Psychologia

8 „domowych” sposobów na pewność siebie. To możesz zrobić dla siebie już dziś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 listopada 2016
Fot. Screen z YouTubeTED-Ed
 

Nie zawsze jest łatwo. Zdarza się, że z powodu różnych, życiowych doświadczeń tracimy wiarę we własne siły i możliwości. Odbudowanie albo budowanie od początku swojego poczucia wartości może trwać nawet latami. Warto podejmować małe, codzienne kroczki, które ułatwią nam ten, jakże ważny proces.

1. Skup się na swoim rozwoju osobistym, a nie na porównywaniu się do innych

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

2. Nie mów „przepraszam”, mów: „dziękuję” 🙂

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

3. Kiedy czegoś nie chcesz, po prostu powiedz „nie”

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

4. Trzymaj się prosto

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

5. Ćwicz codziennie, by mieć więcej energii

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

6. Uśmiechaj się do osób, których nie znasz

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

7. Kiedy siadasz, nie garb się

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

Fot. Screen z YouTubeTED-Ed

8. Każdego dnia ustalaj sobie „małe cele” i pilnuj ich realizacji

cele

Masz w sobie moc, nawet jeśli jeszcze nie jesteś o tym przekonana :)!


Źródło: livehack.org

 


Psychologia

4 proste kroki do medytacji

Karolina Krause
Karolina Krause
16 listopada 2016
Fot. iStock / microgen
 

A co gdybym ci powiedziała, że możesz być bardziej szczęśliwa, mniej zestresowana, rozwinąć swoją kreatywność i zwiększyć produktywność, wzmocnić swoją więź z rodziną i przyjaciółmi, a do tego być w stanie stawić czoła wszystkiemu co przyniesie ci los, będąc przy tym zrelaksowana i spokojna? Gdybym powiedziała, że aby to osiągnąć wystarczy siedzieć spokojnie na krześle przez 20 min każdego dnia, do końca swojego życia? Podjęłabyś wyzwanie?

Od kilku dekad medytacja cieszy się coraz większą popularnością. I słusznie. To ponadczasowy środek na prawie każdą dolegliwość. Wydaję się jednak, że ma ona szczególnie korzystny wpływ na współczesne choroby cywilizacyjne. Ze względu na swój charakter medytacja owiana została aurą mitów i stereotypów. Pozwól więc, że przedstawię ci krótki bajko-odporny przewodnik po medytacji, który działa dosłownie na wszystkich.

Jedną z największych bajek na temat medytacji jest wyobrażenie, że musimy być wyznawcami konkretnej religii, być w posiadaniu jakiejś magicznej poduszki albo, że aby praktykować ją właściwie, już na wstępie powinniśmy znajdywać się w specyficznym stanie umysłu. Bzdura. W medytacji najlepsze jest właśnie to, że sam fakt wykonywania jej sprawia, że robimy to dobrze. Każdy doświadczony trener medytacji powie ci, że: „jeśli siedzisz spokojnie i myślisz przez 20 minut, to właśnie odbyłeś świetną medytacje”. Jest tylko jeden warunek: musisz regularnie ćwiczyć.

To od czego powinnaś zacząć? Od tych czterech prostych kroków:

1. Ustaw stoper na 20 minut.

2. Ułóż się w wygodnej, zrelaksowanej (ale i czujnej), siedzącej pozycji. Pamiętaj, aby trzymać plecy prosto.

3.Zamknij oczy i oddychaj normalnie.

4. Kiedy zaczną nachodzić cię jakieś myśli, staraj się od nich uwolnić, zamiast za nimi podążać. Pozwól im odejść i skup się na swoim oddechu.

I to wszystko. Naprawdę. Kiedy timer zacznie pikać, wstań i wróć do tego co robiłaś wcześniej.

A, przepraszam, jest jeszcze jeden krok:

5. Powtarzaj to codziennie, przez resztę swojego życia.

Wiem, że to całkiem spore zobowiązanie, ale to mniej czasu niż obejrzenie krótkiego serialu, ugotowanie obiadu, czy czas jaki spędzasz na przeglądaniu facebooka i w dodatku możesz robić to wszędzie! Dojeżdżasz do pracy metrem lub autobusem? Gratuluje! Właśnie znalazłaś czas na to, by zrobić dla siebie coś dobrego. Więc dlaczego by nie spróbować? Czerpanie korzyści z medytacji wymaga czasu, praktyki. Ale gwarantuje ci, że je poczujesz. Wszystkie. Co do jednego. A poza tym, co masz do stracenia?


Psychologia

5 rzeczy, dzięki którym znajdziesz miejsce idealne do zamieszkania

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 listopada 2016
Fot. Materiały prasowe / Osiedle Praha

Poszukujesz dla siebie miejsca, w którym uwijesz rodzinne gniazdko? A może masz już mieszkanie, lecz marzy ci się zmiana nie tylko adresu, ale po prostu otoczenia i klimatu? Jeśli potrzebujesz odmiany i czujesz, że nadszedł na to czas, nie podejmuj decyzji pochopnie. 

Mówi się, że pierwsza myśl zazwyczaj jest tą najlepszą. Jednak, gdy w grę wchodzą pieniądze i przebywanie w danym miejscu przez dłuższy czas, należy dokładnie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” poszukując dla siebie lokalizacji idealnej.

To, czego naprawdę potrzebujesz

Miejsce do zamieszkania nie może być przypadkowe. To inwestycja, która pozwoli znaleźć bezpieczną przystań i azyl przed światem zewnętrznym, ale umożliwi również swobodne kontakty z otoczeniem. Warto więc rozważyć wszystkie aspekty, które zadecydują o tym, że akurat dane miejsce okaże się być tym idealnym.

Innego mieszkania będą potrzebowały osoby młode, a innego starsi ludzie, którym kłopoty może sprawiać wchodzenie na czwarte piętro. Zadbana, bezpieczna okolica pozwoli na życie w spokoju, a bliskość zieleni zapewni kontakt z naturą i możliwość relaksu. Co jeszcze wpływa na to, czy znajdziesz miejsce, którego szukasz?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe / Osiedle Awangarda

5 wskazówek, które pomogą ci znaleźć idealne miejsce do zamieszkania

1. W bliskości cywilizacji

Nie licząc przypadków osób chcących uciec jak najdalej miasta, większość szuka lokalizacji mieszkania w jego granicach. Nie zawsze spełnieniem marzeń jest mieszkanie w samym centrum, zwłaszcza biorąc pod uwagę duże natężenie ruchu i hałas, za to jego rubieże są bardzo korzystną lokalizacją. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze: w pewnym oddaleniu od centrum można liczyć na większy spokój, ciszę i kojącą obecność zieleni. Dla osób zmotoryzowanych dojazd do pracy nie będzie specjalnie kłopotliwy. To dobre rozwiązanie pod kątem tego, by pracować w centrum, a żyć i odpoczywać w wymarzonym otoczeniu. Kłopotu nie sprawi swobodny dostęp do szkół, innych placówek publicznych czy galerii handlowych w mieście, które zaspokoją potrzeby mieszkańców odleglejszych jego krańców.

2. Rozwinięta infrastruktura

Obrzeża miast mają tę przewagę nad niewielkimi oddalonymi od nich miejscowościami, że posiadają rozwiniętą infrastrukturę. To, jak wielkie ma ona znaczenie, pokazuje, że mieszkańcy po powrocie z pracy nie chcą wegetować reszty dnia w domu, a dowolnie korzystać z udogodnień i ofert proponowanych w okolicy. Bliskość sklepów, instytucji kulturalnych, szkół oraz dostosowane połączenia komunikacji miejskiej z centrum miasta, czyni z tego faktu atut nie do podważenia. Rozwinięta infrastruktura zapewni wygodne życie oraz możliwość szybkiej reakcji i zaspokojenia potrzeb, gdy np. niespodziewani goście uniemożliwią wyprawę po pilne zakupy do centrum.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe / Osiedle Dekada

3. Bliskość natury

Mieszkańcy centrum miast nie mają zbyt wiele przyjemności z obcowania z przyrodą na co dzień. Maleńkie skwerki i oddalenie osiedli od parków miejskich powoduje, że wytchnienia od betonowej dżungli jej mieszkańcy poszukują z dala od centrum. A właśnie na obrzeżach miast można doświadczyć tego, za czym ludzie często tęsknią. Bliskość natury, obecność zwierząt w sąsiedztwie ludzkich osiedli, miejsce do spacerów z dziećmi i psami. Większa ilość zieleni i drzew powoduje, że powietrze jest lżejsze i czystsze niż w centrum miasta. Mniejszy ruch samochodowy pozwala na swobodniejsze spacery, nasycenie oczu pięknem przyrody i pełnią relaksu, którego nie doświadczymy na kanapie przed telewizorem.

4. Miejsce z przyszłością

Nie tylko przeszłość powinna być szczególnie ceniona, ale i przyszłość. Wybierając miejsce do zamieszkania miej świadomość, że będziesz tu tworzyć przyszłość własną oraz otoczenia. Możesz mieć wpływ na decyzje wspólnot, troszczyć się o zachowanie piękna i całokształt otoczenia. Oczywiście, o ile sama lokalizacja mieszkania umożliwi takie działania. Na terenach, skąd ludzie uciekają, trudno będzie funkcjonować długie lata. Obrzeżom miast z kolei nie grozi wyludnienie, ponieważ bliskość centrum i możliwości, jakie oferuje aglomeracja miejska, pozwolą w każdej sytuacji zaspokoić potrzeby i uzyskać odpowiednie wsparcie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe / Osiedle Awagarda

5. Miejsce zgodne z twoją ideą

To, kim jesteś i jakie masz plany, marzenia, odgrywa niebagatelną rolę w odnalezieniu miejsca idealnego do życia. W zależności od indywidualnych potrzeb inne miejsca staną się wymarzoną oazą dla różnych osób. Jedno natomiast będzie się łączyć — pragnienie wygody, przyjemnego otoczenia oraz spełniającej potrzeby infrastruktury, pozwoli się poczuć każdemu na swoim miejscu.


 

Wpis powstał we współpracy z firmą Profbud


Zobacz także

Przystojniacy są samolubni! Uważaj też na panów, którzy regularnie publikują zdjęcia w serwisach społecznościowych

Drogi Introwertyku, podpowiem ci jak sprawić, by życie tak bardzo nie bolało

Jak rozbroić manipulatora? Bądź gotowy na to, że w życiu pewne osoby pojawiają się tylko na chwilę