Wiedza, na co zwracać uwagę, aby wykryć niedobory żywieniowe, jest niezbędna do natychmiastowego wykrycia problemu. Znasz swoje ciało lepiej niż ktokolwiek inny, więc zaufaj swojemu instynktowi, gdy czujesz, że coś jest nie tak. Zwróć uwagę na te znaki, one chcą pomóc Ci zachować zdrowie.
1. Ból języka lub popękane usta
Jeśli zauważysz, że twój język jest obolały lub piecze, może to być oznaką niedoboru witaminy B12. Inną oznaką niedoboru B2 są popękane lub złuszczające się usta.
2. Drętwienie
Innym wskaźnikiem niedoboru witaminy B12 jest niewyjaśnione drętwienie organizmu. Możesz doświadczyć drętwienia w stopach, całych nogach lub rękach. Ta witamina najczęściej znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Tak więc, jeśli jesteś na diecie roślinnej, może to być źródło problemu. Zapytaj lekarza o to, jak możesz uzupełnić braki witaminy B12.
3. Biegunka
Jeśli masz biegunkę, możesz cierpieć na niedobór kwasu foliowego. Witamina ta wspiera zdrowe funkcjonowanie, umożliwiając prawidłową pracę wszystkich układów organizmu. Jeśli masz ten nieprzyjemny objaw, spróbuj zwiększyć ilość spożywanego kwasu foliowego w swojej diecie.
Dobre źródła kwasu foliowego: ciemnozielone warzywa, wzbogacone zboża, fasolki, orzeszki ziemne, produkty pełnoziarniste, jajka, ziarna słonecznika.
4. Zaćma
kiedy soczewka staje się mętna, może to wskazywać na kilka problemów z równowagą żywieniową. Rozwój zaćmy może wskazywać na niedobór ryboflawiny lub chromu. Z drugiej strony może to być oznaką nadmiernej ilości wolnych rodników. Wolne rodniki wywołują stres oksydacyjny, który jest bezpośrednią przyczyną zaćmy.
5. Zimne ręce, nawet kiedy jest ciepło
Jeśli twoje ręce są zimne, może to również być oznaką niedoborów żywieniowych. Twoje ręce marzną, gdy masz niedobór magnezu lub żelaza. Aby twoja krew została dotleniona, musisz zapewnić jej wystarczającą ilość żelaza, żeby mogła dostarczać czerwone krwinki. Bez ich wystarczającej ilości możesz zachorować na anemię. Jednym z jej objawów są właśnie zimne dłonie.
6. Zmęczenie
Jeśli jesteś ciągle zmęczona, może to być oznaką większego problemu. Z niedoborem żelaza odczuwasz zmęczenie, które nie ustępuje bez względu na sen. Niski poziom żelaza powoduje anemię. Kiedy twoje komórki nie mają wystarczającej ilości tlenu, doświadczysz zmęczenia i braku motywacji.
7. Choroby oczu
Jeśli masz suche oczy czy ślepotę nocną, może to również być spowodowane niedoborami żywieniowymi. Zwykle, jeśli chodzi o zdrowie oczu, to witamina A jest tym brakującym składnikiem odżywczym. Jedną z oznak suchości oczu jest niezdolność do wytwarzania łez, więc na to też uważaj.
8. Odwodniona skóra
Kiedy brakuje Ci witaminy A, komórki skóry przestają się uzupełniać. Natomiast kiedy komórki się nie uzupełnią, występuje suchość skóry, swędzenie i pękanie. Może dojść do zapalenia, występowania egzem i łuszczycy.
9. Łamiące się włosy i paznokcie
Łamliwe włosy lub paznokcie to znak braku niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka lub żelaza. Ustalenie, czego ci brakuje, może przywrócić Twoim włosom i paznokciom zdrowie, a także sprawić, że poczujesz się lepiej. Brak witaminy B7 (znanej również jako biotyna) i magnezu – to kolejne braki, jakie możesz mieć, jeśli pojawia się u Ciebie właśnie taki objaw.
10. Wysypki skórne, trądzik i wypryski
Wiele problemów skórnych jest związanych właśnie z niedoborami żywieniowymi w Twoim ciele. Jeśli brakuje ci witamin A, D lub E, które są składnikami odżywczymi rozpuszczalnymi w tłuszczach, wystąpią wysypki, trądzik i inne skazy skórne. Może Ci też brakować kwasów tłuszczowych omega 3. Możesz używać najlepszych kremów, ale to właśnie dieta jest dla zdrowia, a co za tym idzie, wyglądu Twojej skóry kluczowa.
11. Białe plamki na paznokciach
Na pewno znasz je doskonale. Mało kto ustrzegł się właśnie przed tym objawem. Mogą wyglądać jak małe plamki lub linie. Jeśli zauważysz białe plamy na paznokciach, może to wskazywać na niedobór wapnia lub cynku. Spróbuj zwiększyć ilość tych składników odżywczych w swojej diecie, a białe plamy znikną.
12. Zaparcia
Jeśli masz zaparcia, może to oznaczać niedobór potasu. Potas pomaga organizmowi prawidłowo pracować i regulować ciśnienie krwi, jednocześnie usuwając wszelkie złogi. Łatwo stracić potas, zwłaszcza jeśli niedawno byłaś chora lub masz tendencje do pocenia się. Na szczęście tak łatwo, jak łatwo go stracić, równie łatwo uzupełnić. Jeśli masz zaparcia, zwiększ spożycie potasu za pomocą bananów, mleka, dyni żołędziowej, soczewicy lub fasoli.
13. Powoli gojące się rany, krwawienia
Może to być oznaką niedoboru witaminy C lub K. Przy wolno gojących się ranach może się zdarzyć, że masz też niedobór witaminy A.
14. Częste skurcze mięśni w łydkach
Jeśli mięśnie łydek są wrażliwe i często się kurczą, może to być oznaką niedoboru magnezu. Ten z kolei oznacza niewystarczającą ilość elektrolitów w organizmie. To ubytek, który może wystąpić podczas forsownych ćwiczeń, więc jeśli trenujesz, odpowiednio do wysiłku spożywaj magnez.
15. Bruzdy na paznokciach
Jeśli masz bruzdy na paznokciach, może to wskazywać na kilka niedoborów, w tym cynku, magnezu i witaminy B12. Niedobory witaminy B12 mogą powodować niedokrwistość złośliwą, co oznacza, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Jeśli zauważysz zmarszczki na paznokciach, jest to dobry wskaźnik niedoborów witaminy B12. Jeśli problemem jest niedobór magnezu, możesz łatwo włączyć go do swojej diety. Możesz dodać do swojej listy zakupów awokado, zielone warzywa liściaste, suszone owoce lub orzechy.
16. Nietypowo gładki język
Oprócz uczucia gładkości, możesz również odczuwać ból. Kiedy tak się dzieje, jest to znak niedoboru kwasu foliowego. Zwiększenie liczby produktów spożywczych zawierających kwas foliowy w diecie może mieć duże znaczenie w tej sytuacji.
17. Przedwczesne siwienie włosów
Jeśli twoje włosy przedwcześnie siwieją, może to być oznaką niedokrwistości złośliwej. Może być spowodowana spowodowany niedoborem witaminy B12. Zwiększ jej poziom, a zmiany w kolorze włosów zwolnią.
18. Infekcje oddechowe
Jeśli często masz infekcje dróg oddechowych, może to być oznaką czegoś więcej. Infekcje powodowane są niedoborem… wszystkiego. Zgłoś się do lekarza pod odpowiednią suplementację i dietę.
19. Problemy z sercem
Jeśli doświadczasz nieregularnego bicia serca, wysokiego ciśnienia krwi lub kardiomegalii, może to oznaczać niewystarczającą ilość składników odżywczych. Często winowajcą jest niedobór magnezu, więc możesz zacząć od uzupełniania tego właśnie składnika.
20. Wypadanie włosów
Twoje włosy mogą nie tylko przedwcześnie siwieć z powodu niedoborów, ale mogą też wypadać. Jeśli twoje włosy wypadają bardziej niż powinny, może to być oznaką niewystarczającego spożycia składników odżywczych. Problem ten wynika z niedoboru białka, dlatego często stanowi problem dla osób stosujących dietę roślinną.