Różnego rodzaju nowotwory zbierają śmiertelne żniwo. Wiele się mówi o profilaktyce zachorowań, która jest niezwykle istotna zarówno w kwestii zapobiegania chorobom oraz wykrywania ich w jak najwcześniejszym stadium. Bo im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.
Czym są nowotwory?
O nowotworze można mówić wtedy, gdy komórki w organizmie zaczynają zachowywać się inaczej niż zwykle, rosną, namnażają się i rozprzestrzeniają bez kontroli. U każdego z nas mogą kształtować się takie komórki nowotworowe, ale układ odpornościowy skutecznie izoluje je i niszczy. Jednak w wielu przypadkach grupa komórek staje się silniejsza i nowotwór atakuje. Im słabszy organizm, tym silniejsze uderzenie nowotworu. Złośliwe zmiany, z którymi się nie walczy poprzez dobrane leczenie, zajmują kolejne komórki i często dają przerzuty do innych organów. Wtedy na skuteczną walkę z chorobą bywa zbyt późno.
Jest wiele przyczyn powstawania raka, które zależą od danego typu nowotworu. Czynniki zachorowań mogą być zewnętrzne i wewnętrzne, warto mieć świadomość, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania.
8 przyczyn powstawania nowotworów
1. Czynniki genetyczne
Obciążenie genetyczne ma duży związek z ryzykiem zachorowania na konkretny typ nowotworu. Niektóre osoby posiadają uszkodzone geny — tzw. onkogeny, które mogą stanowić przyczynę powstania raka. Przykładem może być gen BRCA1, którego uszkodzenie związane jest ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub gen RB, którego uszkodzenie związane jest ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na siatkówczaka. Obecność tego rodzaju mutacji nie determinuje choroby, ale zwiększa ryzyko i predyspozycje do zachorowania na nią.
2. Zakażenia wirusowe i bakteryjne
Wirus zapalenia wątroby typu B i C, może wywołać raka wątroby. Wirus opryszczki płciowej (herpes typ II, HSP) oraz ludzki wirus brodawczaka (HPV) zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, pochwy, sromu i odbytu. Wirus Epsteina-Barr (EPV) zwiększa ryzyko zachorowania na ziarnicę złośliwą, chłoniaki, nowotwory gardła i nosa. Bakterie takie jak np. Helicobacter pylori powodują zachorowanie na wrzody oraz raka żołądka. W walce z większością tych wirusów zalecane są szczepienia ochronne.
3. Palenie papierosów
Wg przeprowadzonych badań 9 na 10 osób, u których wykryto raka płuc, było palaczami. Palenie tylko jednego papierosa dziennie podnosi ryzyko zachorowania u mężczyzn trzykrotnie, a u kobiet pięciokrotnie. Dym papierosowy zawiera nawet 4 tysiące substancji chemicznych, chemikaliów, które szkodzą nawet tym, którzy nie palą, ale biernie wdychają dym. Ryzyko zachorowania u biernych palaczy zwiększa się aż o 20%.