Go to content

Życie z narcyzem. 12 wskazówek, które pomagają ci żyć najlepiej, jak to możliwe

Fot. iStock

Czasami opuszczenie narcyza nie wchodzi w grę. Nie zawsze da się uciec, a ucieczka nie zawsze pozwala na odcięcie łączących was sznurów Czasem nasza relacja z narcyzem wcale nie ma charakteru romantycznego. Mamy narcystyczne matki, ojców, siostry i dzieci. To nie rzadkość, gdy żyjemy w potężnym rozkroku między ucieczką od tego, co nas niszczy, a pragnieniem utrzymania relacji, zwłaszcza z własnym, dorosłym dzieckiem.

Rodzic uznaje swoje dorosłe dziecko za narcystyczne, ale desperacko pragnie utrzymać podstawowy kontakt. Małżonek nie jest skłonny do opuszczenia swojego narcystycznego partnera z kilku powodów, takich jak ekonomia, zaangażowanie lub (ośmielę się powiedzieć) miłość. Dziecko zdaje sobie sprawę, że jego rodzic jest narcyzem, ale nie chce lub nie jest w stanie odciąć go od życia, bo to mama, tata. W takich sytuacjach nic nie jest proste. Poczuć i zrozumieć może to tylko osoba, która również spędza życie skacząc z jednej na drugą stronę urwiska. Wciąż od nowa. Jak więc można nauczyć się żyć z egoizmem, arogancją, wyższością i przywilejami każdego dnia, nie tracąc zmysłów? A może się nie da?

Jak tolerują narcyzów, którzy:
wykorzystują zastraszanie do kontrolowania,
zastraszają, aby przekonać,
milczą, aby uniknąć intymności,
wściekają się, aby ukryć niepewność,
a by okazać miłość, potrafią tylko kupować?

Jest to możliwe i oto kilka sugestii. Pamiętaj, że to jedynie pewna higiena zdrowia psychicznego, którą możesz zastosować, by ta relacja nie była dla ciebie wyniszczająca, by to łatwiej udźwignąć.

Jak żyć z narcyzem?

Naucz się go

Żadna z poniższych wskazówek nie zadziała, chyba że dana osoba będzie chciała wyjść poza tę relację i się narcyza nauczyć, przestudiować go, jego zachowania, mechanizmy, schematy. Musisz wiedzieć, z czym się mierzysz.

Jest to niezbędne, aby uzyskać więcej informacji, nauczyć się odrywać emocjonalnie i zresetować stare nawykowe kłótnie. Kiedy jesteś w stanie analizować i usystematyzować narcystyczne zachowanie w beznamiętny sposób, wygrywasz swój spokój. Potrzebujesz jasności umysły i równowagi emocjonalnej.

Nazwij rzeczy po imieniu

Większość narcyzów jest dumnych ze swojego narcyzmu, uważają go za pozytywny aspekt osobowości. Chociaż początkowe dzielenie się „diagnozą” może nie przebiegać tak dobrze, efekt końcowy jest zwykle znacznie lepszy. Stwierdzenia takie, jak „uważaj na swój narcyzm”, sformułowane bez sarkazmu, mogą być całkiem skuteczne, o ile narcyz ma do ciebie zaufanie i ceni waszą relację.

Zrozum cykl przemocy narcyza

Cykl przemocy narcystycznej jest wyjątkowy i obejmuje cztery fazy: poczucie zagrożenia, znęcanie się nad innymi, stawanie się ofiarą i poczucie wzmocnienia. Poznanie cech identyfikacyjnych każdego kroku pozwala zatrzymać lub przerwać ten cykl.

Zobacz, jak to robi

Na szczęście narcyzi są stworzeniami z dużymi przyzwyczajeniami, więc kiedy odkryją skuteczną taktykę przemocy, powtarzają ją.

Istnieje siedem sposobów wykorzystywania innych: fizycznie, emocjonalnie, werbalnie, psychicznie, finansowo, seksualnie i duchowo. Niektóre przykłady obejmują agresję, zamieszanie, wypaczanie prawdy, gaslighting, ograniczanie dostępu do pieniędzy, przymus seksualny i myślenie dychotomiczne. O ile przemocy zawsze należy się sprzeciwiać i nie ma miejsca na jej tolerancję, najlepszym sposobem obrony przed przemocą subtelną w wykonaniu narcyza, jest umiejętność odbicia jak lustro. Umiejętność zdystansowania się do zachowania narcyza, który lubuje się w manipulacji oraz graniu na emocjach i uczuciach. Pamiętaj, że to tylko na pokaz, nie możesz wyrzutów narcyza brać do siebie. Nigdy.

Zagraj w tę  grę świadomie

Narcyzi używają swojego uroku, aby przyciągnąć innych udając zainteresowanie drugą osobą. Często jednak nie wysłuchują odpowiedzi na zadane pytania i przerywają opowieścią o sobie. Zamiast się złościć, zaplanuj na to czas. Zagraj w grę, aby zobaczyć, jak szybko zmienia się temat, i spróbuj „poprawić czas”, jaki mają graczkę na swój ruch.

Uważaj na prezenty niespodzianki

Opowieść o koniu trojańskim jest dobrym przykładem narcystycznego wręczania prezentów. Aby niepostrzeżenie dostać się do greckiego miasta Troja, drewnianego konia wypełniono żołnierzami. Gdy koń znalazł się za bramą, mężczyźni i… wszyscy znamy tę historię. Każde wręczenie prezentu niespodzianki przez narcyza, powinno być traktowane z ostrożnością, a nie z naiwnością.

Każdy prezent jest po coś. Narcyz i bezinteresowność, to słowa wykluczające się.

Nakarm czasem wilka

Brzmi złowrogo, ale według niektórych ekspertów, aby się rozwijać, narcyzi potrzebują codziennego karmienia uwagi, afirmacji, uczucia i uwielbienia. Prosty komentarz: „wyglądasz niesamowicie”, „jesteś w tym świetny” lub „jesteś imponujący”, to droga do utrzymania tej relacji w ryzach.

Ego narcyza wymaga rozpieszczenia, to znacznie redukuje jego agresję. To nie manipulacja, a raczej podstawowe zrozumienie tego, jak działa jego zaburzenie osobowości. Oczywiście nie będziemy ci wmawiać, że to „super rozwiązanie”, ale jest na pewno skuteczne, jeszcze w tej relacji musisz funkcjonować.

Zweryfikuj oczekiwania

Narcyzi są znani z braku empatii. Chociaż oczekują współczucia dla siebie, nie odwzajemniają się. Ta empatyczna nieobecność, trzyma innych na dystans i ogranicza intymność. Kiedy potrzebne jest współczucie, znajdź inne źródło zamiast żądać go od narcyza. I tak tego nie dostaniesz.

Chroń go przed jego własną niepewnością

Zbyt często, gdy ktoś dowiaduje się o ukrytej niepewności narcyza, przywołuje to w odwecie jako ofensywny atak. To tylko zwiększa narcystyczną reakcję łańcuchową. To zmusza narcyza do obrony, zwiększa jego wewnętrzny wstyd, zmusza jeszcze mocniej do kamuflowania każdego deficytu.

Chcesz żyć z narcyzem? Pomóż mu ochronić jego niepewność.

Ustal granice

Jedną z najłatwiejszych do ustalenia granic jest unikanie obwiniania. Narcyzi nie będą przepraszać za swoje błędy, ale będą wymagać od innych takiej pokory. Mogą nawet wyolbrzymiać czyjeś zło, aby zminimalizować własne. Zamiast tego umieść każdy błąd we właściwym kontekście, odmów przeprosin tylko po to, by zachować spokój i oprzyj się pokusie zrzucenia winy z powrotem na narcyza. Nie bądź taki jak on, gdy próbujesz nauczyć się z nimi żyć.

Unikaj zażenowania

Największym złem w repertuarze narcyza jest publiczne upokorzenie. Czasami jest to nieuniknione, jak w przypadku polityków i ich niezliczonych skandali. Narcyzi cenią lojalność, zwłaszcza gdy robi się to w najbardziej żenującym momencie.

Znajdź dobre

Zaburzenie osobowości nie czyni człowieka złym, po prostu zmienia jego zdolność do dokładnego postrzegania rzeczywistości. Niektóre dni mogą być trudniejsze. Szukaj tego, co dobre, nie pozwól, by porwała cię frustracja.

Ważne jest, aby mieć kogoś poza tą relacją, kto będzie cię wspierał, gdy sprawy stają się zbyt trudne. Niezależnie od tego, czy jest to terapeuta, przyjaciel czy członek rodziny – jego wsparcie da ci siłę. I pamiętaj, nie da się narcyza odczarować. Zastanów się, czy naprawdę chcesz w tej relacji pozostać? Te wskazówki mogą pomóc ci funkcjonować i zminimalizować poziom konfliktów, ale sam narcyz się nie zmieni. To bardzo nierówna relacja.


Na podstawie: pro.psychcentral.com