W jaki sposób twoje relacje z matką i rodzeństwem wpływają na zdrowie psychiczne, kiedy osiągniesz „wiek średni”? Naukowcy odkryli, że depresja osób po 45 roku życia najczęściej wiąże się właśnie ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, szczególnie w przypadku kobiet.
Naukowcy z Iowa State University badali typowe i zrozumiałe zmiany w relacjach, jakie zachodzą kiedy wkraczamy w wiek średni. Typowym przykładem są emocjonalne następstwa wkraczania naszych dzieci w dorosłość i opuszczania przez nie domu rodzinnego (syndrom „pustego gniazda „) których doświadcza wiele osób, i które mogą przyczynić się do depresyjnego nastroju. Inną, „stresogenną” sytuacją jest obserwowanie naszych starzejących się i coraz bardziej niedołężnych rodziców, którzy zaczynają wymagać większej, a nawet nierzadko stałej opieki. Na depresję coraz częściej zapadają osoby, które doświadczyły jednej lub obu tych nieuniknionych zmian.
Nowe badania zwracają naszą uwagę na coś dodatkowego: okazuje się, że ogromne znaczenie ma również jakość naszego związku z rodzeństwem i z matką. Te dwa typy relacji mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Jakiekolwiek, długotrwałe napięcia w tych relacjach mogą nas doprowadzić do przewlekłego stanu smutku i odrętwienia.
Warto jeszcze zauważyć, że wiek średni to często moment, w którym na nowo odkrywamy i nawiązujemy relacje z rodzeństwem, niekiedy będąc zmuszeni do dzielenia opieki nad rodzicami.
Nie powinniśmy ignorować smutku, poczucia zmęczenia emocjonalnego i poczucia, że „nie dajemy rady”. Mają one mocny wpływ na jakość życia i dobre samopoczucie, a nawet zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci.
Na podstawie: psychologytoday.com