Urządzenie przytulnego, zielonego tarasu, loggi czy balkonu nie jest prostym zadaniem. Wybór roślin, mebli i aranżacja przestrzeni – potrzeba do tego sporej garści wiedzy i trochę technicznych umiejętności. Ważnym aspektem jest też bezpieczny transport zakupionych rzeczy, które często nie zmieszczą się do zwykłego samochodu osobowego. O czym należy wiedzieć, aby móc się cieszyć oazą zieleni w otoczeniu własnego domu?
Jakie rośliny wybrać na taras?
Myśląc o urządzaniu przydomowej przestrzeni wiele osób ma przed oczami głównie kolorowe kwiaty. Jednak to nie tylko one sprawiają, że balkony są piękne – ważne jest też „tło” na jakim się znajdują. Najlepszym dla różnobarwnych roślin jest zieleń krzewów czy bylin. Byliny, które się doskonale sprawdzą w balkonowych pojemnikach to przede wszystkim funkie. Są łatwe w utrzymaniu – wystarczy im miejsce w półcieniu i wilgotne podłoże. Ich wygląd – gęsto rosnące liście, w wielu odcieniach zieleni – sprawia, że rośliny dobrze komponują się w każdej scenerii i stanowią bazę do wielu kwiatowych kompozycji.
Co z krzewami? Dobrym wyborem będą tuje – proste w uprawie, łatwe do przycinania, zielone cały rok. Przy ich zakupie trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do donic. Wśród szerokiego wachlarza odmian tui znajdziemy takie, które jednak mogą rosnąć w donicy czy skrzyni. Są to m.in. Danica i Golden Globe, charakteryzujące się kopulastym kształtem i powolnym wzrostem. Poza walorami estetycznymi, tuje nadają się również do stworzenia zielonej „ściany”, która pozwoli nam na odrobinę prywatności, nawet jeżeli nasz taras graniczy bezpośrednio z sąsiadami. Tuje można kupić w różnej wysokości, dlatego z łatwością znajdziemy takie, które stworzą naturalny parawan, dający poczucie prywatności.
Czas na kolory. Od lat najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma naprawdę wiele zalet. Pelargonie kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, rzadko chorują, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dość proste w uprawie są też surfinie, petunie czy werbeny. Wszystkie odmiany można łączyć w dowolny sposób tworząc wielobarwne kompozycje. Zasadzone w donicach rośliny warto rozstawić w różnych miejscach, aby niezależnie od tego w którym usiądziemy, ich piękno mogło cieszyć nasze oczy. Rośliny takie jak lawenda wąskolistna czy koper włoski odstraszą dodatkowo komary. Możemy też zdecydować się na zioła – rozmaryn, tymianek czy bazylię, które z powodzeniem będzie można wykorzystywać w kuchni przez cały sezon.
Meble – zrób to sam!
Aby relaks wśród roślin był udany niezbędne są wygodne meble. Popularnym trendem obowiązującym od kilku sezonów są meble zrobione z europalet. Można je oczywiście kupić, jednak warto podjąć wyzwanie i zrobić je samodzielnie.1. Czego potrzebujesz? Palety, papier ścierny i szlifierka, wkrętarka i długie wkręty do drewna, impregnat do drewna, lakier oraz pędzle i/lub wałek.2. Wstępna obróbka palety. Ważne jest, aby palety były dobrze wyschnięte – jeżeli masz co do tego wątpliwości, zostaw je przez 2-3 dni w suchym, ciepłym miejscu. Jeżeli masz pewność, że są suche można zacząć je szlifować usuwając drzazgi i wszelkie nierówności.3. Malujemy. Po szlifowaniu pamiętaj o oczyszczeniu palety z drobinek drewna, jeżeli połączą się z lakierem na meblach zrobią się brzydkie grudki. Drewno najpierw impregnujemy i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie nakładamy lakier.4. Składanie mebli. Standardowy projekt np. fotela, to położone na sobie dwie palety oraz oparcie dokręcone z trzeciej palety. Jednak Internet jest przepełniony projektami mebli z palet – na pewno znajdziesz formę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Palety łączymy za pomocą wkrętów.5. Dodatki. Na stole połóż szklany blat, a na siedziskach ułóż kolorowe poduchy i kocyki – dodadzą im uroku i będą bardziej komfortowe.
Bezpieczny transport
Prace związane z zagospodarowaniem tarasu wymagają zakupu wielogabarytowych rzeczy – donic, krzewów czy europalet. Większość z tych rzeczy, szczególnie rośliny, lepiej kupić osobiście, sprawdzając czy nie są uszkodzone lub podeschnięte. Każda roślina jest inna, dlatego warto wybrać takie, które najbardziej pasują nam rozmiarem i formą. Podobnie jest z europaletami. W skupie trzeba wybrać takie, które będą wymagały najmniej czyszczenia i są stabilne. Zdecydowanie ułatwi to pracę nad stworzeniem własnych mebli.
Jak to wszystko przewieźć bezpiecznie i wygodnie, kiedy nie mamy samochodu dostawczego? Od jesieni na polskim rynku są dostępne usługa CityBee, czyli wynajem aut dostawczych na minuty za pomocą aplikacji w telefonie. We flocie firmy znajdują się samochody, które (w zależności od modelu) dają możliwość przewiezienia paczek o długości nawet 3,70 metra. Auta posiadają szerokie tylne oraz boczne przesuwne drzwi, które niewątpliwie ułatwiają załadunek. Auta mają trzy miejsca w kabinie pasażerskiej, a w części ładunkowej pasy do zabezpieczenia ładunku. Należy ich używać, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale i dla pewności, że zakupy dojadą do domu w dobrym stanie – szczególnie duże rośliny.
Jak je zabezpieczyć w transporcie? Najlepszym wyjściem w przypadku np. dużych tui, są siatki ochronne naciągane na krzew. Warto też owinąć donicę workiem, aby uniknąć rozsypywania się ziemi. Jeżeli tuje są smukłe i wysokie, konieczne jest zabezpieczenie ich pasami, bo istnieje ryzyko, że się przewrócą podczas jazdy. Każde auto CityBee posiada specjalne otwory w części ładunkowej, które pozwalają na przypięcie przewożonych rzeczy pasami zabezpieczającymi.
Artykuł sponsorowany