Go to content

Wakacje w Portugalii – 9 mniej oczywistych miejsc

Fot. Materiały prasowe

Portugalia to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zakątków Europy. Turyści z całego świata cenią sobie atrakcje, jakie oferują im miasta Porto, Lizbona, Sintra czy Faro.

Łączy je wspaniała historia, stara architektura, przytulne knajpki, ciekawe muzea. Ale czy poza tymi dobrze znanymi ośrodkami miejskimi, Portugalia ma coś jeszcze do zaoferowania? Czy zjechawszy nieco z głównej trasy, zobaczymy coś, co rzuci zupełnie inne światło na ten niewielki kraj? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, prezentując naszym czytelnikom 11 miejsc, które mogą stanowić doskonałą alternatywę dla popularnych destynacji turystycznych. Zainteresowany? Zachęcamy do sprawdzenia oferty jednego z wiodących biur podróży, cyzli TUI – pełna oferta na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/portugalia.

Tomar

Centralna Portugalia obfituje w miejsca pełne niespodzianek, romantycznych tajemnic i skarbów historii. Porusza wyobraźnię, intryguje, zachwyca. Każdy z tych elementów znajdziemy w mieście Tomar położonym w dystrykcie Santarém (region Centrum, podregion Médio Tejo). Jak się tam dostać? Najlepiej koleją. Wystarczy wsiąść do pociągu na dworcu Gare do Oriente, by po dwóch godzinach przyjemnej podróży na północ dotrzeć do celu. Jeden intensywny dzień wśród średniowiecznej architektury wystarczy, by zaspokoić głód zwiedzania. Punkty obowiązkowe to: zamek Tomar, zespół klasztorny Convento de Cristo, będący siedzibą Templariuszy i Zakonu Chrystusowego, czy zamek Almourol, który uznawany jest za miejsce nawiedzone. Wąskie uliczki starego miasta zachwycają pobielanymi wapnem kamienicami i domami wybudowanymi w układzie tarasowym.

Ferreira do Zezere

Pół godziny drogi na północ od Tomar znajduje się urokliwe miasto Ferreira do Zezere. Otoczone górami i lasami od wieków stanowiło ulubioną kryjówkę zbiegłych więźniów i osób wyjętych spod prawa (podobno w tej materii do dziś niewiele się zmieniło!). W ciepłe letnie miesiące Portugalczycy lubią przybywać do Ferreiry, by skorzystać z dobrodziejstw tamy Castelo de Bode. Sztuczne jezioro o tej samej nazwie jest idealnym miejscem do pływania i uprawiania sportów wodnych. Góry, lasy, jezioro i wspaniała pogoda – czego chcieć więcej w ciepłe, letnie dni?

Viseu

Amatorzy szlachetnych trunków twierdzą, że jedne z najlepszych portugalskich win pochodzą z regionu D?o. W celach degustacyjnych warto wybrać się do Viseu, jednego z największych miast w tej części kraju. Historyczne centrum miejscowości zachwyca średniowieczną infrastrukturą, urzekającymi ogrodami, posępnymi zamkami, wielkimi dworami i dziełami sztuki najbardziej znanego w kraju renesansowego malarza Vasco Fernandesa. Te ostatnie oglądać można w muzeum Gr?o Vasco. Strona gastronomiczna Viseu jest równie satysfakcjonująca – można tutaj zjeść dobrze, tradycyjnie i tanio (na pewno taniej niż w Lizbonie, Porto czy Algarve).

Monsanto

Mimo swoich zalet, Monsanto wciąż należy do najbardziej niedocenianych miejscowości w Portugalii. Turyści najczęściej pomijają ten rejon, co wynika w połowie niewiedzy, a w połowie z faktu, że niełatwo tutaj dotrzeć korzystając z miejscowej komunikacji. Bywalcy podkreślają, że najłatwiejszym sposobem jest wynajęcie samochodu. Od razu mówimy, że warto! Spacer wioską pełną niesamowitych głazów, w które niejednokrotnie wbudowane są całe domy, to doświadczenie na zawsze pozostające w pamięci. Monsanto znajduje się na liście 12 historycznych wiosek, które pomogły Portugalii przejść ze statusu „hrabstwa” do „kraju”.

Ciekawostka: w 1938 roku odbył się konkurs na najdoskonalszą portugalską wioskę. Ku zaskoczeniu wielu uczestników zwyciężyło niewielkie Monsanto. By upamiętnić wygraną, najwyższy budynek — Torre de Lucano – ozdobiony został statuetką srebrnego koguta. Monsanto znajduje się na wschodzie regionu Beira.

Półwysep Troia

Spragnieni białych plaż i zgiełku typowego dla kurortów turystycznych, znajdą to wszystko w Troi. Do tej pięknej oazy dotrzeć można, wyruszając samochodem na południe z Lizbony (będzie nas to kosztować ok. godziny drogi). Choć szybszą opcją będzie przeprawa promem odpływającym z Setubal, warto skorzystać z czterech kółek. Godzina za kierownicą nagrodzi Cię cudownymi widokami i… mniejszą liczbą tłumów. Jednym z najbardziej idyllicznych miast na półwyspie Troia jest Comporta. Jedną z tutejszych atrakcji jest możliwość obserwacji delfinów. Swój raj odnajdą tutaj również amatorzy owoców morza.

Évora

Entuzjastów wina zachęcamy do odwiedzenia Évory, która stanowi centrum regionu winiarskiego Alentejo. Poza wspaniałym trunkiem można zakosztować tutaj również prawdziwej historii. Pamiętająca czasy Cesarstwa Rzymskiego świątynia Templo Romano zachowała się do dziś! Jest to najlepiej zachowany obiekt tego typu w całej w Portugalii. Co ciekawe, historycy wciąż nie są zgodni co do faktu, jakiemu bóstwu poświęcono świątynię. Wśród licznych hipotez pojawia się m.in. kult Diany, choć przeważają opinię, jakoby miał to być jednak kult Jowisza. Wybudowana w II wieku n.e. Templo Romano, wykorzystywana była również w kolejnych wiekach. W średniowieczu uczyniono z niej ponure miejsce egzekucji, gdzie żywot swój kończyły ofiary Świętej Inkwizycji. Później znajdował się tutaj również arsenał, teatr, a nawet (do 1870 roku)… rzeźnia. Czasy panowania Maurów upamiętniają uliczki obstawione wybielanymi wapnem domkami. Nie ostały się jednak mury obronne wzniesione przez Rzymian w I w. n.e. Dziś podziwiać możemy jedynie ich fragmenty. Przecudny zabytkowy rynek Evory wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tavira

Algarve to region wieńczący kontynentalną Portugalię. Od zachodu i południa oblewa go Ocean Atlantycki, z kolei na wschodzie graniczy z Hiszpanią. Kraina stanowi pasmo o długości ok. 40 i szerokości ok. 140 kilometrów. Na wschodzie Algarve, niecałe 20 kilometrów od hiszpańskiej granicy, leży Tavira – tradycyjne portugalskie miasto. Turysta spragniony esencji południowego klimatu znajdzie w Tavirze kawiarnie, kościoły, zamki i wszystko, czego można oczekiwać od tej części Europy. Wyjątek jest jeden – nie ma tutaj hord turystów. Jeżeli zatem chcesz na spokojnie przespacerować się prawdziwymi portugalskimi uliczkami, wpadnij na sam kraniec kraju, do Taviry.

Bragança

W północno-wschodniej Portugalii, na skraju sąsiadującego z Hiszpanią parku narodowego Montesinho, leży urocze średniowieczne miasto Bragança. Główną atrakcją jest tutaj XII-wieczna cytadela na wzgórzu (700 m n.p.m.) otoczona ponad 650-metrowymi. Z tarasu widokowego znajdującego się na szczycie wieży, rozciąga się oszałamiający widok na całe miasto i pobliski park narodowy. Rezerwat Montesihno uważany jest za jeden z najdzikszych rejonów w całej Europie. Odważniejsi mogą wybrać się w długi spacer rozległymi górskimi szlakami. Przy odrobinie szczęścia wypatrzeć można tutaj takie gatunki zwierząt jak m.in. orły przednie, sokoły, dziki, a nawet wilki iberyjskie. Sąsiadujące z parkiem niewielkie osady od setek lat pozostają właściwie niezmienne. Co ciekawe, mimo bogactwa historycznego i naturalnego, nie jest to najpopularniejszy rejon Portugalii. Tym bardziej warto tutaj zajrzeć.

Castelo Branco

Castel Branco to miejscowość leżąca w regionie Centrum. To niewielkie miasto pełne jest pozostałości po templariuszach, wspaniałych parków, zapierających dech ogrodów i wspaniałych muzeów. Dwunastowieczny zamek i mury miejskie zbudowane rękami templariuszy to najważniejsze punkty każdej wycieczki. Podobnie biskupstwo Jardim do Paço szczycące się jednym z najpiękniejszych i najbardziej wyszukanych ogrodów w całej Portugalii.

Wycieczka do Portugalii może być niezapomnianym przeżyciem, zarówno dla miłośników tajemnic historii, jak i osób spragnionych wypoczynku bez turystycznego zgiełku.