Coraz chętniej włączamy do diety dużą ilość owoców i warzyw, chcemy, by posiłki były lekkie i jednocześnie dostarczały energii. Dbamy o to, aby nakarmić nimi nie tylko ciało, ale także rozruszać umysł. I bardzo dobrze, bo przyglądanie się temu, co trafia na nasze talerze jest niezwykle istotne.
W wielu przypadkach sięgamy również po witaminy i minerały w tabletkach, którymi uzupełniamy dietę. Bywa również, że musimy regularnie stosować leki przepisane przez lekarza. Rzadko zdarza się jednak, żebyśmy czytały dokładnie ulotki do nich dołączone. A tam wypisane są m.in. przeciwwskazania do łączenia ich z danymi pokarmami i napojami.
Trzeba pamiętać, że pewne produkty utrudniają przyswajanie leków i substancji czynnych w suplementach i należy to potraktować jako konieczny środek ostrożności. Bo o ile utrudniamy przyswajanie organizmowi substancji, w pewnych przypadkach możemy sobie zrobić realną krzywdę.
Sprawdź, co utrudnia wchłanianie witamin i składników mineralnych
Witamina A
Wystrzegaj się alkoholu i nikotyny, kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polopiryna S), które niszczą tę witaminę. Leki nasenne, leki na nadkwasotę oraz środki przeczyszczające, utrudniają jej wchłanianie.
Witaminy z grupy B
Unikaj łączenia z alkoholem i nikotyną. Omeprazol, lek stosowany głównie w terapii choroby wrzodowej zmniejsza wchłanianie witaminy B12, a tabletki antykoncepcyjne, zastępcze preparaty estrogenu, kortykosteroidy, metotreksat, fenytoina zmniejszają poziom witamin z grupy B w organizmie. Unikaj popijania kawą i herbatą pokarmów bogatych w witaminę B1 (drób, wołowina, orzechy, fasola, groch, pełnoziarnisty chleb), ponieważ taniny obniżają jej wchłanianie.
Witamina C
Unikaj łączenia produktów bogatych w witaminę C, np. pomidorów, z ogórkiem. Obecny w nim enzym — askorbinaza rozkłada witaminę C. Jej przyswajanie ogranicza palenie papierosów, wg badań jeden papieros niszczy od 25 do 100 mg witaminy C. Wypalenie paczki dziennie oznacza, że zniszczeniu ulegnie 40% witaminy C w organizmie.
Witamina D
Nie łącz produktów zawierających tę witaminę z alkoholem, który zaburza jej metabolizm. Środki przeczyszczające oraz stosowane w nadkwasocie, a także leki nasenne, powodują utratę witaminy D.
Witamina E
Unikaj łączenia ze produktów w nią bogatych ze środkami hormonalnymi i lekami na przeczyszczenie.
Potas
Nie łącz go z alkoholem i kofeiną, kwasem acetylosalicylowym, lekami moczopędnymi.
Magnez
Unikaj łączenia preparatów z magnezem z kawą i herbatą, które wypłukują ten pierwiastek z organizmu. Uważaj na otręby, pieczywo razowe, kaszę gryczaną, które bogate są w kwas fitynowy, który utrudnia przyswajanie magnezu.
Selen
Nie łącz go ze słodyczami, nikotyną. Badania pokazują, że wysokie stężenie witaminy C w organizmie blokuje przyswajanie selenu.
Żelazo, cynk, wapń
Nie łącz produktów bogatych w te składniki odżywcze z herbatą i kawą oraz błonnikiem. Także szczawiany obecne np. w szpinaku ograniczają możliwość przyswojenia zarówno wapnia, jak i żelaza. Kwas fitynowy obecny mi.n. w nasionach i orzechach, związki fenolowe (obecne m.in. w papryczce chili), wody wysokozmineralizowane utrudniają wchłanianie żelaza.
źródło: www.hellozdrowie.pl, zdrowie-diety.pl