Czy można pomóc miłości? Na pewno nie można do niej nikogo zmusić, nie można oczekiwać, że nasze uczucie zostanie odwzajemnione, bo „nam się to należy’. Miłości nie oszukasz, tam gdzie nie ma emocji, nie może być mowy o wspólnej przyszłości, fascynacji. Tam, gdzie uczucie jest jednostronne, pozostaje jeszcze nadzieja, że z czasem coś się zmieni. Że on/ona spojrzy na nas inaczej niż dotychczas. Jest to możliwe, pod warunkiem, że weźmiesz pod uwagę kilka ważnych rzeczy.
10 zasad dla tych, którzy chcą podobać się innym
1. Świadomość, że jesteś wartościową osobą
Znaj swoją wartość. Umiesz wiele, masz swoje zdanie na różne tematy, przeczytałeś wiele książek, pomogłeś przyjaciołom w potrzebie. Twoja wartość nie zależy od tego, czy ktoś cię zauważy i czy myśli o tobie dobrze. Ona jest w tobie. Osoby, które zdają sobie sprawę ze swoich zalet i umiejętności wydają się nam bardziej atrakcyjne.
2. Pielęgnowanie swoich zainteresowań
Rozwijaj się. Organizuj swój czas wokół swoich zainteresowań. Pasja czyni nas atrakcyjnymi, tak jak dążenie do celu i wiara we własne siły.
3. Świadomość, że każdy z nas potrzebuje przestrzeni dla siebie
Każdy człowiek potrzebuje pobyć sam, choćby po to, by zebrać myśli, zastanowić się czego chce, zatęsknić za obecnością bliskiej osoby. Każdy potrzebuje mieć „własną” część życia, nawet będąc w związku. Ciągła obecność, robienie wszystkiego „razem” bywa męczące i nie daje nam możliwości rozwoju, zatrzymuje w miejscu.
4. Zdrowy egoizm
Musisz umieć o siebie zadbać, umieć postawić siebie na pierwszym miejscu. To ważne dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli umiemy być dla siebie dobrzy, nie dążymy za wszelką cenę do bycia w związku, rozumiemy, że samotność jest lepsza niż zła, toksyczna i jednostronna relacja, ciągłe poświęcanie się dla partnera.
5. Ciekawość świata
Korzystaj z tej szansy, jaką dostałeś. Jesteś tu nie tylko po to (a może wcale nie po to), by stworzyć związek, dom, rodzinę. Miłość jest piękna, ale nie jest wszystkim. Na świecie jest tyle wspaniałych miejsc i rzeczy do odkrycia. Wybierz najpierw drogę rozwoju i poznawania, żebyś wiedział, czego tak naprawdę pragniesz.
6. Optymizm
Uśmiech, pozytywne spojrzenie na każdą, nawet najtrudniejszą sytuację pomagają nam lepiej żyć i skuteczniej radzić sobie z problemami. Taka postawa życiowa robi dobre wrażenie na naszych znajomych i sprawia, że jesteśmy postrzegani jako bardziej atrakcyjni, jako ci, z którymi chce się przebywać.
7. Miłość do ludzi i świata
Jeśli jesteś życzliwie nastawiony do innych, to łatwiej zdobywasz ich sympatię. Jesteś lubiany, szybciej zdobywasz zaufanie i z większą łatwością zbliżasz się emocjonalnie do ludzi. Tacy jak ty są cenieni w towarzystwie.
8. Tolerancja
Skłonność do akceptowania tego, co inne jest szalenie ważną cechą. Pomaga być otwartym, lepiej rozumieć, wchodzić w lepsze i głębsze interakcje z ludźmi. Otwiera nam oczy na to, co ważne i pomaga zlekceważyć to, co nieistotne.
9. Nic „na siłę”
Ludzkie uczucia są nieprzewidywalne. Może się zdarzyć, że między tobą, a osobą, która ci się spodobała nigdy do niczego więcej nie dojdzie i to nie jest twoja wina. Nic z tobą nie jest „nie tak”. To, że nie jesteś interesujący dla kogoś jako partner, nie oznacza, że nikt cię nie pokocha i nie doceni. Po prostu to nie „ta” osoba.
10. Podobaj się samemu sobie
Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze rozpaczliwe pragnienie bycia zauważonym, docenionym, pokochanym wypływa z braku poczucia wartości. Zamiast zabiegać o zainteresowanie drugiej osoby, powinniśmy wówczas przejść swoistą terapię i lekcję miłości własnej. To nie jest łatwa nauka, ale bardzo ważna. Kochając siebie, będąc dla siebie dobrym, nabieramy pewności siebie i zaczynamy rozumieć, że miłość i uznanie drugiej osoby są ważne, ale nie najważniejsze. Że można bez nich żyć. Nie da się jednak żyć w poczuciu, że jest się bezwartościowym, nieistotnym, że nic się nie znaczy i niewiele umie. Jesteś mądry, piękny, ważny. Nigdy o tym nie zapominaj.