Mamo, Tato jeśli trzymasz się ekozasad Twoje dziecko to widzi i będzie chciało postępować to samo. Metodą małych kroków, powoli i spokojnie, możesz zaszczepić maluchowi ekologiczne nawyki i poczucie odpowiedzialności za środowisko.
Nie czekaj, aż Twój maluch podrośnie. Naukę ekologii warto zacząć jak najwcześniej, jednak nie musisz robić od razu wszystkiego. Każdy dzień spędzany na wspólnej zabawie, wykonywaniu zwykłych domowych czynności czy na spacerze w parku może być kolejnym kroczkiem bliżej ekologicznego, zielonego i szczęśliwego życia.
Kroczek 1. Uwrażliwiaj na przyrodę i rozwijaj wyobraźnię
Naukę uwrażliwiania na piękno otaczającego nas świata możesz zacząć od wyjścia do lasu lub parku, czytania książek o przygodach zwierząt i oglądania filmów przyrodniczych. Pokazuj jak wiele gatunków drzew i roślin nas otacza. Wytłumacz maluchowi, gdzie mieszkają ptaki i jak ciekawe jest życie mrówek. Przypominaj, że las to nie miejsce, gdzie zostawia się śmieci i zbierz je, jeśli natkniecie się na nie podczas spaceru. Gdy nie masz ogródka, posadź zioła w doniczkach, a następnie razem dbajcie o nie i obserwujcie jak rosną.
Dobrych nawyków najlepiej uczyć się przez naśladownictwo, więc ciesz się przyrodą razem z dzieckiem. Wyjazd na wieś może być wspaniałą okazją do zabawy w detektywów i zorganizowania pikniku ekologicznego w trakcie którego możesz pokazać, ile wszyscy zawdzięczamy naturze i jaka jest ciekawa.
Gdy bierzesz udział w akcjach ekologicznych, np. sadzenia lasu, dajesz dobry przykład dziecku i robisz jeszcze więcej dla dobra naszej planety.
Kroczek 2. Nie marnuj, dziel się i przetwarzaj
Postępowanie według ekozasad wprowadza też oszczędności. Ucz dziecko oszczędzać wodę i prąd – wyciągaj nieużywane ładowarki z gniazdek, gaś światło po wyjściu z pokoju na dłużej i zakręcaj wodę przy myciu zębów. Wybierając energooszczędne żarówki, domykając drzwi lodówki i gotując tylko tyle wody w czajniku, ile rzeczywiście potrzeba, dajesz bezpośredni przykład, jak być w domu eko i mądrze gospodarować energią.
Segregujcie razem śmieci – każdy z koszy możesz oznaczyć wesołą naklejką w kolorze charakterystycznym dla danego odpadu. Zgniatajcie plastikowe butelki i pakujcie zakupy w materiałowe torby. Przy okazji zakupów pokaż też, gdzie wyrzuca się przeterminowane leki i zużyte baterie. Jeśli Twój maluszek rośnie jak na drożdżach, nie wyrzucaj ubranek i zabawek, które są już niepotrzebne, ale podziel się nimi z potrzebującymi lub sprzedaj je na aukcjach internetowych.
Naucz malucha, że zepsute zabawki można naprawiać, a zrobienie garażu dla samochodzików z tekturowego pudełka na buty czy domowego domina z kartonu, z własnoręcznie namalowanymi obrazkami to najlepsza zabawa pod słońcem.
Kroczek 3. Wybierz rower, żyj zdrowo
Jeśli możesz, zrezygnuj z samochodu i wybierz rower lub komunikację miejską. Wspólny przejazd tramwajem na zakupy może być dobrą okazją do porozmawiania z maluchem o tym jak ważne jest czyste powietrze, o zieleni w mieście i zielonej energii. Praktycznym rozwiązaniem jest tzw. carpooling, czyli zorganizowane przejazdy kilku osób jednym autem. Możesz w ten sposób dzielić koszty podwożenia dzieci do przedszkola i jednocześnie dbać o środowisko.
Ekologiczny styl życia i gospodarowania to również wybór naturalnych środków myjących i piorących czy energooszczędnego sprzętu AGD.
Wspieraj dziecko w ekodziałaniach, inspiruj je, pozwalaj mu na spontaniczność i zadawanie pytań. Pokazuj, co wolno robić, a czego nie należy – przy okazji skoryguj też swoje codzienne nawyki. Dobry przykład w domu przyniesie ekopozytywne efekty w przyszłości, a Twoje dziecko będzie mogło rosnąć w przyjaznym świecie.
Artykuł powstał we współpracy z LITTLE STEPS®2