Go to content

Upał w domu? Podpowiadamy, jak z nim walczyć!

Fot. Materiały prasowe

Po deszczowej jesieni i mroźnej zimie nadejście cieplejszych dni jest powodem do radości. Niestety, wysokie temperatury mogą równie skutecznie zepsuć nam humor jak burzowe chmury lub śnieżyce. Po męczącym dniu w pracy pragniemy wrócić do domu, gdzie nie panuje zaduch oraz trudny do zniesienia gorąc. Jak sobie z tym radzić? Przedstawiamy metody radzenia sobie z upałem, które pozwolą poczuć się w naszym domu w pełni komfortowo.

Źródła gorącego powietrza

Większość ciepła dostającego się do mieszkania, trafia tam przez okna. Światło słoneczne przenika przez szyby, nagrzewa powietrze  i powoduje, że temperatura wewnątrz pomieszczeń zaczyna wzrastać. Zjawisko to bywa szczególnie uciążliwe, jeśli okna wychodzą na południe. Umiejscowienie okien na ścianach południowych sprawia co prawda, że w okresie zimowym cieszymy się lepszym doświetleniem i ogrzaniem domu, jednak latem pojawia się problem z zachowaniem we wnętrzu odpowiedniej temperatury. Chcąc uchronić się przed upałem, najlepiej zasłonić okna w godzinach, w których wpada przez nie najwięcej promieni słonecznych, odsłaniać je z kolei i otwierać, gdy promienie słońca nie padają bezpośrednio na szyby. Na przykład – okna z ekspozycją zachodnią warto otwierać rano, a zasłaniać i zamykać późnym południem, z wschodnią zaś – otwierać po południu. Okna od strony popołudniowej latem dobrze zamykać popołudniu i zadbać o osłony okienne dobrze chroniące przed nagrzewaniem – na przykład rolety plisowane ze specjalną powłoką odbijającą światło słoneczne albo rolety zewnętrzne. Drzwi wewnętrzne w domu najlepiej zostawiać otwarte, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Fot. Materiały prasowe

Ciepło trafia do domu także przez ściany oraz dach, a słaba izolacja powoduje, że pokoje umiejscowione na poddaszu lub wyższych piętrach mogą być nadmiernie nagrzane. Dodatkowo mury domu mogą oddawać ciepło jeszcze długo po zachodzie słońca. Warto przemyśleć tę kwestie już na etapie budowy – dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ocieplenie ścian domu lub zasadzenie roślin, które przysłonią częściowo elewacje i zapewnią nam cień.

W upalne dni ograniczmy używanie sprzętów elektrycznych. Ich włączenie powoduje wytworzenie dodatkowych ilości ciepła, które dodatkowo podniesie temperaturę we wnętrzu budynku. Warto również rozważyć zmianę tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne lub oświetlenie LED. Zmiana ta nie tylko pozwoli na ograniczenie zużycia prądu, ale również zmniejszy ilość powstającego przy tej okazji ciepła.

Zwalczanie upału w domu

Najbardziej oczywistym sposobem na walkę z upałem jest zamontowanie w domu klimatyzacji. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Często zadbanie o klimatyzację we wszystkich pomieszczeniach wiąże się z bardzo dużymi kosztami, w niektórych budynkach wielorodzinnych zaś na montaż tego typu urządzeń trzeba uzyskać zgodę. Dość dobrym (i stosunkowo tanim) rozwiązaniem jest zakupów wiatraków – uruchomione zapewniają powiew chłodnego powietrza, a dodatkowo mogą być też z łatwością przenoszone z pokoju do pokoju, w zależności od tego, gdzie są potrzebne.

W związku z tym, że większość ciepłego powietrza dostaje się do domu przez okna, to chcąc wyeliminować problem nadmiernej jego ilości, właśnie na oknach powinniśmy skupić naszą uwagę. Jedną z najprostszych metod obniżenia temperatury w pomieszczeniu jest zasłonięcie szyb. Możemy to zrobić za pomocą różnego rodzaju osłon, począwszy od zwykłych zasłon, poprzez różnego rodzaju rolety, plisy, na żaluzjach okiennych skończywszy. W przypadku materiałowych zasłon musimy pamiętać, że nie będą one tak skuteczne jak rolety – zwłaszcza ciemne, grube zasłony mogą szybko się nagrzewać.

Fot. Materiały prasowe

Jeżeli chcemy uchronić się przed upałem, warto zainwestować w osłony okienne takie jak rolety lub żaluzje. Osłony okienne ze specjalną powłoką, odbijającą światło słoneczne, sprawią, że wnętrze domu nie będzie tak szybko się nagrzewało. Od strony południowej i zachodniej lepiej nie montować rolet cienkich, o bardzo jasnych barwach – promienie słoneczne będą przez nie prześwitywać. Decydując się na rolety materiałowe, warto też wybrać takie, które całkowicie zasłonią szybę – a więc montowane w kasetce i spuszczane po specjalnych prowadnicach.

Obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie rolet zewnętrznych oraz przemyślane korzystanie z nich, uwzględniające pory dnia w których słońce jest najbardziej aktywne. W odróżnieniu od zwykłych rolet nie zaciemniamy pomieszczania tylko od wewnątrz, lecz mamy możliwość całkowitego zasłonięcia okna. W ofercie firmy DAKO znajdziemy między innymi rolety zewnętrzne elewacyjne, które możemy zainstalować bez konieczności ingerencji w bryłę budynku. Tego rodzaju osłony charakteryzują się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w upalne dni do ochrony pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem.

Wiosna oraz lato to wspaniałe pory roku, jednak nagły wzrost temperatur powietrza oraz panująca w budynkach duchota, mogą sprawić, że nawet w domu nie będziemy mogli odpocząć od upału. Jeżeli chcemy uchronić nasz dom przed męczącym skwarem, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie osłony okienne, które pomogą nam w utrzymaniu optymalnej temperatury w domu.


Artykuł sponsorowany