Go to content

Pieniążek (pilea) – jak dbać o tę wdzięczną ozdobę domu? Pielęgnacja i rozmnażanie pilei

Pieniążek (pilea)
Fot. iStock

Pieniążek to roślina przed laty spotykana bez mała w każdym domu, która dziś wraca na salony i ponownie wzbudza zainteresowanie. Na początku rośnie dość niepozornie, a jej jedyną ozdobą są okrągłe listki. Z upływem czasu zaczyna przypominać miniaturowe drzewko z koroną intensywnie zielonych liści, co dodaje jej uroku. Jeśli planujesz zaopiekować się tą rośliną, sprawdź, jakiej pielęgnacji wymaga pieniążek.

Pieniążek — cechy charakterystyczne

Pieniążek (Pilea peperomioides) to roślina doniczkowa, która do Europy przywędrowała z terenów Chin i Wietnamu. Należy do rodziny sukulentów, a szerzej znana jest pod różnymi nazwami, np. rośliny UFO, lub rośliny misjonarskiej. Jej cechą charakterystyczną są okrągłe, płaskie i mięsiste liście o średnicy dochodzącej nawet do 10 cm, na długich i cienkich łodygach (do 30 cm), które kojarzą się z monetami lub talerzami. Zazwyczaj pieniążek dorasta do 20-30 cm wysokości. Na początku wygląda niepozornie, ale gdy z czasem gubi liście na pniu, a pozostałe na górze przypominają koronę drzewa miniaturki.

Pieniążek (pilea)

Fot. iStock/Pilea

Roślina ma wiele odmian, spośród których równie dużym, co klasyczny pieniążek powodzeniem cieszą się:

  • Pilea Kadiera (Pilea cadierei) — o owalnych zielonych liściach pokrytych z wierzchu srebrnymi łatami, od spodu lekko zaczerwienionych;
  • Pilea peruwiańska (Pilea spruceana) — posiada ciemnozielone owłosione liście z wyrostkami i brązowym wzorem;
  • Pieniążek pilea błyszcząca (Pilea involucrata) — o owalnych, owłosionych, ciemnozielonych liściach z brązowym, srebrnym, lub czerwonym unerwieniu. Ich powierzchnia jest pofałdowana.

Pieniążek — pielęgnacja

Pieniążek wymaga piaszczystego, dobrze przepuszczalnego podłoża, pod którym znajduje się warstwa drenażu. Woda nie może stać w doniczce, ponieważ korzenie pieniążka szybko ulegają gniciu i zapadają na choroby grzybowe. Właściwy drenaż pozwoli korzeniom oddychać i zagwarantuje dobry odpływ wody.

Pieniążek lubi jasne pomieszczenia, ale o rozproszonym świetle słonecznym. Z tego powodu nie posłużą mu mocno nasłonecznione parapety wychodzące na zachodnią lub południową stronę. Zbyt silne promienie słoneczne poskutkują oparzeniem liści. Szukając miejsca dla pieniążka lepiej omijać też zbyt ciemne miejsca, ponieważ z braku słońca ogonki liści wydłużają się, szukając światła. W konsekwencji, zamiast rosnąć w górę, roślina będzie się kładła po bokach. Pieniążek lubi ciepło, ale znosi też nocne spadki temperatury. Optymalna temperatura dzienna waha się między 21 a 26º C, a w nocy pomiędzy 15-16º C. Dla dobrej kondycji pieniążka temperatury nie powinny spadać poniżej tej granicy.

Pieniążek (pilea)

Fot. iStock/Pilea

Doniczkę z pieniążkiem raz na tydzień czas warto obrócić w miejscu, alby liście równomiernie się rozrastały, tworząc foremną koronę. Gdy na liściach zbierze się kurz, trzeba je przetrzeć wilgotną szmatką, aby roślina efektywniej wykorzystywała promienie słoneczne.

Jak podlewać pieniążka?

Pieniążek to sukulent, który gromadzi zapas wody w tkankach, dlatego nie należy podlewać go zbyt często. Trzeba pozwolić przeschnąć ziemi w doniczce między jednym a drugim nawadnianiem. Zaleca się podlewanie maksymalnie raz w tygodniu, wlewając wodę na podstawkę. Nie należy jednak przesadzać z ograniczaniem ilości wody, ponieważ przy jej niedostatku liście pieniążka zaczną opadać.

Pieniążek — nawożenie

Pieniążek nie osiąga dużych rozmiarów, rośnie powoli, i kwitnie rzadko w domowych warunkach, wiec nie trzeba go zbyt często nawozić.  Nie zaszkodzi zasilić go raz na kilka tygodni nawozem w płynie do kaktusów i sukulentów.

Raz do roku warto przesądzić roślinę do nieco większej, ale dopasowanej do wielkości bryły korzeniowej doniczki. Zabieg ten może pobudzić roślinę do lepszego wzrostu. Nieprzesadzane egzemplarze tracą swój ładny wygląd.

Pieniążek (pilea)

Fot. iStock/Pieniążek (pilea)

Pieniążek — rozmnażanie

Pieniążek to roślina, której rozmnażanie jest łatwe. Wystarczy odrosty roślinki połączone pod ziemią systemem korzeniowym z rośliną „matką” ostrożnie odciąć czystym, ostrym nożem, ok. 1-2 cm poniżej powierzchni ziemi. Tak przygotowane szczepki trzeba włożyć je do ziemi. Można również wiosną, po przezimowaniu w mieszkaniu rośliny, pobrać z pędów wierzchołkowych fragmenty o długości ok. 6 cm (najlepiej 2-3 pary liści). Należy je włożyć do pojemnika z wodą, a gdy pojawią się nowe korzonki, trzeba zasadzić do odpowiednio przygotowanego podłoża i pielęgnować jak dorosłą roślinę.


źródło:  www.ekologia.pl