Go to content

Jestem kobietą, której prababcia nie miała prawa głosu, dlatego w jej imieniu opowiem Wam historię jej życia. Historię życia mojej inspiracji. Akcja #Jestem Kobietą

Fot. iStock

Prababcia Julia – (po kądzieli – mama mojej babci – mamy mojej mamy)

Urodziła się w 1894 roku w wielodzietnej rodzinie  (miała bodajże dziesięcioro rodzeństwa). Zakochała się, no cóż, bywa, w młodszym o kilka lata Piotrze. Bracia ( jej ojciec nie żył, więc prawo zarządzania nią mieli jej starsi bracia) nie zgadzali się na ten związek, wiec co zrobiła prababcia Julia? Wzięła ślub mimo tego i uciekła z mężem….do PANAMY. Tak, do tej Panamy w środkowej Ameryce nad samym Morzem Karaibskim. I w tej oto Panamie, a dokładniej w malowniczej (mam nadzieje, że taka była) miejscowości Colon – 25 kwietnia 1934 roku urodziła córkę Helenkę. Z aktu urodzenia mojej babci wynika, że Julia pracowała jako pomoc domowa, a pradziadek Piotr jako cieśla.  Pradziadkowie pracowali przy budowie Kanału Panamskiego, to przez ciężka prace tam Julia straciła potem wzrok. Gdy babcia miała ok. 6 miesięcy Julia namówiła męża, by wrócić do ojczyzny ( z powodu wszechobecnych skorpionów i pająków bała się o zdrowie małej Helenki).

I tak oto wyruszyli promem czy jakimś innym dużym statkiem, który płynął z 4 tygodnie w stronę „krainy miodem i mlekiem płynącej”.

Pewnego dnia na statku wybuchła panika – okazało się, że podpłynął pod niego czy też w bliskiej jego okolicy wieloryb, który z łatwością mógł zaburzyć stabilność statku i doprowadzić do zatonięcia. Rozpoczęła się akcja ratunkowa – każdy otrzymał kamizelkę, należało opuścić kajuty i wyjść na burtę. Jak możecie sobie wyobrazić, nie dysponowano kamizelkami ratunkowymi dla kilkumiesięcznych dzieci, dlatego też babcia odmówiła wyjścia na pokład i ubrania kamizelki i zapowiedziała, że zostaje z córką cokolwiek by się nie działo … Po chwili okazało się, że wieloryb odpłynął i cała rodzina bezpiecznie dotarła do Gdańska.

Kiedy powrócili na wieś, wybudowali dom, wykopali studnię ( do dziś ta studnia funkcjonuje). Babcia Helenka dorastała w czasie wojny. Pamiętam jak opowiadała, że ojciec zamykał chleb w kufrze na klucz. Wydzielał im po jałowej kromce i zamykał  –   a tylko on jadł chleb posmarowany masłem. Julia urodziła jeszcze drugą córkę – Stasię, jednak w wieku 5 lat zmarła na atak padaczki. Piotr w czasie wojny był zegarmistrzem, często Hitlerowcy odwiedzali go, by naprawiał im zegarki nie domyśliwszy się, że po drugiej stronie sieni – pod żłobem ukrywają się Żydzi…

Po wojnie prababcia Julia straciła wzrok, pradziadek odszedł uprzednio znęcając się nad nią psychicznie i fizycznie ( przypalał jej dłonie na gorącej blasze pieca…) okradł ze wszystkiego czego dorobiła się w Panamie, potem chciał ją jeszcze ubezwłasnowolnić oskarżając, że jest chora psychicznie, za co trafił do więzienia i  tam spędził pół roku,  zachorował na zapalenie płuc i  umarł. Wiem, gdzie jest jego grób. 1 listopada zapalam tam znicz, sama nie wiem czemu. Po prababci pozostało kilka pamiątek, które dla mnie stanowią niesamowitą wartość: rogi bawole, które przywiozła z Panamy, arras ścienny przedstawiający pawie,  koszula nocna w róże  oraz jej zdjęcia.

Zmarła 1 marca 1976 roku – przeżywszy 82 lata – z czego 25 jako niewidoma. Często odwiedzam jej grób, by porozmawiać – choć nigdy nie było dane nam się poznać, czuję niesamowitą więź, której  nie potrafię wytłumaczyć. Tak mało o niej wiem, o tak wiele chciałabym zapytać, przytulić i poczuć jej zapach…

I ta właśnie Julia jest moją osobistą bohaterką i inspiracją, i kiedyś w przyszłości ( mam nadzieję niedalekiej) wybiorę się do Panamy, do miasteczka Colon nad samym Morzem Karaibskim i spacerując po plaży pozostawię swój ślad w miejscu, po którym kroczyła również moja prababcia – na zdjęciu pierwsza z lewej.

prawnuczka Kasia B. 

Archiwum prywatne – prawnuczka Kasia B.

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.