Mówi się o nim „białko młodości”, bo chociaż jesteśmy w stanie samodzielnie wytworzyć go w organizmie, z wiekiem produkujemy go coraz mniej. Kolagen to budulec, bez którego nasze ciało nie mogłoby działać poprawnie. Kiedy i jak warto go suplementować?
Spośród czynników odpowiadających za urodę stanowi jeden z najważniejszych – a jednocześnie ma krytyczny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu.
Po co nam kolagen?
Stanowi aż jedną trzecią wszystkich białek ludzkiego ciała, a prawie połowa z nich znajduje się w skórze. To kolagen odpowiada za elastyczność, ale także wytrzymałość tkanki łącznej. Daje także naszym stawom ruchomość, jak również występuje w jelitach, ściance macicy, kościach, chrząstkach, a nawet rogówce oka. Jest więc czymś o wiele istotniejszym, niż tylko suplementem cennym dla urody. Jego prawidłowy poziom nie tylko łagodzi estetyczne objawy starzenia się, ale także zapewnia nam zdrowie i sprawność.
Kolagen jest wytwarzany w naszym ciele w oparciu o substancje odżywcze, których sobie dostarczamy. Niezbędnymi składnikami do jego produkcji są żelazo i witamina C, synteza kolagenu w ciele będzie więc zależała w dużej mierze od zbilansowanej diety. Niestety, także i wiek ma tutaj znaczącą rolę. Mniej więcej po 26 roku życia zaczynamy tracić coraz więcej włókien kolagenowych, a około 70tki produkcja kolagenu zatrzymuje się całkowicie. Temu procesowi nie da się w zupełności zapobiec, można jednak znacząco wpływać na jego zahamowanie.
Niedobory kolagenu szybko uwidaczniają się w naszej skórze, poprzez zmarszczki, rozstępy czy wysuszenie. Także cellulit jest jednym z objawów zmniejszania się ilości kolagenu w naszym ciele. Dokuczliwe mogą być także bóle kręgosłupa, czy sztywność stawów. Zauważyć także można problemy z łamliwością i wypadaniem włosów.
Dlaczego ubywa nam kolagenu – powody starzenia się skóry
Po pierwsze i najważniejsze – ze względu na wiek. Ludzki organizm starzeje się, i to proces który możemy co najwyżej tylko spowalniać. Elastyczność skóry i ruchomość stawów maleją jednak także z innych powodów: dotyczy to diety, stylu życia a także częstotliwości ekspozycji na światło słoneczne.
Ciężko jest w diecie zapewnić odpowiednią ilość pokarmu bogatego w kolagen, który w dodatku nie jest wyjątkowo dobrze wchłaniany. Ponadto, pokarmy z rafinowanym cukrem, palenie papierosów i spożywanie alkoholu dodatkowo przyspieszają degradację włókien kolagenowych. Ekspozycja na toksyny jest równie szkodliwa co stres, a kolejnym czynnikiem który sprawia, że kolagenu ubywa jest intensywny wysiłek fizyczny. O suplementacji powinni zdecydowanie pomyśleć sportowcy, szczególnie ze względu na sprawność stawów.
Kolagen naturalny – czyli jaki?
Kolagen naturalny występuje w tkankach większości zwierząt, odpowiadając za ich łączność i elastyczność. Nie oznacza to jednak, że kolagen pochodzący od każdego z żyjących organizmów będzie zgodny z tym, którego potrzebujemy jako ludzie. Żeby jeszcze nieco to skomplikować, trzeba dodać że w ludzkim organizmie wyróżniono aż 29 rodzajów kolagenu, z rozróżnieniem funkcji czy lokalizacji w konkretnych tkankach.
Przed pojawieniem się łatwo dostępnych suplementów diety, sposobem na dostarczanie kolagenu do organizmu było stosowanie diety opartej o produkty odzwierzęce, takie jak kości, kurze łapki, ścięgna, skórka świńska czy salceson. Nie jest jednak łatwo (ani na dłuższą metę zdrowo) stosować taką dietę, nie mówiąc o jej walorach smakowych. Ponadto, jak się okazuje, ze wszystkich źródeł to kolagen rybi jest najbardziej zbliżony do ludzkiego.
Jak suplementować kolagen naturalny?
Nie ma wątpliwości co do tego, że naturalny kolagen dostarczany z zewnątrz jest sprzymierzeńcem zdrowia i urody. Nie oznacza to jednak, że każda forma jego stosowania jest równie dobra. Chociażby najbardziej intuicyjny sposób odżywiania skóry, za pomocą kremów, w przypadku kolagenu jest co najmniej dyskusyjny. Bierze się to z rozmiaru cząsteczki kolagenu, który jest zbyt duży aby przekroczyć barierę zrogowaciałej warstwy naskórka. Wyjątkiem jest kolagen w postaci trójhelikalnej, czyli zbudowanej z peptydów i aminokwasów. Potwierdzono naukowo, że peptydy przenikają przez skórę i aktywizują syntezę kolagenu. Trzeba jednak zwrócić na to baczną uwagę, wybierając krem czy inny kosmetyk. Nie każde opakowanie z nazwą „kolagen” będzie miało faktycznie pozytywny wpływ na naszą cerę i realnie pomoże pozbyć się zmarszczek. Często jedynym działaniem takich produktów będzie nawilżanie.
Rozwiązaniem jest więc suplementowanie kolagenu naturalnego w postaci produktów zażywanych doustnie – tabletek, kapsułek czy popularnych gotowych napojów. Kolagen naturalny przyjmowany w tej postaci wchłania się w przewodzie pokarmowym i jest rozkładany na aminokwasy, które następnie służą do budowy kolagenu w ciele. Jego działaniu sprzyja również zawarta w wielu preparatach witamina C, która także bierze udział w syntezie kolagenu. Jakkolwiek należy stosować się do zaleceń producenta konkretnego suplementu, tak przyjąć można że kuracja aby odniosła efekty musi potrwać minimum trzy miesiące.
Aby jak najdłużej utrzymać wysoki poziom kolagenu dobrze jest także dbać o skórę nawilżając ją, i chroniąc przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Także kwas hialuronowy, który wiąże wodę sprzyja produkcji kolagenu. Należy pamiętać, że prościej jest pobudzić skórę do syntezy kolagenu, niż go wstrzykiwać.
Kolagen do picia – najlepiej wchłanialny
W czasach w których poszukujemy preparatów skutecznych i wygodnych w stosowaniu, dobrze jest rozejrzeć się po ofercie w poszukiwaniu odpowiedniego produktu. Nie każdy preparat przyjemny w użyciu będzie efektywny, a przecież stosowanie suplementów które nie działają nie leż w niczyim interesie. Warto więc zwrócić uwagę na kolagen w formie pitnej, sprzedawany jako gotowe ampułki, oraz proszek do rozrabiania. Według badań jest to forma tego białka o największej wchłanialności, a dodatkowo przyjemna w stosowaniu, i łatwo jest pamiętać o kolejnej dawce.
Zabiegi kosmetyczne z kolagenem
Wśród metod na spowolnienie starzenia się skóry oprócz stosowania kosmetyków i suplementów, istnieją jeszcze zabiegi medycyny estetycznej, o których warto wspomnieć. Kolagen naturalny podawany jest w nich podskórnie, z użyciem specjalnych urządzeń, dzięki czemu wnika zdecydowanie głębiej niż w domowych warunkach, i skupia się na bardzo konkretnym obszarze.
Zabiegi odmładzające rekomenduje się osobom, które zauważają u siebie oznaki starzenia, i chcą się ich pozbyć. Są to procedury bezpieczne, wymagające powtórzenia w serii, ale nie niosące ze sobą poważnych efektów ubocznych. Wśród metod na spowolnienie starzenia się skóry oprócz stosowania kosmetyków i suplementów, istnieją jeszcze zabiegi medycyny estetycznej, o których warto wspomnieć. Kolagen naturalny podawany jest w nich podskórnie, z użyciem specjalnych urządzeń, dzięki czemu wnika zdecydowanie głębiej niż w domowych warunkach, i skupia się na bardzo konkretnym obszarze.
Dla kogo naturalny kolagen?
Kolagen jest naturalnym budulcem skóry każdego z nas, znajdzie więc zastosowanie dla każdej osoby po pierwszym ćwierćwieczu, ale najczęściej stosowany jest przez szukających rozwiązań dla urody i zdrowia dających wymierne efekty. Wzmacniając włókna kolagenowe nie tylko poprawiamy wygląd skóry twarzy, sprawność stawów, ale także chronimy serce i wspieramy poprawne działanie swojego organizmu. Kolagen naturalny to także dobry sprzymierzeniec w walce z trądzikiem, żylakami czy łuszczycą, a także pielęgnacji skóry wrażliwej.
Właściwości kolagenu są dobrze zbadane, a jego stosowanie nie powoduje skutków ubocznych. Odradza się suplementację kobietom w ciąży oraz karmiącym. Dalsze zalecenia do stosowania zależą od tego, czy wybierzemy preparat z wyłącznym udziałem kolagenu w składzie, czy też z innymi substancjami odżywczymi.