Z wiekiem metabolizm każdego człowieka zaczyna zwalniać. Najważniejszym czynnikiem, który to powoduje jest zmniejszanie się masy mięśni, czyli tak zwanej masy beztłuszczowej, na rzecz przybywającego tłuszczyku. Choć głównej mierze tempo metabolizmu warunkują geny, to olbrzymi wpływ na to, jak bardzo metabolizm zacznie spowalniać, ma tryb życia i dieta. Co zatem sprawia, że pewnego dnia odkrywamy boczki i nagle okazuje się, że wcale już nie tak łatwo przyjdzie nam zgubić 3 kilogramy (które wcześniej znikały jakby od niechcenia)?
6 rzeczy, które spowalniają twój metabolizm
#1 Wieczna i drastyczna dieta
Zaskoczeni? Nie dziwię się, ale fakty są takie: jeśli zbyt długo nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości energii, ten wchodzi w tryb oszczędzania. Czyli kilka razy się zastanowi zanim zużyje jedną marną kilokalorię. Zachowuje się tak, jak w stanie głodu.
Priorytetem jest utrzymanie się przy życiu i zaoszczędzenie jak największej ilości energii na sytuację kryzysową.
Jeżeli zbyt restrykcyjnie utniecie kalorie, efekty wcale nie będą oszałamiające – i uwierzcie, zajmie trochę czasu, zanim zapewnicie swoje ciało, że śmiało korzystać z dostarczonych zasobów!
Taka drastyczna dieta wzmaga wytwarzanie kortyzolu, hormonu stresu, a ten z kolei powoduje obniżenie metabolizmu, zmniejszanie się masy mięśniowej, a nawet odkładanie tłuszczyku.
#2 Przewlekły stres
Długotrwały stres, jak już pisaliśmy powyżej, sprawia, że podnosi się poziom kortyzolu. Hormon ten podnosi poziom glukozy. Pierwotnie taki zastrzyk energii w sytuacji stresowej pomagał człowiekowi walczyć lub uciekać. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy stres przybiera formę permanentną i zazwyczaj nie ma nic wspólnego z wysiłkiem fizycznym, skutki mogą być dotkliwe.
Jak działa kortyzol?
Podnosi poziom cukru we krwi .
Przetrwały stres → nadprodukcja kortyzolu → blokowanie spalania tkanki tłuszczowej / insulinooporność / rozwój cukrzycy
Nadprodukcja kortyzolu → nasilenie rozpadu białek → spowolnienie metabolizmu
Nadprodukcja kortyzolu → odkładanie się tkanki tłuszczowej
#3 Za dużo cukrów prostych
Cukry proste, schowały się w:
♦ cukierniczce – cukier biały i brązowy
♦ biała mąka – i produkty z niej wykonane
♦ słodycze
♦ soki i napoje owocowe
♦ napoje gazowane
♦ desery mleczny (jogurty smakowe, serki itp.)
Gwałtowny wzrost cukru we krwi, powoduje wzrost poziomu insuliny i w konsekwencji spowolnienie metabolizmu.