Naleśniki, gulasz czy jajko sadzone – każda z tych potraw wymaga innego rodzaju patelni. Czym należy się kierować przy jej wyborze? Na co warto zwrócić uwagę, by gotowanie było łatwe, szybkie i przyjemne?
Do przyrządzenia smacznej potrawy nie wystarczą szlachetne składniki i sprawdzony przepis. Nie mniej ważny jest sprzęt, z którego korzystamy, a do takich zalicza się patelnia. Zazwyczaj jedna nam nie wystarcza. Warto mieć ich kilka w zależności od rodzaju i wielkości potraw. Najlepiej zaopatrzyć się od razu w trzy warianty o średnicy 20 cm, 24 cm i 26 cm. Ponieważ w sklepach mamy ogromny wybór sprzętu kuchennego, różniącego się kształtem i materiałem, z którego jest wykonany, wybór konkretnych modeli wbrew pozorom nie jest łatwy.
Ważny jest rodzaj kuchenki. Jeśli mamy gazową lub elektryczną to wszystkie patelnie będą odpowiednie. Do korzystania z kuchenki indukcyjnej przeznaczone są naczynia wykonane z materiałów ferromagnetycznych, z płaskim, równym dnem, które powinno być nieco większe od średnicy palnika. Oznaczone są najczęściej symbolem sprężynki.
Na to, jak szybko podgrzejemy potrawę i czy będzie ona przywierać, ma wpływ materiał, z którego wykonane jest naczynie i jego powłoka. Do najpopularniejszych wariantów należą naczynia ceramiczne, żeliwne i teflonowe. Te ostatnie gwarantują smażenie przy małej ilości tłuszczu i są odporne na wysokie temperatury, ale niestety łatwo je porysować, używając nieodpowiednich przyborów kuchennych. Powłoki ceramiczne szybko się nagrzewają, długo utrzymują ciepło, a dzięki gładkiej powierzchni potrawy do niej nie przywierają i nie przypalają się. Z kolei żeliwne uchodzą za najbardziej trwałe.
Oprócz tradycyjnych rodzajów powłok producenci nieustannie stosują najróżniejsze innowacje. Firma Kohersen proponuje patenie wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej o niezwykłej trwałości, wyposażone w nowoczesną powierzchnię Black Cube, dzięki której ciepło jest rozkładane równomiernie po całej powierzchni naczynia. To sprawia, że nasze potrawy szybciej się podgrzewają przy mniejszym zużyciu energii. Opatentowana technologia DIAMOND umożliwia smażenie przy użyciu minimalnej ilości tłuszczu i gwarantuje, że patelnia nie ulegnie zarysowaniom (Anti-Scratch Power). Dodatkowo naczynia Kohersen® są wolne od PFOA oraz PFOS, dzięki czemu zapewniają zdrowe gotowanie i doskonały smak każdej potrawy.
Wybierając patelnię, musimy też wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, czyli co będziemy na niej smażyć. Na co dzień wystarczą nam patelnie uniwersalne i głębokie. Pierwsze z nich mają spłaszczone dno i niewysokie brzegi. Nieco wyższe boki ma patelnia głęboka, która nadaje się np. do duszenia większych ilości mięsa czy warzyw. Ten rodzaj patelni występuje w różnych średnicach i głębokościach, w zależności od tego dla ilu osób przyrządzamy potrawy. Jeśli lubimy kuchnię azjatycką, to nie obędziemy się bez woka, który dzięki wysokim ściankom i dobremu przewodzeniu temperatury nadaje się do smażenia na głębokim oleju. Możemy go wykorzystać także do smażenia pączków czy faworków. Dla wielbicieli naleśników stworzono patelnię o gładkim dnie i niskich brzegach, a dla fanów burgerów najlepsze będą patelnie grillowe. Niektórzy producenci proponują nawet specjalne patelnie z wgłębieniami do jajek sadzonych.
Warto też zwrócić uwagę na pokrywę patelni. Większość producentów sprzętu kuchennego dołącza ją od razu do zestawu. Pokrywa musi być idealnie dopasowana, żeby skraplająca się para wodna lub tłuszcz nie spływały do środka. By zachować dobrą cyrkulację powietrza pokrywa powinna mieć niewielki otwór, umożliwiający ujście pary.
Nie bez znaczenia jest też uchwyt odporny na działanie temperatury. Należy unikać uchwytów plastikowych, które szybko się podgrzewają, a nawet topią, wydzielając przy tym nieprzyjemny zapach. Kształt rączki powinien być ergonomiczny, tak by nie wyślizgiwała się nam z ręki.
Kiedy już zdecydujemy o wyborze patelni, potrzebne nam będą inspirujące przepisy. Wiele ciekawych pomysłów znajdziemy na stronie www.kohersen.pl.