Go to content

Zastanawiasz się, czy jesteś zbyt wymagająca wobec partnera? Do tych rzeczy masz w związku prawo

Fot. iStock

Czy możesz oczekiwać, że twój mężczyzna będzie informować cię o wszystkich swoich planach? Czy to w porządku, że chcesz spędzać z nim każdy weekend? Kiedy możesz wymagać od niego, że przedstawi cię swoim przyjaciołom i rodzinie?
Na powyższe pytania nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Każdy związek to zupełnie inna historia i inne zasady, według których żyją razem partnerzy. I choć te międzyzwiązkowe różnice mogą być spore, to jest kilka podstawowych rzeczy, których bez względu na rodzaj waszej relacji masz prawo wymagać od tej drugiej strony (i odwrotnie, oczywiście).

Szacunek

Bez względu na różnicę opinii na dany temat, wyznawane poglądy, panującą sytuację czy napotkane trudności – szacunek ze strony partnera to podstawa każdego związku. Masz prawo się z nim nie zgadzać, myśleć inaczej, popełniać błędy, mieć wady i swoje słabości. Nikt nie ma jednak prawa poniżać cię, stosować wobec ciebie przemoc i naruszać twoich granic, nawet (a może i tym bardziej!) twój partner.

Współczucie

Każdemu z nas zdarzają się trudne momenty, bolesne chwile i porażki – naturalnym jest, że potrzebujesz wówczas pocieszenia ze strony partnera, liczysz na jego wsparcie i empatię. Nie chodzi o to, by rozumiał dokładnie, co przeżywasz, ale by był świadomy twoich emocji i by miały one dla niego znaczenie.

Czułość

Wyrażana poprzez dotyk, miłe słowo, przytulenie, trzymanie się za ręce czy pocałunek. To ważne dowody na to, że twój partner cię lubi, pożąda, jesteś dla niego ważna. Czasami miłosne wyznania nie przychodzą mężczyznom łatwo, a i dla nas same słowa to za mało – nie bój się mówić otwarcie o tym, że potrzebujesz czułości na potwierdzenie jego uczuć i zaangażowania w wasz związek.

Troska

Troskliwy partner nie myśli jedynie o sobie, ale ma zawsze na uwadze także i twoje potrzeby. Zależy mu na tobie i twoim samopoczuciu, okazuje to swoim zachowaniem, pyta o twoje potrzeby i opinie na dany temat. I wcale nie chodzi tu o wielkie gesty i popisowe maniery, ale o codzienność, w której czujesz się ważna i kochana.

Wspólny czas

Związek to współdzielenie ze sobą czasu i doświadczeń. Nie chodzi o przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę i „przyklejenie się” do drugiej osoby na stałe – indywidualne zainteresowania i przestrzeń tylko dla ciebie/niego są ogromnie ważne! Ale jeśli twój partner nigdy nie ma dla ciebie czasu lub jest z tobą tylko wtedy, gdy jemu to pasuje, to czy możesz to wciąż nazywać związkiem?

Zainteresowanie

Nie musisz być dla drugiej osoby centrum świata, ale powinien interesować się tym, co myślisz, czujesz, robisz – w końcu z jakichś powodów wybrał cię ze wszystkich innych ludzi dookoła. Jeśli czujesz, że partner tak naprawdę nie chce cię poznać lepiej i nie jest tobą zainteresowany, może warto zastanowić się, czy naprawdę kocha, czy może boi się jedynie samotności lub czerpie jakieś zyski z waszej relacji?

Intymność

Poczucie, że łączy was coś wyjątkowego, pewna wspólnota przeżyć i doświadczeń, to, że jesteście ze sobą blisko i tworzycie swój mały, niepowtarzalny świat – to właśnie intymność. Masz prawo jej oczekiwać, pamiętaj jednak, że intymność rośnie i wzmacnia się wraz z czasem trwania związku i coraz silniejszym przywiązaniem – na tę głęboką i silną musicie więc wspólnie zapracować.


Na podstawie: Psychology Today