Lifestyle Zdrowie

Jak rozpoznać alergię na alkohol? Nie ignoruj tych sygnałów

Redakcja
Redakcja
29 grudnia 2017
Fot. iStock/VikaValter
 

Większość z nas podczas imprezy sięgnie po alkohol. Niektórzy stracą nawet rachubę, ile i co wypili. Choć wszyscy znamy konsekwencje picia alkoholu, czasem nie potrafimy się powstrzymać. Kac kacem, jakoś się to przeżyje. Ważne jednak, żeby w trakcie picia czuć się dobrze, prawda? Im więcej alkoholu spożyjemy, tym więcej różnych objawów nietrzeźwości się pojawi – zawroty głowy, mdłości, rozmazany obraz. Pytanie brzmi – jak odróżnić zwykle „upicie się” od alergii na alkohol? Być może zmagasz się z nią od lat i nawet nie masz o tym pojęcia. 

„Uczulenie na alkohol? Bzdura. Po prostu ten konkretny trunek mi nie wchodzi albo niepotrzebnie mieszałam, piłam na pusty żołądek, w trakcie antybiotykoterapii lub podczas przyjmowania jakichś leków czy suplementów diety” – zdarzało ci się w ten sposób tłumaczyć złe samopoczucie w trakcie picia alkoholu? Czasem dokładnie przyjrzeć się objawom, ponieważ możesz zaliczać się do grupy osób, które zmagają się z tą alergią. Bo skoro można być uczulonym na laktozę, pyłki czy lateks, to dlaczego nie na alkohol?

Jeśli po wypiciu zaczynasz czuć się trochę dziwnie, może to oznaczać coś więcej, niż tylko „o kilka kieliszków wina za dużo”. A jeśli często doświadczasz niepożądanych objawów podczas picia alkoholu, może to oznaczać, że występuje u ciebie reakcja alergiczna, w której organizm nie metabolizuje alkoholu tak, jak powinien.

Okazuje się, że jest kilka typowych objawów, które pojawiają się, gdy ktoś jest uczulony na alkohol Dr Sonia Batra, dermatolog i współtwórca programu telewizyjnego „The Doctors” wyróżnia cztery podstawowe. Ponieważ jednak niektóre z tych objawów występują także w innych typach schorzeń, warto odwiedzić alergologa, który przeprowadzi odpowiednie testy i postawi diagnozę.

Czerwona i gorąca skóra

Jeśli podczas picia alkoholu na twarzy zaczną pojawiać ci się rumieńce, to całkiem normalne. Gorzej, jeśli twarz zaczyna się robić bardzo czerwona i gorąca. To niepokojący objaw. „Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa zaczerwienienie” – mówi dr Batra. „Gdy pijesz, twoje ciało metabolizuje alkohol do aldehydu octowego. Ale kiedy twoje ciało nie jest w stanie zneutralizować wystarczająco acetaldehydu, naczynia krwionośne umiejscowione w obrębie twojej twarzy rozszerzają się, powodując dalsze zaczerwienienie, spowodowane uwolnieniem histaminy” – wyjaśnia. Możesz również odczuwać szybsze bicie serca. To sygnał, że alkohol ci nie służy.

Pokrzywka

W wyniku uwalniania histaminy, na skórze może pojawić się także pokrzywka. Różne trunki zawierają bowiem różne alergeny, o których zapominamy lub nie mamy świadomości, że nasz organizm ich nie toleruje – może to być pszenica i żyto wykorzystywane w produkcji wódki czy siarczyny i konserwanty stosowane, znajdujące się w winie. Na skórze mogą także pojawić się sińce i guzki. Najlepszym sposobem na uniknięcie objawów jest unikanie określonego rodzaju alkoholu.

Problemy z oddychaniem

Wzrost histaminy może powodować katar alergiczny, który już sam w sobie utrudnia oddychanie. Do tego dochodzi rozszerzenie naczyń krwionośnych i obrzęk śluzówki. Jak podkreśla dr Batra, objawy podobne do przeziębienia – swędzące oczy, drapanie w gardle i kichanie, również są skutkami ubocznymi nietolerancji histaminy i świadczą o alergii na alkohol.

Nudności i biegunka

Jeśli w trakcie picia alkoholu zaczyna boleć cię brzuch, winowajcą wcale nie musi być nieświeży posiłek. Alkohol powoduje zwiększoną produkcję kwasów żołądkowych. Stąd mogą pojawić się mdłości. Biegunka natomiast wynika z dużej ilości płynów w jelitach, które również drażnią błonę śluzową w tej okolicy.

Spożycie dużej dawki alkoholu zawsze wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, z utratą przytomności i zagrożeniem życia włącznie. W przypadku osób uczulonych, nawet niewielka ilość może wywołać silną reakcję alergiczną, dlatego zawsze trzeba bacznie obserwować swój organizm. Szczególnie, gdy sięgamy po trunek, którego do tej pory nie próbowaliśmy.


 

Źródło: Pop Sugar/portal.abczdrowie


Lifestyle Zdrowie

Jak stracić dobrą kobietę? Antyporadnik w 14 punktach, dla każdego mężczyzny

Redakcja
Redakcja
29 grudnia 2017
Fot. iStock/South_agency
 

Miłość to piękny, choć specyficzny stan. Po wspaniałym początku i spoglądaniu na świat przez różowe okulary, przychodzi niekiedy bolesna i szara codzienność. Wtedy też życie weryfikuje, komu jest pisane bycie z daną osobą, a kto nie ma szans na powodzenie. Bywa i tak, że ktoś ma wielkie szanse na szczęście u boku wybranki/wybranka, ale psuje to koncertowo. 

Mówi się, że wszystko zależy od starań, zaangażowania i uczuć włożonych w relację. Związek to swego rodzaju inwestycja, która dobrze pokierowana zaprocentuje w przyszłości. Ale równolegle istnieje wiele sposobów na to, by jedna osoba w związku, często w sposób nieświadomy, zniszczyła wszystko. Dziś przygotowałyśmy „antyporadnik” dla facetów, który w jasny sposób systematyzuje wiedzę, jak szybko i skutecznie zniechęcić do siebie partnerkę 😉

Jak stracić dobrą kobietę? Antyporadnik w 14 punktach, dla każdego mężczyzny 

(Panowie, nie próbujcie tego w domu!)

1. Bierz za pewnik jej obecność

Kobieta jest, bo jest? No i fajnie! Przestań doceniać ją i wszystkie rzeczy, które ona dla ciebie robi, przecież dobrze wiesz, że to nic nadzwyczajnego. Zapomnij o wdzięczności za wasz wspólny czas, daj jej odczuć, że nie za wiele cię to obchodzi.

2. Baw się jej emocjami

Czułość lub poczucie bezpieczeństwa? Przereklamowane! Zafunduj jej ekstremalne emocje, zabaw się jej uczuciami. Mów jedno, rób drugie. Sprawdź, na ile sobie możesz pozwolić.

3. Wykorzystuj

Czerp maksymalne korzyści z waszej relacji bez konieczności nazywania tego związkiem. Wymyślaj oryginalne wymówki, dlaczego nie zamierzasz się mocniej angażować. Nigdy się nie w tym dążeniu wolności nie poddawaj.

4. Ignoruj jej potrzeby

Nie dotykaj, nie przytul i nie całuj. Skup się raczej na sobie i swoich potrzebach. Ona ręce przecież ma, umie o siebie zadbać. Spraw, by czuła się ona niemile widziana i niechciana.

5. Nie słuchaj jej

Jednym uchem wpuszczaj, a drugim wypuszczaj to, co ona do ciebie mówi. To zapewne nie jest coś wielce istotnego, by zawracać sobie tym głowę. Na koniec, jeśli zdarzy ci się zwrócić uwagę na jej słowa, pamiętaj o pogardzie w odpowiedzi do jej słów.

6. Trzymaj ją w niepewności

Jednego dnia mów o tym, że nie jesteś pewien, czy chcesz z nią być (nie musisz podawać sensownych powodów), a drugiego udawaj, że nie ma tematu. Skołuj ją totalnie, spraw, by niczego z twojej strony nie mogła być pewna.

7. Nie szanuj jej

Traktuj ją tak, jakby nie była kimś dla ciebie najważniejszym. Zachowuj się jak zwykły palant, wytknij jej wszystkie błędy i żądaj natychmiastowej poprawy zachowania. Rozmawiaj o jej sekretach z przyjaciółmi, pewnie nawet dla niej nie są one aż tak ważne. Sprawdzaj jej telefon i maila, zwracaj się do niej, jak do największego wroga.

8. Olewaj drobne gesty

Powstrzymaj się od robienia małych rzeczy, które naprawdę mają dla niej wielkie znaczenie. Nie mów do niej czule, zapomnij o kupowaniu kwiatów i waszych wieczornych spacerach w drodze z jej pracy. Odpuść wszystko, co sprawia jej przyjemność i wpływa na to, że czuje się ważna i kochana.

9. Powstrzymaj swoje emocje

Bądź twardy jak skała i zimny jak lód. Nie okazuj uczuć i nie rozmawiaj o swoich problemach. Nie pozwalaj się jej zbliżyć do ciebie, choć dotychczas byliście naprawdę blisko. Żartuj w poważnych sytuacjach, popsuj dobrą atmosferę. Po prostu bądź emocjonalnie nieuchwytny i daleki.

10. Traktuj ją jak obiekt seksualny

Niech stanie się dla ciebie zabawką, wartą uwagi dla niezwykłych „funkcji”. Pożądaj jej ciała, ale nie wnikaj w jej serce i duszę. Pokaż, co tak naprawdę dla ciebie, jako prawdziwego samca się liczy.

11. Nie bierz za nią odpowiedzialności

Bądź tak defensywny, jak tylko potrafisz i troszcz się wyłącznie o siebie. Nie martw się o nią, olewaj jej potrzebę bezpieczeństwa, pozwól jej absolutnie na wszystko, nawet, jeśli może siebie tym krzywdzić.

12. Patrz się w telefon

Uciekaj z jej świata, zajmuj myśli czymś innym, niż tym, co ona chce tobie przekazać. Patrz w telefon, zabieraj go ze sobą nawet do waszego łóżka. Zaprzyjaźnij się ze swoim urządzeniem i pozwól, by twoja nieobecność zrujnowała wasz związek.

13. Zdradzaj i kłam bezwstydnie

Wierność jest strasznie przereklamowana i ty dobrze o tym wiesz. Znajdź sobie kochankę i kłam. Bądź tak podstępny, jak to tylko możliwe, oszukuj tak często, jak możesz. Nie rób sobie wyrzutów jeśli ona się dowie. To i tak nie ma żadnego znaczenia.

14. Udawaj, że nie widzisz problemu

Problem? Jaki problem?! Jeśli ona, resztkami cierpliwości próbuje nakłonić cię do zmian w twoim zachowaniu, odpowiedz jej , że się czepia , bo wszystko jest w normie. Przecież ty nie musisz pracować nad jakimś tam problemem. Zrób wszystko, aby oszczędzić sobie intensywnej pracy emocjonalnej.

Jeśli jesteś kobietą i myślisz, że czytasz o sobie i twoim facecie, jest nam przykro. Uciekaj, trafił ci się wyjątkowo beznadziejny egzemplarz. Natomiast jeśli jesteś facetem i czytając to kręcisz głową z niesmakiem, zapamiętaj powyższy „antyporadnik” i zrób wszystko, by twoja ukochana nie miała powodów, by uciekać od ciebie.


 

źródło: www.bolde.com


Lifestyle Zdrowie

3 zaskakujące sposoby na zdrowe nawodnienie organizmu

Redakcja
Redakcja
29 grudnia 2017
Fot. iStock / 5PH

Wypijanie odpowiedniej ilości wody i innych płynów jest ważne przez cały rok, nie tylko latem.  Odwodnienie to stan, w którym tracimy wodę oraz elektrolity, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niewystarczająca ilość płynów w codziennej diecie może skutkować przykrymi konsekwencjami dla zdrowia i urody.

Już wzmożone pragnienie i ciemniejszy kolor moczu świadczą o problemie. Zamiast czekać na poważniejsze kłopoty, warto regularnie popijać niewielkimi porcjami różne płyny. To nie musi być woda, jeśli ktoś nie przepada za jej neutralnym smakiem. Można sięgać również po mleko i jego przetwory, soki wyciskane z warzyw i owoców. Ale nie tylko. Do dyspozycji są także napoje roślinne, które jeszcze nie zdobyły takiej popularności, ale mają ku temu wielkie szanse.

3 niecodzienne napoje, które doskonale nawadniają

1. Kwas chlebowy

Kwas chlebowy to oryginalny napój, który ma wielowiekową tradycję. Dla wielu osób stanowi on zdrową i pyszną alternatywę dla napojów gazowanych, bo jego smak zdecydowanie orzeźwia. Kwas chlebowy powstaje w wyniku fermentacji chleba i jest on doskonałym źródłem dobrych bakterii probiotycznych, ważnych dla zdrowia człowieka. Ponadto zawiera witaminy z grupy B, witaminę C i składniki mineralne, takie jak cynk czy selen. Zawiera również alkohol, więc nie powinny po niego sięgać kobiety ciężarne.

Kwas chlebowy można kupić gotowy lub wykonać samodzielnie.

Składniki:

  •  woda źródlana,
  • cukier lub miód,
  • chleb razowy,
  • drożdże,
  • rodzynki.

Chleb należy podpiec do zarumienienia w piekarniku, a wodę zagotować. Przestygnięty chleb należy zalać ciepłą wodą i odstawić na 3 godziny. Z drożdży, cukru lub miodu przygotować należy zaczyn, który dodaje się do roztworu. Mikstura powinna odstać dobę w temperaturze pokojowej. Następnie trzeba odcedzić napój i wlać go do wyparzonych butelek (do wysokości 3/4) z dodatkiem rodzynek. Przez 3 dni trzeba je przechowywać w pozycji leżącej, w chłodnym pomieszczeniu. Następnie należy go przetrzymywać w lodówce maksymalnie miesiąc. Ze względu na obecność gazu, należy odkręcać butelki z kwasem delikatnie.

2. Sok z brzozy

Sok z brzozy to kolejny znany od stuleci specyfik o delikatnym, słodkim smaku, znakomicie nawadniający i cenny dla zdrowia. Jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminę C, aminokwasy, składniki mineralne (potas, wapń, żelazo, miedź, magnez), antyoksydanty i pochodne kwasu salicylowego (ze względu na jego obecność, soku nie poleca się dzieciom). Wykorzystuje się go podczas detoksu organizmu oraz  moczopędnie i wzmacniająco na organizm. Gotowy sok z listków lub pączków i pnia brzozy jest dostępny w wielu sklepach.

3. Sok z aloesu

Aloes to roślina zawierająca wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów, w tym witaminy A, C, E, kwas foliowy (B9), cholinę, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B12. Aloes zawiera także wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź, mangan. Jest pomocny w oczyszczaniu i nawadnianiu organizmu, znakomicie sprawdza się w łagodzeniu podrażnień skóry i przyspiesza gojenie ran. Zawiera sporo cukrów prostych, więc powinien być spożywany z umiarem. Powinny zrezygnować z niego kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, osoby ze stwierdzonymi chorobami wątroby i dróg żółciowych, a także alergicy. Sok można zrobić samodzielnie.


 

źródło: wylecz.towww.poradnikzdrowie.pl


Zobacz także

Co ciążą zmienia w życiu kobiety? Ten film powie wam wszystko. Boskie i prawdziwe

cechy u kobiety

8 cech, których mężczyzna szuka u kobiety

Co chce ci powiedzieć twoje ciało? Zobacz sygnały, które ci wysyła, świadczące o niedoborze podstawowych witamin

Co chce ci powiedzieć twoje ciało? Zobacz sygnały, które ci wysyła, świadczące o niedoborze podstawowych witamin