Olej jojoba to w rzeczywistości wosk, który znalazł zastosowanie w kosmetyce, w pielęgnacji twarzy i włosów. Można go także jeść, jednak ze względu na brak smaku i zapachu, oraz fakt, że jest ciężkostrawny, nie cieszy się szczególnym powodzeniem w kuchni. Warto wiedzieć, jakie właściwości dla urody wykazuje olej jojoba i jak go stosować, by w pełni z nich skorzystać?
Olej jojoba
Jojoba, czyli simondsja kalifornijska, to roślina naturalnie porastająca pustynię Sonora w Ameryce Północnej, choć uprawia się ją obecnie również w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Nasiona jojoby zawierają do 60% tłuszczów, stanowią więc dobry surowiec do pozyskiwaniu oleju.
Olej jojoba, znany także jako olejek jojoba, w rzeczywistości jest woskiem pozyskiwanym w procesie tłoczenia na zimno. Jest on mieszaniną estrów kwasów tłuszczowych i alkoholi. Przetrzymywany w temperaturze pokojowej charakteryzuje się płynną konsystencją o żółtawym zabarwieniu, natomiast w chłodzie, poniżej 8ºC, przybiera zwartą postać. Nadaje się do długotrwałego przechowywania, ponieważ nie jełczeje i z czasem nie ubywa mu cennych właściwości.
Olejek jojoba rafinowany czy nierafinowany?
Można zakupić olej jojoba rafinowany i nierafinowany. Olej jojoba nierafinowany, tłoczony na zimno, wytwarzany jest w wyniku zastosowania procesów mechanicznych, bez wykorzystania wysokiej temperatury. Proces ten nie jest tak wydajny, jak tłoczenie na gorąco, za to w efekcie daje lepszy jakościowo olej, bogatszy w składniki odżywcze. Ten rodzaj oleju poleca się do zastosowania w kosmetyce. Olej jojoba rafinowany jest łatwiejszy do pozyskania na większą skalę, ale zawiera mniej witamin i antyoksydantów, w porównaniu do nierafinowanego.
Czy olej jojoba jest jadalny?
Mimo że należy do produktów w pełni naturalnych i jest jadalny, nie zaleca się jego spożywania. Jest on ciężkostrawny i trudnowchłanialny przez układ pokarmowy. Spożywanie go może powodować niestrawność, biegunki czy wymioty. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać od zewnątrz jego cenne właściwości dla urody.
Olej jojoba — właściwości dla urody
Olej jojoba to skarbnica substancji dobrze wpływających na kondycję skóry i włosów. W jego składzie znajdziemy istotną dawkę witaminy A, witaminy E, witaminy F oraz skwalen, znany ze swojego działania przeciwzapalnego i antyoksydacyjnego. Nie brakuje w nim miedzi, cynku, selenu, chromu, jodu. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, polifenole, fitosterole. Obecne w nim płynne estry woskowe charakteryzują się budową zbliżoną do sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe w skórze. To wszystko sprawia, że olejek jojoba polecany jest w naturalnej pielęgnacji.
Olej jojoba na twarz i ciało
Olej z jojoba można stosować z powodzeniem do różnych typów cery, od wrażliwej i skłonnej do alergii, po tłustą, trądzikową. Ponieważ jego budowa jest zbliżona do budowy ludzkiego sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, nałożony na skórę nie wywołuje podrażnień i alergii, nie zatyka porów. Stosowanie na skórę oleju jojoba wspiera odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego skóry, nawilża ją, zapobiegając jednocześnie ucieczce ze skóry wody i ponownemu przesuszeniu. Może być stosowany na skórę dotkniętą łuszczycą, egzemą, łupieżem i AZS.
Ponieważ w jego składzie znajdziemy witaminy A, E (nazywana witaminą młodości) i F (kwas linolowy), zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i wspiera zachodzące w niej procesy regeneracyjne. Olej wpływa na poprawę elastyczności skóry i widocznie ją wygładza. Witaminy z grupy B poprawiają stan naskórka, zapobiegają pojawianiu się krostek oraz alergii na skórze.
Obecność miedzi wspiera produkcję kolagenu i elastyny, które gwarantują skórze jędrność, elastyczność i młody wygląd. Z kolei cynk przyspiesza prawidłowe gojenie się skóry i łagodzi negatywny wpływ promieni słonecznych.
Wspomniany wcześniej skwalen, zaliczany do lipidów, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. To, oraz zdolność do redukcji wydzielania sebum powoduje, że sprawdzi się do pielęgnacji cery z trądzikiem. Dobrze wpływa również na przywrócenie do zdrowia skóry i paznokci z grzybicą. Olej jojoba można także stosować na skórę odmrożoną i oparzoną, ze względu na jego działanie łagodzące i przyspieszające zamykanie ran.
Jak stosować olej jojoba na twarz i ciało?
Właściwości olejku jojoba powodują, że jest on cennym dodatkiem do kremów, balsamów do ciała, odżywek do włosów. Olej można zastosować również samodzielnie, jako olejek do odżywienia skóry twarzy i ciała, a także do masażu ciała. Jego działanie można wykorzystać poprzez dodanie niewielkiej ilości oleju do kąpieli. Nadaje się jako dodatek do domowych peelingów. Można go stosować w pielęgnacji skóry kobiet w ciąży, jako sposób na zapobieganie rozstępom, oraz do skóry dzieci.
Olej jojoba na włosy
Olej jojoba sprawdzi się również w pielęgnacji włosów. Regularne stosowanie olejku nadaje im połysk i zdrowy wygląd, bez obciążania i nadmiernego przetłuszczania pasm. Olejek jojoba wzmacnia cebulki włosów, chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, łagodzi podrażnienia skóry głowy. Może być stosowany jako wsparcie do walki z łupieżem. Szczególnie polecany jest do włosów wysokoporowatych, cienkich i delikatnych.
Można go zastosować jedynie do wmasowania niewielkiej ilości oleju w końcówki włosów, aby zapobiec im rozdwajaniu, albo wykorzystać do olejowania całej czupryny.
źródło: www.poradnikzdrowie.pl, www.medonet.pl