Każdy moment roku jest tak samo dobry na planowanie zmian. Jednak koniec roku to jakaś symboliczna granica, za którą wiele osób widzi nowy początek. Jeśli taka myśl cię motywuje, możesz zmiany planować właśnie na nowy rok. Co zrobić, żeby nie obiecywać sobie co roku tych samych rzeczy, a konsekwentnie realizować swój plan na życie?
Podsumuj rok
Co się udało, co nie do końca? Których z obietnic, które sobie składałaś rok temu, dotrzymałaś? Które złamałaś od razu, z którymi postanowieniami wytrwałaś, ale ostatecznie się nie udało? Zrób sobie listę wszystkich rzeczy, które uważasz za sukces w minionym roku oraz tych, nad którymi musisz jeszcze popracować.
Wybierz cele
Natłok zadań działa demotywująco i wywołuje poczucie chaosu. Nie bierz na siebie zbyt wiele. Zastanów się, jakie kwestie są dla ciebie kluczowe w najbliższym czasie. Zmiana pracy, praca nad relacją, a może chcesz zacząć regularnie ćwiczyć? Wypisz wszystkie swoje marzenia, nawet te najbardziej nierealne. Następnie zastanów się, które z nich są najpilniejsze i realne do zrealizowania. Niech będzie to kilka punktów. Wybierz je i skup się na nich. To będą twoje motywatory przez kolejne miesiące.
Stwórz plan działania
Pozytywne myślenie jest bardzo ważne, ale sukces nie istnieje bez planu. Gdy już wybierzesz cel, dokładnie opisz, jakie kroki musisz zrobić, aby go zrealizować. Twoim celem jest założenie własnej firmy? Super! Stwórz biznesplan. Jakie stoją przed tobą zadania? Opisz je dokładnie w punktach w kolejności wykonywania. Jakiego budżetu potrzebujesz, czy musisz szukać wsparcia i pomocy? Ta lista, którą stworzysz, to twój plan działania. Realizuj każdy z punktów po kolei. Nie omijaj żadnego z nich. Tylko w ten sposób będziesz wiedzieć ile przed tobą, ale także ile już zrobiłaś. Nie zgubisz się po drodze do sukcesu, bo będziesz miała dokładne drogowskazy dokąd iść.
Zmotywuj się
Cel jest bardzo ważny, ale żeby go osiągnąć trzeba działać. Do działania z kolei niezbędna jest motywacja. Jak ją osiągnąć? Najlepiej wizualizując swój cel. Wyobraź sobie, że twoje marzenie się spełnia. Co wtedy czujesz? Jak reaguje rodzina, znajomi? Z pewnością są bardzo dumni. Pomyśl, jakie emocje temu towarzyszą. Staraj się wyobrazić sobie każdy najdrobniejszy szczegół. Niech to wyobrażenie towarzyszy ci zawsze, zwłaszcza w momentach kryzysu. To ono będzie stanowiło najskuteczniejszy motywator.
Nie trać wytrwałości
Każdy z nas ma słabsze dni i zmienia plany. Jednak jeśli już tydzień po Nowym Roku zastanawiasz się, jak wykręcić się z zaplanowanej siłowni, to nie jest to najlepszy znak. Jeśli raz odpuścisz, dużo trudniej będzie zmobilizować się do działania kolejny raz. Najtrudniejsze są początki. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk np. owego chodzenia na siłownię, będzie ci łatwiej i stanie się to dla ciebie naturalne. Czasem mimo braku ochoty po prostu zmuś się do aktywności. W pewnym momencie przyzwyczaisz się do nowego trybu działania.
Pamiętaj: to nie zabawa!
Jeśli czujesz, że nie jesteś gotowa na zmiany, nie twórz listy postanowień na siłę lub dla zabawy. Jeśli planujemy coś, a później tego nie realizujemy, podświadomie zmniejszamy swoją wiarygodność we własnych oczach. Często pojawia się poczucie, że cokolwiek nie postanowimy i tak nam się nie uda. To sytuacja, z której bardzo trudno wyjść, bo doprowadza do skrajnej demotywacji. Dlatego lepiej poczekać z obietnicami i zmianami na moment, kiedy będziesz na nie gotowa. Nie zmuszaj się do niczego. Postanowienia noworoczne to nie obowiązek tylko szansa. Daj ją sobie, gdy będziesz w pełni gotowa.