Lifestyle Zdrowie

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o diecie Sirtfood

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 lutego 2018
Fot. iStock/Sergey Nazarov
 

Dieta Sirtfood zwana jest dietą długowieczności, ale szczególnie doceniły ją osoby dbające o zdrowie i pragnące zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. W dodatku założenia tej diety są dość elastyczne, a miłośniczki czekolady i wina znajdą w niej swoje ulubione produkty. 

Dietę Sirtfood stworzyli dwaj eksperci w dziedzinie żywienia Aidan Goggins i Glen Matten. Zakłada ona łączenie ograniczeń kalorycznych oraz picie zielonych koktajli, aby zachować zdrowie i przy okazji zrzucić kilka kilogramów, dzięki aktywacji białek SIRT. Czy to może działać?

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o diecie Sirtfood

1. Czym są białka SIRT (sirtuiny)?

Sirtuiny są rodzajem białka występującego w organizmach żywych, które biorą udział w procesach metabolicznych. Gdy sirtuiny są aktywne, spalają tłuszcz, zwiększają masę mięśniową i zapobiegają chorobom. Według Aidana Gogginsa i Glena Mattena, jedzenie bogatych w sirtuinę pokarmów, może stymulować proces odchudzania.

2. Co można jeść?

Dieta zakłada wprowadzenie do codziennego menu jak największej ilości produktów zasobnych w przeciwutleniacze, takich jak: zielona herbata, ciemna czekolada, kurkuma, jarmuż, jagody, pietruszka, kapary, owoce cytrusowe, jabłka, czerwone wino. Z diety należy wykluczyć słodycze, fast-food, produkty instant, a także słodkie napoje.

3. Zasady diety Sirtfood

Pierwsza faza diety trwa trzy dni i wymaga ograniczenie spożycia kalorii do 1000 dziennie. W tym czasie trzeba spożywać trzy zielone koktajle i jeden posiłek bogaty w produkty sirtfood.

Następne cztery dnia spożywa się do 1500 kalorii w dwóch zielonych koktajlach oraz dwóch pełnych posiłkach zasobnych w polifenole.

Druga faza trwa dwa tygodnie i podczas niej należy zaleca każdego dnia zjadać trzy posiłki i pić jeden koktajl.
Po tym czasie nie ma restrykcyjnego planu żywieniowego, ale należy spożywać jak największą ilość produktów obfitujących w polifenole.

4. Ile można schudnąć podczas diety?

Testy przeprowadzone przez Gogginsa i Mattena pokazały, że przeciętny ochotnik na diecie stracił 3 kilogramy w ciągu 7 dni, a także zwiększył masę mięśniową i ogólne samopoczucie. Jednak należy pamiętać, że eksperyment trwał zbyt krótko, aby móc wyciągnąć odpowiednie wnioski na temat faktycznej skuteczności diety. Wpływ na stan zdrowia ochotników jest również nieznany.

5. Czy Sirtfood ma wady?

Dieta doskonale zachęca do spożywania owoców i warzyw, ale nie sprawdzi się w przypadku szukania sposobu na utratę większej liczby kilogramów. Istnieje ryzyko, że długie stosowanie diety opartej na płynnych posiłkach może prowadzić do niedoborów pewnych witamin i minerałów.

źródło: www.womanandhome.combonavita.pl


Lifestyle Zdrowie

Co robi kobieta, kiedy przestaje kochać. Jak zrozumieć swoje emocje i uporządkować je przed rozstaniem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 lutego 2018
Następny

Kiedy przestajesz kochać i powoli zaczynasz to rozumieć, możesz być przerażona, możesz zamknąć się w sobie i zaprzeczać swoim emocjom. Możesz bardzo tego nie chcieć, ale nie oszukasz serca. Przychodzi moment, w którym widzisz dokładnie, że dłużej tak się nie da. Co czujesz, co robisz, kiedy już nie kochasz? Jak przygotujesz się na rozstanie, na koniec tej relacji, która kiedyś była twoim priorytetem?

Wydaje ci się, że ten związek już cię nie obchodzi

To obojętność, niechęć do podejmowania wysiłku, by czegokolwiek jeszcze próbować, jakoś reanimować to uczucie. Powoli tracisz siły, radość i nie wiesz co z tym zrobić. Brak ci cierpliwości, brak chęci, by podejmować trudne tematy. Ale nie powinnaś uciekać. Nie obwiniaj też partnera za to, co czujesz. Zachowaj obiektywizm. Czasami miłości nie da się zatrzymać na zawsze. Doceń to, że była. Doceń ten związek i to, co było w nim dobre.

Przestaje ci zależeć, by mu się podobać

Denerwuje cię jego fizyczność, zaczynasz wynajdywać w nim wszystko, co ci nie odpowiada. Przestaje być „zabójczo przystojny”, nie pociąga cię już fizycznie. Wstydzisz się tego albo się wściekasz. Uspokój emocje. Ten człowiek był kiedyś dla ciebie najważniejszy. Na pewno ma w sobie dużo dobrego, na pewno jest kimś wyjątkowym, wartościowym. Ale nadszedł momentw, w którym jego zainteresowanie zaczyna ci przeszkadzać, nie chcesz go. Stań z tym „oko w oko”. Powiedz sobie samej wprost, że już nie chcesz mu się podobać, ale też nie wymagaj od niego by nagle przestał to czuć.

Przestajesz dbać o prawidłową komunikację między wami

Komunikacja jest zawsze podstawą każdego silnego związku. Jeśli zaczynasz się zamykać w sobie, przestajesz prowadzić głębokie, ważne dla was rozmowy, przestajesz chcieć dzielić się z partnerem tym, co dla ciebie ważne, prawdopodobnie straciłaś zainteresowanie nim i waszym związkiem. Ale jesteś swojemu (jeszcze) obecnemu partnerowi winna szczerość. Nie okłamuj go, nie okłamuj samej siebie.

Działasz „na własny rachunek”

Jego myśli i uczucia nie są już dla ciebie istotne. Zrobisz, co chcesz, bez względu na to, jak on się z tym poczuje. Przestajesz włączać go w planowanie istotnych w twoim życiu rzeczy, bo gdzieś w głębi czujesz, że jego zdanie nie ma już dla ciebie znaczenia. Z jednej strony to naturalne, ale z drugiej – on tego nie zrozumie, bo wciąż cię kocha.

czytaj dalej
strona 2

Lifestyle Zdrowie

Jak sobie radzić z uzależnieniem w rodzinie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 lutego 2018
Fot. istock/AntonioGuillem

Uzależnienie jednego z członków rodziny wpływa destrukcyjnie na wszystkich pozostałych, którzy ją tworzą.  Osoba, u której zdiagnozowano uzależnienie, nie musi codziennie cierpieć z powodu tego uzależnienia, ale musi codziennie je leczyć. Psychologowie często mówią o uzależnieniu jako o „chorobie rodzinnej”, bo osoba walcząca z nałogiem zmienia swoje zachowanie, postawy i sposób radzenia sobie z rodzinnymi problemami, a członkowie rodziny zmieniają swoje zachowania i myśli, żeby poradzić sobie z uzależnionym.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby leczyć osobę dotkniętą nałogiem, ale również objąć opieką jej najbliższych. Nie dlatego, że to wina rodziny, ale ponieważ potrzebna jest pomoc rodzinie w nauce zdrowego radzenia sobie ze stresem.

Kilka wskazówek dla członka rodziny

Nie obwiniaj się!

Chociaż jest to naturalna reakcja na kryzys, obwinianie siebie nie jest żadnym rozwiązaniem, a jedynie dołuje.  Rzeczywistość jest taka, że ​​nie jesteś powodem uzależnienia bliskiej osoby.

Nie przestawaj żyć swoim życiem

Choć może to być trudne, nie żyj wyłącznie życiem osoby uzależnionej. Zamiast tego, w miarę możliwości, staraj się żyć tak, jak przedtem.

Nie ukrywaj

To bywa bardzo trudne, bo jest ci wstyd, ale niezbędne, aby pomóc osobie uzależnionej wyzdrowieć. Ukrywanie problemu to zezwalanie na powolne pogrążanie się w nałogu.

Zadbaj o siebie

Nie dopuść do tego, aby uzależnienie zniszczyło również ciebie. Nie zamykaj się na przyjaciół, dbaj o swoje zdrowie psychiczne.

Dowiedz się jak najwięcej na temat uzależnienia

Im więcej wiesz, tym więcej zrozumiesz, przez co przechodzi ukochana osoba i jak najlepiej możesz jej pomóc.

Szukaj pomocy profesjonalisty

Ty również potrzebujesz wsparcia. Istnieje wiele grup składających się z osób, które robią wszystko, aby poradzić sobie z uzależnieniem ukochanej osoby.

Trudno jest szukać pomocy, ale jeśli rodzina się rozpadnie, jak będzie w stanie pomóc osobie uzależnionej?

 Zachowaj realistycznie oczekiwania

Leczenie uzależnienia to długi proces, wymagający olbrzymiej pracy nad sobą.

Pamiętaj, że uzależnienie jest chorobą.

Nieustannie przypominaj sobie i reszcie rodziny, że uzależnienie to choroba, a nie moralne niepowodzenie.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Zobacz także

15 wskazówek, jak zostawić pracę… w pracy. Nie przenoś biura do domu

ZIELONA REWOLUCJA

Oczami Matki – moje spotkania z nieznanymi mamami gwiazd