Go to content

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o diecie Sirtfood

Fot. iStock/Sergey Nazarov

Dieta Sirtfood zwana jest dietą długowieczności, ale szczególnie doceniły ją osoby dbające o zdrowie i pragnące zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. W dodatku założenia tej diety są dość elastyczne, a miłośniczki czekolady i wina znajdą w niej swoje ulubione produkty. 

Dietę Sirtfood stworzyli dwaj eksperci w dziedzinie żywienia Aidan Goggins i Glen Matten. Zakłada ona łączenie ograniczeń kalorycznych oraz picie zielonych koktajli, aby zachować zdrowie i przy okazji zrzucić kilka kilogramów, dzięki aktywacji białek SIRT. Czy to może działać?

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o diecie Sirtfood

1. Czym są białka SIRT (sirtuiny)?

Sirtuiny są rodzajem białka występującego w organizmach żywych, które biorą udział w procesach metabolicznych. Gdy sirtuiny są aktywne, spalają tłuszcz, zwiększają masę mięśniową i zapobiegają chorobom. Według Aidana Gogginsa i Glena Mattena, jedzenie bogatych w sirtuinę pokarmów, może stymulować proces odchudzania.

2. Co można jeść?

Dieta zakłada wprowadzenie do codziennego menu jak największej ilości produktów zasobnych w przeciwutleniacze, takich jak: zielona herbata, ciemna czekolada, kurkuma, jarmuż, jagody, pietruszka, kapary, owoce cytrusowe, jabłka, czerwone wino. Z diety należy wykluczyć słodycze, fast-food, produkty instant, a także słodkie napoje.

3. Zasady diety Sirtfood

Pierwsza faza diety trwa trzy dni i wymaga ograniczenie spożycia kalorii do 1000 dziennie. W tym czasie trzeba spożywać trzy zielone koktajle i jeden posiłek bogaty w produkty sirtfood.

Następne cztery dnia spożywa się do 1500 kalorii w dwóch zielonych koktajlach oraz dwóch pełnych posiłkach zasobnych w polifenole.

Druga faza trwa dwa tygodnie i podczas niej należy zaleca każdego dnia zjadać trzy posiłki i pić jeden koktajl.
Po tym czasie nie ma restrykcyjnego planu żywieniowego, ale należy spożywać jak największą ilość produktów obfitujących w polifenole.

4. Ile można schudnąć podczas diety?

Testy przeprowadzone przez Gogginsa i Mattena pokazały, że przeciętny ochotnik na diecie stracił 3 kilogramy w ciągu 7 dni, a także zwiększył masę mięśniową i ogólne samopoczucie. Jednak należy pamiętać, że eksperyment trwał zbyt krótko, aby móc wyciągnąć odpowiednie wnioski na temat faktycznej skuteczności diety. Wpływ na stan zdrowia ochotników jest również nieznany.

5. Czy Sirtfood ma wady?

Dieta doskonale zachęca do spożywania owoców i warzyw, ale nie sprawdzi się w przypadku szukania sposobu na utratę większej liczby kilogramów. Istnieje ryzyko, że długie stosowanie diety opartej na płynnych posiłkach może prowadzić do niedoborów pewnych witamin i minerałów.

źródło: www.womanandhome.combonavita.pl