Go to content

Radio internetowe? Jak działa i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z nim na dobre

Fot. iStock / wundervisuals

Znasz ten moment, kiedy zdejmujesz pranie z suszarki, składasz ją i „sszszzszszzsz” twoje radio zaczyna wyć bez opamiętania? Zazwyczaj w momencie, kiedy wreszcie miałaś się dowiedzieć, jaki tytuł nosi ta nowa, fajna piosenka… Chyba każdy z nas przez to przechodził, 😉 a ponieważ w moim przypadku (chyba mieszkam w jakimś zaklętym miejscu z dziurą w czasoprzestrzeni) radio najlepiej odbiera w miejscach, w których pod żadnym pozorem nie można/nie da się go postawić, postanowiłam sprawę raz na zawsze rozwiązać!

Ratunek czekał pod nosem: radio internetowe! Tylko, co u licha, to oznacza, jak je wybrać i co dalej z tym zrobić? Żebyście nie musieli sami się nad tym głowić, przygotowałam kilka podpowiedzi, których żmudnie poszukiwałam przed swoim zakupem! Kupujemy radio internetowe – do dzieła!

Radio internetowe – co to takiego?

Pierwsza najważniejsza i wcale nieoczywista informacja. Radio FM z funkcją bluetooth, opcją połączenia ze smartfonem itp., to nie radio internetowe. Bo moi mili radio internetowe działa w zupełnie inny sposób. Prawdę mówiąc słowo „radio” ma bardziej znaczenie skojarzeniowe, ponieważ taki odbiornik nie odbiera fal radiowych – i całe szczęście.

Radio internetowe nie posiada żadnych ograniczeń. Możecie za pomocą łącza internetowego odsłuchiwać wszystkie istniejące polskie i zagraniczne stacje radiowe: stacje tematyczne, lokalne – absolutnie wszystko!

Oprócz pojęcia radio internetowe pojawia się często nazwa radio cyfrowe, ale, uwaga, to nie to samo. Radio cyfrowe korzysta z technologi DAB lub DAB+ (Digital Audio Broadcasting), to cyfrowa forma nadawania audycji, czyli wyższy poziom tradycyjnych „analogowych” fal radiowych. Fajnie, gdy radio internetowe posiada taką funkcję, ale nie są one tożsame z internetowym odbiorem stacji. Co ważne, w Polsce z tej formy nadawania korzysta głównie Polskie Radio.  W tej technologii nie odbierzecie wszystkich stacji radiowych.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na jakość. Znajomość marki będzie tutaj odgrywała dużą rolę. Jeśli chcemy kupić dobry sprzęt, żeby umilał nam życie przez długi czas, lepiej postawić na firmy, które od wielu, wielu lat zajmują się sprzętem audio.

Sprawdźcie, jakie funkcje ma odbiornik. Ile stacji pozwala zaprogramować pamięć, jaki ma wyświetlacz – radziłabym celować w średnie rozmiary: dość duże, by swobodnie i bez lupy korzystać ze wszystkich funkcji i jednocześnie nie o rozmiarze ogromnego tabletu, który brzydko wygląda, nie jest potrzebny i razi z daleka swoją aparycją.

Dodatkowe atuty to wyposażenie w możliwość odbioru stacji tradycyjnymi metodami i możliwość połączenia się z aplikacjami streamingowymi takimi, jak np. Spotify. Nie ukrywajmy, to bardzo przydatna opcja dla wszystkich amatorów muzyki, cudownie mieć smartfona, ale jeszcze lepiej posłuchać ulubionej playlisty z porządnych głośników!

Czy jest lepsze od klasycznego radia FM?

Podstawową wadą tradycyjnego radia FM jest jego ograniczenie. Ponieważ odbiera audycje za pomocą fal radiowych, jego zasięg jest ograniczony możliwościami nadajnika – czyli najprościej rzecz ujmując: w  Gdańsku nie złapiecie lokalnej stacji warszawskiej i na odwrót. Jakość odbieranych audycji również jest uzależniona do tego, jakie możliwości ma „sieć” i „antena”. Stąd biorą się zakłócenia, szmery i wszystko, co tak nas denerwuje. 😉

Tanie czy drogie?

Przekrój cenowy jest ogromny, radia znajdziemy w cenach od stu do dwóch tysięcy złotych. Oczywiście najlepszym i najrozsądniejszym wyborem wydaje się być wybranie produktu znajdującego się pośrodku tych widełek cenowych. W granicach 600-800 zł kupimy bardzo dobry sprzęt, o wielu funkcjach, sprawdzonej firmy, wyposażony we wszystkie niezbędne technologiczne nowinki i o ładnym designie. Nie czarujmy się, że radio za 100 zł będzie mu równe, nie ma takiej możliwości. Zdecydowanie lepiej zainwestować raz a dobrze i cieszyć się porządnym brzmieniem z dobrych głośników.

Świetne radio od Hama

Ja, na końcu poszukiwań, stanęłam przed dylematem, czy muszę wybierać między klasycznym odbiornikiem a nowoczesną technologią? Otóż nie. Najlepszym rozwiązaniem, zamiast rezygnować z tradycyjnego odbiornika na rzecz cyfryzacji jest… mieć wszystko! 😉 Czyli wybrać lepsze jakościowo, multifunkcyjne radio hybrydowe. Czyli takie, które umożliwia korzystanie ze wszystkich technologii – zarówno odbiór audycji w sposób tradycyjny, czyli za pomocą fal radiowych, korzystając z technologii DAB i DAB+ oraz łącza internetowego! I właśnie dlatego w oko wpadło mi radio HAMA. Firma znana, godna zaufania. Najwyższa jakość i duży wybór. I nie ukrywajmy – jest bardzo ładne, a nie przaśne czy przypominające kosmiczną konsolę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

Dane techniczne:

Typ produktu Radio cyfrowe hybrydowe

Zasilanie

Źródło zasilania 2x baterie AAA-Micro/Wewnętrzny zasilacz

Wygląd (kolor, design, motyw, seria)

Kolor Czarny

Łącza (połączenia, wejścia)

Połączenie LAN (RJ-45)/Line Out (3.5 mm)/Wejście liniowe (3,5 mm)/Wtyk USB A 2.0/Wyjście słuchawkowe
Połączenie UPnP/WLAN

Właściwości elektrotechniczne

Moc na wyjściu (RMS) 10 W
Odbiór sygnału DAB/DAB+/FM/Radio internetowe

Wymiary i waga

Width x Depth x Height 29,5 x 16 x 12,2 cm
Waga 1900 g

Właściwości fizyczne

Głośnik Stereo
Materiał Drewno/Materiał syntetyczny
Network & Streaming Features n/s/Spotify Connect/UNDOK App Control/UPnP/Wifi-Stream (DLNA compatible)

Artykuł powstał we współpracy z HAMA