twoje myślenie? Czy Twoje wyniki zależą od Ciebie? Czy masz wpływ na swoje życie? Jak przekuć przegraną w wygraną? Jak poradzić sobie ze strachem? Co możesz osiągnąć poprzez zmianę myślenia?

Komunikacja – Co kryje się między słowami? Co jest ważniejsze od mówienia? Co robić, żeby inni nas słuchali? Jak słuchać, żeby zrozumieć innych? Co jest ważne w wystąpieniach publicznych? Jak poradzić sobie ze stresem? Skąd się biorą nieporozumienia? Jak przekonać innych do swoich słów?

Autorytety – Czy starszy ma zawsze rację? Co sprawia, że człowiek jest wartościowy? Kogo warto naśladować? Jak rozpoznać tych, których należy unikać? Czy trzeba w życiu być superbohaterem? Co się dzieje z marzeniami z dzieciństwa?

Ostatnia czwarta część „Chcę być kimś!” dołączy do bestsellerowych poprzedniczek już wkrótce!

Michał Zawadka / Fot. Materiały prasowe

Autor: Michał Zawadka

Grafika: Katarzyna Buk

Wydawnictwo: Mind&Dream

Cena: 44,90 zł

Seria „Chcę być kimś!”  dostępna w salonach Empik, a także na www.empik.com i www.mindanddream.pl .