Trzech cichych zabójców każdego związku

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 sierpnia 2018
Fot. iStock/Geber86
 

Jesteśmy przekonani, że kryzys w związku musi być związany z jakimś dramatem. Wielkim i krzywdzącym nas kłamstwem, zdradą, romansem. Tymczasem związki często umierają powoli, niepostrzeżenie, targane cichymi zabójcami, których przez długi czas nie dostrzegamy. Co więcej – gdy zdamy sobie sprawę z ich obecności, często jest już za późno na ratowanie tego, co ze związku zostało.

Dlatego bądźcie uważni, by w porę zareagować na obecność trzech cichych zabójców każdego związku.

Brak uwagi

Zdajcie sobie sprawę, jak wiele jest sytuacji, w których zupełnie zapominamy o drugiej osobie, która siedzi obok nas? Możemy być zaabsorbowani telefonem, czymś, co leci w telewizji lub informacji znalezionymi w internecie. Czasami to nawet zbytnie skupienie się na własnych myślach bez potrzeby dzielenia się nimi.

I nawet jeśli nie chcesz nikogo zranić, to jednak brak uwagi skoncentrowanej na partnerze z czasem może być odbierany jako „mikro-agresja”. Zatrzymaj to jak najszybciej. Nie uciekaj, nie odcinaj się, dziel się swoimi myślami, emocjami, spostrzeżeniami. Brak uwagi zostawia dość dużą ranę w sercu kogoś, kogo kochamy, trudną do zagojenia.

Brak zaufania

Od początku życia, relacje, które mamy z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi mają wpływ na nasze zaufanie do świata i innych ludzi. Jeśli nie ufamy partnerowi, powinniśmy zdać sobie sprawę, że problem tak naprawdę dotyczy nas – nie jego czy jej. Żaden związek nie przetrwa, jeśli brak w nim zaufania, tym bardziej, gdy nie mamy realnych podstaw, by podejrzewać kogoś o zdradę lub kłamstwo.

Brak intymności

Fizyczna intymność jest niezwykle ważna dla związku i dla nas samych. I nie chodzi tylko o seks, tylko o  jeden z wielu sposobów fizycznego okazywania miłości.  Co ważne, a o czym zapominamy – intymność seksualna jest kamieniem węgielnym naszej fizycznej bliskości, ale jeszcze ważniejsza jest intymność emocjonalna. Bez niej – ta fizyczna właściwie nie istnieje.

I tak jak zupełnie naturalną rzeczą jest czasami osłabienie intymności, bo każde z nas potrzebuje też przestrzeni tylko dla siebie, tak nigdy nie powinniśmy jej wykorzystywać do ukarania drugiej osoby. To pierwszy krok do rozpadu związku, nie można bawić się czyimś uczuciami, warunkować je zachowaniem, nastrojem. Intymność to coś, o co powinniśmy dbać w szczególny sposób, bo to ona daje nam pewność bliskości, jakiej między sobą doświadczamy.


źródło: Yourtango


Kilka największych błędów, jakie w związku popełniają faceci. Drodzy panowie – sama miłość nie wystarczy. Pora to zrozumieć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 sierpnia 2018
Fot. iStock/BlackbourneA
 

Umówmy się – nikt nie jest doskonały. Każdy popełnia błędy, ważne jednak, by je zauważać i wyciągać z nich wnioski. Jednym udaje się to bardziej, innym zdecydowanie mniej. W związku bywa różnie. Czasami facetom trzeba podpowiedzieć, co robią źle, być może wtedy jest szansa, żeby nie popełniali w kółku tych samych błędów? I byśmy my czuły się przy nich szczęśliwe i kochane?

Osiem największych błędów w związku, jakie popełniają mężczyźni (kolejność nie ma znaczenia)

Jesteście nieuważni

I nie chodzi o to, że wymagamy Bóg wie czego. To wcale nie jest skomplikowane – my kobiety, chcemy czuć, że jesteśmy dla was ważne, że wy jesteście dumni z waszego związku. Nie chowacie nas po kątach, w towarzystwie nie udajecie, że nas nie znacie, nie zapominacie, jaką kawę pijemy i co najbardziej lubimy zjeść na śniadanie. To takie dla was być może mało znaczące rzeczy, a dla nas – bardzo ważne, to one dają nam poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wam na nas zależy.

Mówicie: „Nie rozumiem cię”

To chyba jeden z najbardziej irytujących błędów. Bo najłatwiej jest stwierdzić: nie rozumiem, histeryzujesz. I jasne, że faceci nigdy nie zrozumieją świata kobiet, którym rządzą emocje, zwłaszcza, że oni sami w życiu raczej kierują się logiką. Ale to nie znaczy, że czasami warto byłoby wejść w nasze buty, chociaż spróbować, okazać odrobinę empatii. To naprawdę może przynieść dużo korzyści związkowi. Zobaczyć siebie nawzajem z ciut innej perspektywy – nie ma nic bardziej odświeżającego. I uwierzcie – na pewno to docenimy.

Zastraszacie/kontrolujcie

Faceci zazwyczaj lubią mieć kontrolę nad swoim życiem, ale także nad innymi. W kontroli nie ma nic złego, jeśli nie narusza ona granic drugiego człowieka, jeśli nie jest pozbawiona szacunku i zrozumienia. Gorzej, gdy kontrola przyjmuje postać przemocy, władzy, narzędzia do kontrolowania. Nie róbcie tego. Nie zamykajcie nas w klatce. Kochamy, gdy jesteśmy wolne, gdy nam ufacie, gdy jesteście dla nas dobrzy. Żadna miłość nie przetrwa uwięziona w waszych ramach i zasadach.

Zapominacie, jak ważne jesteśmy

Każdy facet powinien wiedzieć, że energia kobieca odpowiada na adorację i uwielbienie. Z drugiej strony męska energia jest zazwyczaj skoncentrowana, ukierunkowana na „ja”. Tego nie przeskoczymy, ale świadomość, że nas – kobiety, to dotyka, może sprawi, że dwa razy się zastanowicie, nim wybierzecie mecz z kolegami, podczas gdy z nami nie macie czasu spędzić wieczoru. Spokojnie, nie odbieramy wam prawa do spotkań z kolegami, ale my w waszym życiu chcemy też poczuć się ważne, wyjątkowe. Nie wystarcza nam wasze: „No przecież jestem z tobą, o co ci chodzi”. Chodzi o to, że chcemy trochę więcej, niż wspólne siedzenie na kanapie. Nie, nie zawsze – ale od czasu do czasu.

Nie budujecie zaufania

Czy zdajecie sobie sprawę, że my – kobiety, często mamy problem z samooceną. Cóż, zostałyśmy wychowane w takim a nie innym społeczeństwie, nie miałyśmy nawet na to wpływu. Dlatego niezwykle ważne w związku jest dla nas zbudowanie zaufania. Nie wkurzajcie się, gdy pytamy: „O której wrócisz, z kim wychodzisz, gdzie idziesz”. To nie potrzeba kontroli, tylko często sposób na radzenie sobie z własnymi lękami. Chcemy wam ufać, zadbajcie więc o to, żeby to zaufanie zbudować.

Zapominacie o bezpieczeństwie

Czy wiecie, że przynajmniej osiem na dziesięć kobiet, na pytanie, co jest dla niej w związku najważniejsze, odpowie, że poczucie bezpieczeństwa? Bądźcie facetami, na których możemy polegać, którzy dają nam wsparcie, do których zawsze możemy zwrócić się o pomoc. To wystarczy. Naprawdę dla niektórych to takie trudne do zrozumienia?

Jesteście zbyt zajęci sobą

Faceci żyją po to, by realizować swoją misję, osiągać cele. Swoją wartość mierzą rozwiązanymi problemami, pokonanymi trudnościami. I my to rozumiemy, ale uwaga – jeśli zaczniecie spędzać dużo czasu w pracy, koncentrować się tylko na kolejnym zadaniu do wykonania, to odejdziemy. I to nie jest zastraszanie, tylko stwierdzenie faktu. Chcielibyście zawsze być na drugim planie, traktowani jak tło do czyjegoś życia? Mało kto jest w stanie wytrwać w takiej roli.

Nie doceniacie nas

Tylko nie przewracajcie oczami. Relacja to branie, ale też dawanie. My najczęściej dajemy – tak jesteśmy skonstruowane, ale oczekujemy też w zamian bycia docenianą. Czy kiedykolwiek jakiś facet pomyślał: „Dzięki niej moje życie jest lepsze”? Może warto mówić to sobie i jej każdego dnia, poranka, przypominać jak mantrę. Dlaczego? Bo zdarzy się, że nie będziecie mieli z kim dzielić i świętować swoich sukcesów.

Drodzy panowie – sama miłość w związku nie wystarczy. My nie chcemy powtarzanych „kocham cię”, nie chcemy ustnych zapewnień, że z nami jesteście, że bez nas sobie życia nie wyobrażacie. Chcemy być z wami szczęśliwe, chcemy cieszyć się tym, że to właśnie was wybrałyśmy, chcemy być dumne, że mamy faceta, który próbuje nas zrozumieć i być lepszy dla nas i dla naszego związku.


Możesz zaufać facetowi, który ma te pięć cech

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2018
Fot. Pixabay / unsplash / CC0 Public Domain

W miłości nie ma gwarancji. Spotykając kogoś i wchodząc w niż w bliższa relację nie możesz być w 100 % pewna, że ta osoba jest z tobą szczera, że pokazuje ci swoje prawdziwe oblicze. Tak właściwie, na początku związku, wszyscy „gramy” kogoś innego.

Są jednak pewne przesłanki, które pomogą ci zdecydować, czy dany mężczyzna jest godny twojego zaufania. Jeśli ma pięć poniższych cech, podejmij ryzyko. Jest bardzo prawdopodobne, że on jest tego wart.

1. Empatia 

Kiedy ktoś jest autentycznie zainteresowany uczuciami innych ludzi, z reguły jego własne działania są bardziej przemyślane i rozważne. Empatyczni mężczyźni są świadomi wpływu jaki mają na swoje partnerki, wiedzą, że w miłości łatwo wyrządzić krzywdę nie dbając o uczucia innych ludzi.

2. Komunikatywność

Nie ma wątpliwości, że bliskie relacje mogą wywołać w ludziach szereg emocji, a jeśli nie potrafisz ich wyrazić w sposób konstruktywny, twój partner nie będzie wiedział, co z nimi zrobić. Ktoś, kto potrafi wyrazić swoje potrzeby w związku, może w jasny sposób pomóc ci zrozumieć, jak wyobraża sobie wasz związek i jego przyszłość.

3. Cierpliwość

Nikt nie jest perfekcyjny. Żaden związek nie jest doskonały. Ale cierpliwy facet zostanie zawsze blisko, by razem z tobą pracować nad każdym kryzysem, który pojawi się w waszej relacji. Jeśli szuka długotrwałego związku, poświęci czas, by go pielęgnować. Kiedy będzie ciężko stanie przy tobie i da ci pewność, że jesteś bezpieczna.

4. Realizm

Realiści wierzą, że relacje wymagają wysiłku obu stron i że czasami pojawiają się wyzwania. Są gotowi przetrwać ciężkie czasy, wiedzą, że warto dążyć do kompromisów.

5.  Samoświadomość

Ludzie, którzy są samoświadomi, wiedzą, co powinni wnieść do związku. Jeśli pojawi się konflikt, najprawdopodobniej zastanowią się nad własnymi błędami. Jeśli pojawi się kłótnia lub poważniejszy problem, zastanowią się, co mogą zrobić, aby go rozwiązać. Nie zrzucą winy na partnerkę.


Na podstawie: www.yourtango.com


Zobacz także

Jeszcze będziesz kochać Fi

„Wiesz, czas może nieodpowiedni, ale chcę być z tobą uczciwy. Bo ja mam dwoje dzieci, no i żonę jakby też mam”

Stary, przestań być cholernym egoistą. Kiedy w końcu zrozumiesz, że małżeństwo nie dotyczy ciebie, tylko osoby, którą kochasz?