Macierzyństwo

Anna Lewandowska w bardzo osobistym wpisie: doświadczyłam poronienia

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2022
 

Słowa Jarosława Kaczyńskiego wywołały prawdziwą lawinę komentarzy. Media społecznościowe „uginają się” od memów, komentarzy, filmów, apeli, opinii, okrzyków oburzenia. Do tego chóru masowo dołączyły znane Polki, w tym Anna Lewandowska. Trenerka, oprócz słów oburzenia, zdecydowała się podzielić osobistą historią. Opowiedziała o trudach, jakie towarzyszyły jej staraniom o zajście w ciążę. Przyznała, po raz pierwszy, że doświadczyła poronienia.

DOŚĆ❗Jestem zła, gdy widzę, że politycy w niesprawiedliwy sposób oskarżają kobiety, zamiast dostrzegać realne problemy. Jako kobieta i matka czuję się bardzo dotknięta ostatnimi wypowiedziami. Bycie mamą było moim największym marzeniem. Zanim się spełniło niestety, podobnie jak inne kobiety, doświadczyłam także poronienia. Według statystyk co piąta para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. Stres, problemy ze zdrowiem czy z hormonami powodują, że nie tylko zajście w ciąże jest problemem, ale również jej utrzymanie. Nie oceniajmy zatem kobiet, które często w ciszy, walczą wszelkimi sposobami i środkami, aby na teście ciążowym zobaczyć upragnione dwie kreski…

 

 


Macierzyństwo

Znane Polki reagują na słowa prezesa. „Niech pan lepiej się nie wypowiada na temat, o którym nie ma pojęcia”

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2022
 

Na słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w sobotę, w Ełku, zareagowało mnóstwo kobiet. Anna Lewandowska, Ewa Chodakowska, Beata Sadowska, Kinga Rusin, Paulina Smaszcz, Agata Młynarska – mówią dziś jednym głosem: „Dość!” W obronę biorą młode kobiety, które z różnych powodów nie mają dzieci. Bo boją się, że nie będzie ich stać na wychowanie potomstwa. Bo boją się urodzić chore dziecko. Bo świadomie nie chcą mieć dzieci. Bo nie mogą zajść w ciążę, mimo usilnych prób. Na pewno natomiast nie „dają w szyję!”.

Ewa Chodakowska przypomniała, że niektóre kobiety nie chcą mieć dzieci

Jestem proszona przez Was wielokrotnie: „Ewka! Nie mieszaj się do polityki. Niech to miejsce będzie wolne od sporów”. Z kolei parę dni temu, zostałam zapytana: „CO JESZCZE MUSI SIĘ WYDARZYĆ, ŻEBYŚ ZABRAŁA GŁOS?” Dziewczyny! JUŻ DOSYĆ! To, co się dzieje to szczyt nienawiści do nas! Do Kobiet! Przecieram oczy ze zdumienia, obserwując sytuacje w życiu publicznym, kiedy to o nas, o naszych wyborach, decyzjach, naszym życiu, mężczyźni wypowiadają się z taką łatwością i lekkością, snując jednocześnie teorie przyprawiające mnie o mdłości… Kobiety nie rodzą dzieci, bo 2 razy w tygodniu „dają w szyję”?! Chwila! A czy ja nie mam dzieci właśnie z tego powodu?! Nie! Nie mam ich, ponieważ jest to mój świadomy wybór! I do tego świadomego wyboru, do tego, jak chcemy żyć, ma prawo każda z nas!

Kinga Rusin wyliczyła, dlaczego kobiety nie chcą rodzić

Zimno w płd.-zach. Australii, ale temperaturę podniósł mi Kaczyński! […] Według niego jesteśmy patologicznymi pijaczkami niepotrafiącymi zapanować nad pociągiem do butelki. Zasugerował w Ełku, że w Polsce jest dramatycznie niska dzietność, bo… młode kobiety rzekomo piją! I to tyle, co…faceci w ich wieku! Nie no, bo jak chłop „daje w szyję”, nieważne ile ma lat, to dzieci przecież się rodzą! Często niechciane, porzucane, zaniedbane, bite, ale są! Od lat pomagam kobietom z domów samotnej matki, które najczęściej musiały uciekać przed partnerami pijakami i oprawcami. Wiem z czym się muszą mierzyć. Wiem jak im jest cholernie ciężko! Wiem jak bardzo czują się przez polskie państwo marginalizowane i odrzucane! […] To może posłuchaj dziadu, dlaczego kobiety w Polsce nie rodzą! Powiemy Ci! Bo nie czują się w Polsce bezpiecznie! Bo są traktowane jak niepełnosprawne umysłowo inkubatory, za które trzeba myśleć! Bo boją się, że umrą w szpitalu rodząc bezmózgi płód, który zakazałeś im usunąć! […] Kobiety są uprzedmiotawiane, wyśmiewane i poniżane, tak jak to miało miejsce wczoraj w Ełku!

Agata Młynarska zacytowała wiersz taty

Macierzyństwo to bardzo poważna, osobista, intymna decyzja. Na całe życie! Jest to materia wielce delikatna! Każdemu wypowiadającemu się na ten temat doradzam ostrożność i wstrzemięźliwość! (tak przecież zalecaną w kręgach zbliżonych do ołtarza, stołu i łoża) A tym, którzy nie mieli okazji przeżyć 12 godzin z życia kobiety dedykuję tekst Wojciecha Młynarskiego:

„Wstałam o siódmej rano i jest już siódma wieczorem, książkę niedoczytaną z trudem do ręki biorę. Stron mi zostało niewiele, lecz chyba czytać nie będę, przede mną — jak na apelu — stanęło długim rzędem…
Dwanaście zgonionych, zdyszanych godzin z życia kobiety, podobnych do siebie, siostrzanych, straszliwie siostrzanych, niestety.
Ta pierwsza, półsenna, co zaspać się boi, ta druga, kuchenna, co chleb rano kroi, ta trzecia, spóźniona, co mlekiem się parzy, ta czwarta, zmęczona, o snu chwilce marzy, piąta, co wzdycha: „Pół czarnej zaparzcie”, stanęło przede
mną dwanaście, dwanaście…
Ta szósta, ta szósta, tak długa, tak nudna, ze zmarszczką przy ustach ta siódma, ta siódma, i jeszcze ta ósma, dziewiąta, dziesiąta, co goni po sklepach, po domu się krząta, i jeszcze dwie tylko, a każda z nich mruga, jak gdyby mówiła: „Ten pan nam się udał”…

Oj tak, TEN PAN NAM SIĘ UDAŁ!
I niech Pan lepiej się nie wypowiada na temat, o którym nie ma Pan pojęcia!

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Agata Młynarska (@agata_mlynarska)

Paulina Smaszcz przypomniała, kto naprawdę nie ma dzieci

Panie Kaczyński JA NIE DAJĘ W SZYJĘ! Pana słowa wypowiedziane o kobietach w Ełku, świadczą o tym jak nienawidzi pan kobiet, jak wywołują w panu obrzydzenie i niechęć.
Jakie masz prawo wypowiadać się na temat kobiet, jeśli nią nie jesteś?!
Nawet z żadną kobietą nigdy nie byłeś?! Z żadną nie żyłeś?! Żadną się nie opiekowałeś!?
Jakie masz prawo wypowiadać się na temat Matek, jeśli sam nie masz dzieci?!
Jakie masz prawo oceniać decyzje na temat rodzicielstwa, jak sam nie byłeś rodzicem i nigdy nie dowiedziałeś się, co oznacza odpowiedzialność i miłość rodzicielska?!
Pijesz chyba od ponad 20 lat skoro tak skrupulatnie wyliczyłeś wiek alkoholika mężczyzny?!
Ten kraj, dzięki twojej polityce, buduje z roku na rok niechęć do kobiet, którym nawet nie dorastasz do pięt.

 

Anna Lewandowska opowiedziała o problemach z zachodzeniem w ciążę

DOŚĆ❗Jestem zła, gdy widzę, że politycy w niesprawiedliwy sposób oskarżają kobiety, zamiast dostrzegać realne problemy. Jako kobieta i matka czuję się bardzo dotknięta ostatnimi wypowiedziami. Bycie mamą było moim największym marzeniem. Zanim się spełniło niestety, podobnie jak inne kobiety, doświadczyłam także poronienia. Według statystyk co piąta para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. Stres, problemy ze zdrowiem czy z hormonami powodują, że nie tylko zajście w ciąże jest problemem, ale również jej utrzymanie. Nie oceniajmy zatem kobiet, które często w ciszy, walczą wszelkimi sposobami i środkami, aby na teście ciążowym zobaczyć upragnione dwie kreski…

 


Macierzyństwo

„Ciało dojrzałej kobiety to nie jest nieświeży towar, który należy wyrzucić na śmietnik”

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2022

Ekspertka TVN Irena Kamińska-Radomska z programu „Projekt Lady” podczas live’a na swoim Instagramie pokazała zdjęcie dojrzałej kobiety w bieliźnie. Na fotografii widzimy naturalną, niepoprawioną komputerowo osobę. Ekspertka od dobrego stylu i protokołu postanowiła podzielić się swoją opinią i zawyrokować, że to… wstyd. Tak – akceptacja siebie to wstyd, własne ciało to wstyd.

Przez internet przelała się fala komentarzy. Sama Kamińska-Radomska postanowiła się do nich odnieść i nie, nie posypała głowy popiołem. W filmie na Instagramie brnie dalej, dorzucając do wstydu pogadankę o dobru i złu.

Obserwujące ją kobiety nie zostawiły na tej wypowiedzi suchej nitki.

A nie myli Pani pojęcia dobra i zła ze swoim własnym poczuciem estetyki i swoimi własnymi zasadami ze średniowiecza?

Ciekawe, że zdjęcie w bieliźnie kwalifikuje już według Pani do odczłowieczenia. Dość niebezpieczny tok myślenia.

Komentarzem do zdjęcia tej fantastycznej kobiety przekreśliła Pani cały swój dorobek znawczyni etykiety i dobrego wychowania.

Do nas najbardziej trafiło to, co na swoim Facebooku napisała Joanna Keszka.

Dorosła, dojrzała kobieta, uśmiechnięta na foto w samej bieliźnie to nie jest żaden wstyd. Może być osobą świadomą swojej seksualności, a może po prostu włożyła coś w czym czuje się dobrze i co jej się spodobało, bez zastanawiania się, czy musi uzyskać pozwolenie ekspertki z TVN , czy kogokolwiek innego do tego, żeby czuć i bawić się dobrze. Chciałabym wyjaśnić ekspertce z TVN, że wejście w wiek średni i starzenie się ciała, to nie powód do życia w wiecznym wstydzie. Ani do ukrywania się i zakrywania. Ciało dojrzałej kobiety to nie jest nieświeży towar, który należy wyrzucić na śmietnik – pisze Keszka.
Kobiety pod płaszczykiem takich „dobrych rad” ciągle są atakowane, że coś z nami jest nie tak, że wiecznie mamy coś w sobie zmienić, naprawiać, ukrywać. Nasza osobowość, marzenia, potrzeby, sytuacja zawodowa i rodzinna nie mają znaczenia w ocenie tego, co wolno, a czego nie wolno robić nam ze swoim życiem, ciałem i seksem. Mamy być grzeczne, wystraszone, zawstydzone, żeby bez szemrania realizować cudze wyobrażenia na temat naszego wyglądu i zachowania. Wstyd to broń wycelowana w kobiety, która sieje spustoszenie w naszym życiu. Może już czas, żeby zaczęli wstydzić się Ci, którzy wyśmiewają i krzywdzą kobiety, tylko z tego powodu, że któraś z nas, pozwoliła sobie na odkrywanie swojej osobowości, zamiast zakrywania ciała.
Kobiety chcą być traktowane poważnie, a nie surowo oceniane, karcone i spychane pod byle pretekstem do kąta. Chcemy same ustalać warunki na jakich wolno nam cieszyć swoim ciałem, życiem i seksem.
Zamiast zawstydzania kobiet, proponuję ekspertkom z TVN i innym piewcom patriarchatu, przyjąć do wiadomości śmiałą tezę, że kobiety są mądre, odpowiedzialne i potrafią kierować swoim życiem. Nie potrzebujemy do tego żadnego systemu naprawczego napędzanego zawstydzaniem i uciszaniem nas na każdym kroku”.

Zobacz także

Zabiegi kosmetyczne w ciąży. Sprawdź, z czego powinnaś zrezygnować | Radzi mama lekarz

Rozwój intelektualny dziecka po 1. roku życia. Jak mama może go wspierać?

Przeziębienie? Phi - dzisiaj to już żaden problem. Wzmocnij odporność i nie daj się przeziębieniu

A psik !