Go to content

Grzyb do zadań specjalnych, czyli soplówka jeżowata i cztery korzyści dla mózgu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hericium Erinaceus, Yamabushitake, Soplówka jeżowata, Monkey’s Head, Old Man’s Beard, ale najczęściej Lion’s Mane, czyli po prostu „lwia grzywa”. Sprawa staje się jasna, gdy wrzucisz tę nazwę w google i pooglądasz sobie obrazki. Wtedy zobaczysz, że grzyb ten przypomina kudłatą białą grzywę lwa.



Dlaczego dziś jest o nim tak głośno?

Grzyb ten zawierają substancje bioaktywne, które mają korzystny wpływ na nasz organizm, zwłaszcza mózg, serce i jelita. Mówi się, że sopówka potrafi chronić przed wrzodami przewodu pokarmowego, obniża ryzyko chorób serca i układu krążenia, działa antybakteryjnie, zmniejsza stany zapalne w organizmie i stres oksydacyjny, podnosi odporność. W dodatku może być pomocna w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i genialnie wpływa na nasz mózg!

Brzmi trochę jak cudowny lek na WSZYSTKO! Czy to możliwe?

Soplówka to obiecujący, ale nie do końca poznany dobroczyńca. Nie ma jeszcze wystarczających badań klinicznych na ludziach, by móc postawić kropkę nad „i”. Większość testów przeprowadzono na zwierzętach i tu wyniki są… spektakularne. Więc potencjał wydaje się przeogromny!

Soplówka dobra dla mózgu!

Na razie najlepiej przebadane został wpływ tego grzyba na ludzki mózg. Okazuje się, że ten biały grzyb może chronić nas w przyszłości przed demencją, pomagać skupiać się podczas intensywnej nauki czy pracy, a nawet łagodzić stany depresyjne i lękowe. Nic dziwnego, że te właściwości odkryto setki lat temu! Soplówka była stosowana przez zielarzy i lekarzy medycyny chińskiej. Jest to grzyb występujący w lasach liściastych, w Polsce i wielu krajach Europy bardzo rzadki (chroniony!). Dlatego w Chinach i Japonii jest obecnie uprawiany na plantacjach.

Oto 4 korzyści zdrowotne dla naszego mózgu

1. Może chronić przed demencją

Niestety zdolność naszego mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronowych wraz z wiekiem spada. Okazuje się, że soplówka zawierają dwa związki, które mogą stymulować wzrost komórek mózgowych: hericenony i erinacyny. Wykazano, że ekstrakty z niej zmniejszają objawy utraty pamięci u myszy, a także zapobiegają uszkodzeniom neuronów spowodowanym przez płytki amyloidu-beta, które gromadzą się w mózgu podczas choroby Alzheimera. I tu mamy ciekawe badanie –  przeprowadzone na starszych osobach dorosłych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi – które wykazało, że codzienne spożywanie trzech gramów sproszkowanego grzyba przez cztery miesiące znacznie poprawiło funkcjonowanie mózgu, jednak te korzyści zniknęły, gdy suplementacja została wstrzymana.



2. Poprawia koncentrację i nastrój

Przeprowadzono też naukowy test z udziałem kobiet w okresie menopauzy i wykazano, że codzienne spożywanie ciastek zawierających ekstrakt z soplówki przez jeden miesiąc, pomogło zmniejszyć zgłaszane wcześniej  uczucie irytacji i niepokoju oraz zwiększyło zdolność koncentracji. Fantastycznie!

3. Może przyspieszyć powrót do zdrowia po urazach układu nerwowego

Nadal prowadzone są też bardziej szczegółowe badania nad przyspieszeniem powrotu do zdrowia po urazach układu nerwowego poprzez stymulację wzrostu i naprawy komórek nerwowych. Na razie wykazano, że soplówka wpływa na taką poprawę w badaniu na szczurach i dlatego naukowcy postawili tezę, że może również pomóc zmniejszyć nasilenie uszkodzeń mózgu człowieka po udarze. Czekamy więc na dalsze ustalenia.

4. Pomaga złagodzić łagodne objawy depresji i lęku

Nawet jedna trzecia ludzi, mieszkających w krajach rozwiniętych doświadcza objawów lęku i depresji. Chociaż istnieje wiele przyczyn tych zaburzeń, jednym z czynników może być przewlekły stan zapalny w organizmie. Co ciekawe – dowiedziono, że ekstrakt z soplówki ma działanie przeciwzapalne, które może zmniejszyć objawy lęku i depresji u myszy. Inne badania na zwierzętach wykazały, że ekstrakt może również pomóc w regeneracji komórek mózgowych i poprawie funkcjonowania hipokampu, regionu mózgu odpowiedzialnego za przetwarzanie wspomnień i odpowiedzi emocjonalne. Brzmi bardzo obiecująco.

Jak go zdobyć?

Nic trudnego. Wystarczy poszukać dobrej aptece lub sklepie ze zdrową żywnością w wersji sproszkowanej lub w suplemencie z soplówką jeżowatą w roli głównej.
Szukaj tylko u renomowanych producentów.