Go to content

Odzież dziecięca i buty dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC BY

Wybierając odzież dziecięcą i buty dziecięce często kierujemy się impulsem i wrażeniami estetycznymi, a to błąd! Kupując ubrania i obuwie dla dziecka należy zwrócić uwagę na szereg kryteriów, od materiałów, z jakich są wykonane, aż do jakości wykończeń, będących obietnicą komfortu i bezpieczeństwa w użytkowaniu.

Jak wybrać odzież i buty dla dziecka? Poniżej znajdziesz szereg podpowiedzi!

Odpowiednie materiały na odzież dziecięcą

Odzież dziecięca powinna być wykonana z materiałów przyjemnych i bezpiecznych dla wrażliwej skóry dziecka. Istotne, by ubrania wyprodukowane były bez udziału sztucznych barwników i toksycznych substancji, z włókien przepuszczających powietrze i dobrze odprowadzających wilgoć.

Przede wszystkim materiał musi oddychać. Wybierając odzież dziecięcą szukajmy materiałów naturalnych, takich jak bawełna i miękka wełna merino, oraz sztucznych, ale nie syntetycznych np. wiskoza lub modal.

Materiały syntetyczne, takie jak poliester, poliamid czy akryl, kuszą niegniotliwością i niską ceną, jednak nie dają ciepła, nie przepuszczają powietrza i mogą powodować alergie, podrażnienia i problemy skórne. Ponadto dziecko w poliestrze będzie się po prostu pocić.

Odzież dziecięca na lato

Wybierając odzież dla dziecka na lato warto zwrócić uwagę na ubrania z domieszką lnu. Bluzki, koszule, spodenki i letnie sukienki z połączenia lnu z bawełną bądź wiskozą będą doskonałym wyborem. Len jest materiałem znakomicie oddychającym, a ponadto posiada przyjemne właściwości chłodzące. W przypadku letniej odzieży dziecięcej z lnu nie musimy też martwić się gniotliwością – len jest materiałem dobrze prezentującym się nawet w przypadku zagnieceń.

Odzież dziecięca bez toksycznych substancji

Wybierając odzież dziecięcą warto zadbać o oznaczone certyfikatami i bezpieczne dla skóry materiały i wybrać bawełnę organiczną zamiast konwencjonalnej. Do uprawy tej drugiej wykorzystuje się opryski chemiczne zawierające metale ciężkie, w dużym stężeniu silnie trujące w kontakcie ze skórą.

Jednak nawet rzeczy z bawełny organicznej wymagają wyprania po zakupie. Ubrania przechodzą procesy wybielania i farbowania, często przy użyciu sztucznych barwników, dlatego koniecznie należy je wyprać przed pierwszym założeniem. Ocenia się, że do całkowitego wypłukania niechcianych substancji potrzeba od kilku do kilkunastu prań.

Praktyczna odzież dla maluchów

Odzież dziecięca dla najmłodszych musi być bezpieczna w użytkowaniu. Warto zwrócić uwagę na drobne elementy, takie jak klamerki lub łatwe do oderwania guziki, które po odłączeniu od odzieży mogą stanowić zagrożenie dla młodszych dzieci. Również troczki i sznurki, zwłaszcza te umieszczone w okolicy szyi, mogą okazać się niebezpieczne.

Ubranie dla dziecka powinno być praktyczne i wygodne – pozwalać na swobodne eksplorowanie świata bez martwienia się o elementy garderoby. Szelki, choć wyglądają stylowo, mogą powodować nieprzyjemny nacisk i ograniczać ruchy, podobnie jak fikuśne falbanki na rękawach. Warto zwrócić też uwagę na zbyt ciasno wszywane gumki i szorstkie wykończenia materiałów – one także mogą być źródłem dyskomfortu.

Wybierając odzież dziecięcą zwróć uwagę, czy jest łatwa w zakładaniu. Zapinanie wielu małych guziczków może przerosnąć możliwości dziecka, a także zasoby cierpliwości rodzica. Kupując ubrania niemowlęce zakładane przez głowę zwróć uwagę, czy możliwe jest rozpięcie guziczków na ramieniu, by łatwiej było ubrać malucha.

Jak wybrać buty dziecięce?

Dobrej jakości obuwie dla dziecka powinno spełnić szereg kryteriów. Istotna jest właściwa podeszwa i elastyczność buta, szerokość, zwłaszcza w przedniej części obuwia, lekkość obuwia oraz komfort noszenia. Wybierając buty dziecięce należy dostosować je do odpowiedniej pory roku i rodzaju aktywności.

Zadbaj o to, by obuwie wykonane było z lekkich i oddychających materiałów, a jakość wykończeń była wysoka. Grube szwy i niedokładne wykończenia mogą doprowadzić do otarć i niechęci do chodzenia w butach.

Zwróć baczną uwagę na podeszwę – powinna być elastyczna (but powinien być możliwy do zwinięcia w kształt księżyca), cienka i całkowicie płaska. Idealnie jeśli będzie posiadać membrany, umożliwiające przepływ powietrza. Powinna też być wystarczająco szeroka w szczycie buta, by palce mogły być naturalnie ułożone i swobodnie się poruszać.

Jak dobrać rozmiar butów dziecięcych?

Niezwykle ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Noszenie niedopasowanego obuwia powodować może odkształcenia delikatnej stopy dziecka. W pomiarach kieruj się wskazówkami podanymi przez producentów obuwia dziecięcego, pamiętaj jednak, że dopiero po zmierzeniu butów przez dziecko możesz miarodajnie sprawdzić, czy rozmiar jest trafiony.

Buty dziecięce muszą być mierzone na stojąco – oznacza to, że po założeniu mierzonych butów dziecko powinno stanąć na obu nóżkach. W takim ustawieniu pięta powinna być wygodnie osadzona w tylnej części buta, a przy palcach powinien znaleźć się oddech około jednego centymetra.

Istotna jest również szerokość butów dziecięcych – powinniśmy mieć możliwość wsunięcia palca z boku. Jeśli nie ma takiej możliwości – but jest za ciasny, a jeśli miejsca jest więcej niż na jeden palec, powinniśmy sięgnąć po model z węższą podeszwą.

Buty dziecięce są niezwykle istotne dla rozwoju zdrowej stopy dziecka. Wkładka szybko dostosowuje się do kształtu stopy i nacisku, dlatego nie należy sięgać po buty z drugiej ręki. Obuwie po starszym rodzeństwie doprowadzić może do wykształcenia wad postawy i nieprawidłowego sposobu poruszania.

 

Jak już wiesz, dobór dziecięcej garderoby to nie tylko kwestia gustu i estetyki. Odzież dziecięca ma niebagatelny wpływ na komfort i zdrowie dziecka, zaś właściwe buty dziecięce sprzyjają wykształceniu zdrowej stopy oraz prawidłowych wzorców ruchowych. Postaw na świadome zakupy, a zapewnisz swojemu dziecku zdrowy rozwój!