Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja może dotykać nawet 10 proc. osób. W Polsce liczba osób ze zdiagnozowaną depresją to 3-4 proc. Większość psychiatrów i psychologów uważa jednak, że dane są zaniżone, nie wszyscy zgłaszają się na leczenie, co ma wpływ na statystyki. Kobiety chorują nawet trzy razy częściej niż mężczyźni, choć tu też psychiatrzy mają wątpliwości. Mężczyźni częściej ukrywają, tłamszą i duszą w sobie negatywne emocje.
Chociaż głównym objawem depresji jest smutek, to mężczyźni mają większą – w porównaniu do kobiet – skłonność do odczuwania złości, frustracji i gniewu. Częściej też mają skłonność do agresywnych zachowań. Tak dowodzą badania, w których wykorzystano dane z National Comorbidity Survey Replication, ogólnokrajowego badania zdrowia psychicznego.
Choć u niektórych mężczyzn stany załamania są łatwo zauważalne, to panowie rzadziej rozmawiają o depresji, zaburzenia emocjonalne są według nich „niemęskie”. Przecież facet powinien być jak superbohater, aktywny seksualnie, dzielny, silny.
Depresja u mężczyzn
Depresja to zaburzenie nastroju, negatywnie wpływające na myśli, uczucia i postrzeganie świata. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, około 9 proc. mężczyzn w Stanach Zjednoczonych codziennie odczuwa depresję lub lęk, a 30,6 proc. mężczyzn doświadcza depresji w ciągu swojego życia. Choć częściej
cierpią na nią kobiety, to liczba mężczyzn, którzy w wyniku załamania popełniają samobójstwo jest aż – czterokrotnie większa! Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy depresji u mężczyzn, które nie zawsze, ale czasami, różnią się od tych obserwowanych u kobiet.
Objawy depresji u kobiet i mężczyzn
To podstępna choroba, która atakuje z ukrycia i rozwija się niepostrzeżenie. Dopiero po pewnym czasie wysyła sygnały świadczące o jej istnieniu. Choć nie każdy doświadcza wszystkich objawów, a stopień ich nasilenia może się różnić, to część z nich stosunkowo często się powtarza – u kobiet i mężczyzn. Czujemy smutek, żal, przygnębienie lub pustkę. Pojawiają się problemy z koncentracją, a radość z życia odchodzi w zapomnienie. Osoby chore miewają kłopoty ze snem lub wręcz przeciwnie – są nieustannie zmęczone i najchętniej przez cały
dzień nie wychodziłyby z łóżka. Niektóre objawy depresji częściej
dotykają mężczyzn niż kobiety, co może być spowodowane czynnikami
genetycznymi, hormonalnymi lub społecznymi. Dowiedzmy się o nich
więcej.
Znaki behawioralne u mężczyzn
Panowie częściej sięgają po alkohol czy narkotyki. Uzależniają się od cyberseksu czy gier komputerowych. Ich zachowanie zaczyna budzić lęk i niepokój u zdezorientowanych żon, kochanek czy przyjaciółek. Mężczyźni unikają spotkań rodzinnych i towarzyskich, coraz trudniej jest im nadążyć za obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi. Depresja wpływa na stan emocjonalny, powodując obniżenie nastroju. Pojawia się drażliwość, niechęć. Zaburzenia emocjonalne wpływają na popęd seksualny. Mężczyźni z depresją są mniej zainteresowani seksem, a jeśli już zdecydują się na zbliżenie mogą pojawić się problemy ze sprawnością seksualną.
Wspomniane objawy, gdy zaczynają powtarzać się coraz częściej, łatwo rozpoznać i połączyć z chorobą. Jednak istnieje depresja, którą David Wexler, psychiatra nazywa „depresją typu męskiego”. W niej nie widać smutku, bezsilności i zniechęcenia. Wręcz przeciwnie. Pojawia się chęć działania – panowie rzucają się w wir pracy, szukają nowych zajęć i wyzwań, mają nieustanną potrzebę aktywności, ale to, co robią wcale nie jest konstruktywne.. Hazard czy przypadkowy seks nie są im obce. Choć cierpią, pokazują, że są twardzielami i starają się uciec od trudnych emocjonalnie sytuacji. Nie chcą zawieść swojej kobiety? A może samych
siebie? Tak, próba ukrycia depresji może spowodować, że mężczyźni będą angażować się w zachowania autodestrukcyjne.
Gdy dusza cierpi, ciało reaguje
Choć depresja jest stanem zdrowia psychicznego to może obejmować również objawy fizyczne. Mężczyźni z depresją często doświadczają bólu głowy, mają problemy z trawieniem, czują ucisk w klatce piersiowej, chudną. Nawet bóle nóg i stawów mogą być symptomem depresji. Niektóre ze wspomnianych objawów mogą wynikać z wpływu depresji na substancje chemiczne w mózgu. Depresja zmienia poziom serotoniny i noradrenaliny – przekaźników mózgowych, które regulują ból i nastrój.
Dlaczego depresja u mężczyzn jest rzadko diagnozowana?
Według danych z lat 2013–2016, pochodzących z agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodzącej w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (CDC), kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na poważną depresję w porównaniu do mężczyzn. Jednak ogromny procent mężczyzn nie zgłasza się do lekarza i nie szuka pomocy, tak więc liczby te nie są do końca wiarygodne. Według niektórych doniesień, aż dwie trzecie osób z depresją w USA nie otrzymało diagnozy. Co więcej, ludzie mogą błędnie interpretować typowe emocjonalne lub behawioralne objawy depresji u mężczyzn. Postrzegają je jako gniew,
cechę osobowości, a nie oznakę choroby. Niewłaściwie interpretują przyczynę zwiększonego podejmowania ryzyka lub używania substancji.
Inspiracja: https://www.medicalnewstoday.com/