Go to content

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesięcy)

Kalendarz żywienia dziecka
Fot, iStock / simarik

Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha

Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

Jakie znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej ma wprowadzenie Kalendarza żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesięcy)? Czy sposób żywienia w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka może mieć długofalowe konsekwencje? Dlaczego?

Programy edukacyjne, jak choćby „1000 pierwszych dni dla zdrowia” oraz takie inicjatywy jak Kalendarz to dobry sposób na to, by pozytywnie wpłynąć na sposób żywienia dzieci w Polsce. Dlaczego? Ponieważ to okres wczesnego dzieciństwa okazuje się być kluczowy dla rozwoju organizmu. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w 2016 roku, przy wsparciu Fundacji NUTRICIA, wynika, że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń. Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru. W 2.-3. roku życia walczymy z dietą niedoborową w wapń, witaminę D, składniki kluczowe do wzrostu w tym okresie, a co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała[1]. Kalendarz żywienia w 1000 pierwszych dni to narzędzie niezbędne dla rodziców i opiekunów dzieci od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz zawiera zbiór kluczowych informacji o żywieniu dzieci, które udało się zebrać w jednym miejscu i przede wszystkim uporządkować. Wydrukowany kalendarz rodzic może umieścić w widocznym miejscu w domu. W ten sposób na wyciągnięcie ręki ma kompendium wiedzy o żywieniu dziecka na etapie 1000 pierwszych dni życia. Unikalność tego materiału polega na tym, że w jednym dokumencie udało się połączyć zalecenia dla niemowląt i dla dzieci po 1. roku życia. To przełom w sposobie prezentacji zasad żywienia dla najmłodszych. Dokument ten powinni otrzymywać już rodzice spodziewający się dziecka, w ten sposób mogą lepiej przygotować się na jego pojawienie się na świecie. To także pomoc dla lekarzy pediatrów w rozmowach z rodzicami o żywieniu ich pociech. Sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia wpływa na zdrowie zarówno teraz, jak i przyszłości. Jeśli więc rodzice będą prawidłowo żywić swoje pociechy, może to mieć wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń Polaków.

Prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska

kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dlaczego Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni jest narzędziem przydatnym dla rodziców dzieci?

Obecnie rodzice mają niemal nieograniczony dostęp do źródeł wiedzy. Problem polega na tym, że jest ich bardzo dużo, zdarza się, że się nawzajem wykluczają. W natłoku informacji można się łatwo pogubić. Dlatego właśnie autorzy programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, wspólnie z ekspertami, podjęli się trudu zebrania najważniejszych informacji o żywieniu dziecka w wieku 0-36 miesięcy, opartych na aktualnych zaleceniach, w jednym miejscu. W kalendarzu żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni znajdziemy podpowiedzi dotyczące komponowania diety dziecka w okresie od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz trafia w potrzebę rodziców, którzy poszukują instrukcji, wskazówek dotyczących żywienia dzieci. Bardzo czytelna forma kalendarza podzielonego na kolejne etapy w pierwszych trzech latach życia oraz syntetyczna treść pomagają rodzicom dostrzec to, co najważniejsze na danym etapie. Jeśli uda się to zapamiętać i zastosować, to już będzie sukces. A sukcesy przychodzą małymi krokami, wraz z wiekiem dziecka. To, na co należy zwrócić uwagę, to że dokument ten obejmuje nie tylko okres rozszerzania diety, ale również okres po ukończeniu 1. roku życia. Jest to ważny dokument dla wszystkich, których dzieci znajdują się w okresie 1000 pierwszych dni życia. Prawidłowe żywienia w 1000 pierwszych dni życia dziecka ma bowiem wpływ na jego rozwój, funkcjonowanie oraz zdrowie teraz i w przyszłości.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


 

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.