Rak jajnika. Nie lekceważ tych sygnałów

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2017
Fot. iStock /Rawpixel
Fot. iStock /Rawpixel
 

Nowotwory wzbudzają uzasadniony lęk i obawę. Trudne do leczenia choroby nowotworowe, mogą pojawić się u osób różnej płci i w różnym wieku. Tu nie ma reguły i nie zawsze można się uchronić przed zachorowaniem. Tym bardziej trzeba mieć świadomość, które z objawów powinny szczególnie zwracać uwagę na to, że coś niedobrego dzieje się w organizmie. 

Kobiety szczególnie obawiają się nowotworów piersi i dróg rodnych, nie bez przyczyny. Rak jajnika jest w skali świata trzecim pod względem częstości występowania nowotworem narządów rodnych kobiety, po raku szyjki macicy i trzonu macicy. W przypadku raka jajnika szczyt zachorowań przypada po 65. roku życia, a statystyki osób chorujących są zatrważające — w Polsce w 2010 r. zapadło nań 3587 kobiet, a umarło 2574. Był czwartą przyczyną zgonów na nowotwory, po raku piersi, płuca i jelita grubego. Należy mieć świadomość faktu, że liczba zachorowań powoli, ale systematycznie się zwiększa, dlatego należy mówić o wczesnym rozpoznaniu tego nowotworu.

Rozwój raka jajnika

W tym przypadku nowotwór atakuje jajniki, produkujące szereg hormonów, z których głównym jest estradiol, odpowiedzialny za rozwój wszystkich żeńskich cech organizmu. Jajnik jest zbudowanych z wielu typów komórek, które mogą dać początek dwóm typom nowotworu złośliwego:

 • I typ — rozwija się na podłożu łagodnych nowotworów jajnika lub nowotworów o granicznej złośliwości, rośnie w postaci wyraźnego guza w jajniku. Po jakimś czasie rozprzestrzenia się w jamie otrzewnowej, najczęściej wykrywa się go w I i II stopniu zaawansowania.
 • II typ — częstszy, złośliwy nowotwór jajnika, rzadko obserwuje się wyraźny guz w jajniku, a choroba szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnowej. Najczęściej wykrywalny dopiero w III i IV stopniu zaawansowania, trudny do leczenia.

Jajniki leżą swobodnie w jamie brzusznej, w związku z czym komórki nowotworowe łatwiej rozprzestrzeniają się na sąsiadujące narządy, dając przerzuty.

Objawy raka jajnika

Dziewięć na dziesięć kobiet nie potrafi wymienić większości objawów tego nowotworu, a jedynie 1/3 kobiet rozpoznaje główne objawy raka jajnika. To jednocześnie przerażające, jak i trochę możliwe do zrozumienia — ta choroba jest trudna do zdiagnozowania, z powodu nieswoistych objawów, które w początkowym stadium choroby są niejasne i rzadko łączone z tym nowotworem. Sytuację pogarsza fakt, że nie ma jednego typu nowotworu, ale wyróżnia się ponad 25 głównych typów nowotworów jajnika.

Te sygnały powinny skłaniać do kontaktu z lekarzem:

 • najczęstszym objawem nowotworu jajnika jest wodobrzusze (występuje u 30% chorych),
 • uczucie ciężkości w jamie brzusznej, choć często występują bóle o nietypowej lokalizacji dla narządu rodnego,
 • nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej,
 • uczucie nagłego parcia na mocz,
 • zaparcia,
 • okresowo bolesne stosunki płciowe,
 • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
 • mogą pojawić się wzdęcia, niestrawność, selektywna nietolerancja pokarmów, nudności, wymioty, brak łaknienia oraz trudności w oddawaniu stolca.

Niestety, objawy te mogą pojawić się dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, wcześniej rak jajnika zazwyczaj nie daje żadnych sygnałów.

Fot. iStock /Cara-Foto

Fot. iStock /Cara-Foto

Wykrywanie raka jajnika

Nie ma skutecznych badań profilaktycznych umożliwiających wykrycie wczesnego raka jajnika, ale najlepszym sposobem kontroli jajników jest USG przezpochwowe, podczas którego można dostrzec ewentualne guzy. Ponadto można wykonać także:

 • ocenę stężenia markerów raka jajnika we krwi (CA-125 i HE-4),
 • tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny, jako uzupełnienie badania USG w kierunku raka jajnika.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby

Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu jajnika nie są do końca poznane. Najczęściej wymienia się wśród nich:

 • dietę ubogą w błonnik i witaminy,
 • wysoki wzrost i duża masa ciała,
 • długotrwała ekspozycja na talk,
 • niepłodność,
 • nosicielstwo wadliwych genów — dwudziestokrotnie zwiększa się ryzyko u nosicielek wrodzonej mutacji genu BRCA1.

Natomiast zmniejszać ryzyko mogą czynniki hamujące owulację:

 • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych,
 • duża liczba ciąż,
 • karmienie piersią,
 • a także resekcja jajników u kobiet z mutacjami genu BRCA1.

Leczenie raka jajnika

Leczenie tego typu nowotworu zależy od zindywidualizowanego podejścia do konkretnej pacjentki. Najważniejszą metodą leczenia jest operacja, mająca na celu usunięcie maksymalnej ilości tkanki nowotworowej. Równie ważna jest chemioterapia, polegająca na przyjmowaniu leku niszczącego komórki nowotworowe. Marginalne znaczenie ma natomiast radioterapia, którą stosuje się jako leczenie paliatywne, łagodzące dolegliwości.

Nowotwór jest trudny w całkowitym wyleczeniu, a w około ¾ przypadków, nawraca. Z tego powodu tak ważne jest wczesne wykrywanie raka jajników, które w I i II stadium choroby (rak ograniczony tylko do miednicy mniejszej) pozwala wyleczyć 75% kobiet. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%.


źródło: www.womanandhome.comonkologia.mp.plwww.zwrotnikraka.pl


Czwarta edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” rozpoczęta

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2017
Położna z powołania
Fot. iStock / MartinPrescott
 

Rozpoczęła się 4. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości, jaką dzisiaj położne odgrywają w opiece okołoporodowej. Integralnym elementem kampanii jest konkurs na najlepszą położną. Zgłoszenia do konkursu odbywają się od 1 kwietnia do 31 lipca. Głosy można oddawać przez cały czas trwania  kampanii, czyli do 31 grudnia. Nominacje i głosy przyjmowane są na stronie www.poloznanamedal2017.pl 

Startując trzy lata temu z kampanią, chcieliśmy podkreślać rolę położnej w okresie okołoporodowym. Edukować, jakie prawa ma kobieta w ciąży i jakie może mieć oczekiwania. I ten cel nadal się nie zmienił. Promujemy nowoczesne standardy opieki okołoporodowej, zgodne zarówno z przyjętymi wymaganiami przez środowisko położnicze i medyczne, jak i oczekiwaniami pacjentów. Poruszamy tematy, o których nie zawsze mówi się głośno – mówi Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii. Za tymi działaniami stoją położne, to one są wsparciem, pomocą i przyjacielem rodziny. To one są Ambasadorkami naszej kampanii. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Przez 3 edycje wyłoniliśmy 9 najlepszych położnych w Polsce oraz 80 najlepszych położnych w województwach. A przed nami kolejna edycja konkursu i kolejne Położne na medal – dodała Barańska.

Integralnym elementem kampanii, rozpoczętej 1 kwietnia, jest ogólnopolski konkurs, w którym wyłonione zostaną 3 najlepsze położne w kraju oraz po jednej położnej z każdego województwa. W tegorocznej edycji konkursu położne można nominować od 1 kwietnia do 31 lipca, a samo głosowanie trwa od 1 kwietnia do 31 grudnia. Zgłoszenia i głosy przyjmowane są na stronie www.poloznanamedal2017.pl

205x142-loga_CC

Pomysłodawcą kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu wśród rodzin i podnoszenie świadomości związanej z opieką okołoporodową i wychowaniem dzieci.

Patronat honorowy na trzecią edycją objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Masz wysokie IQ? Możesz być narażona na zaburzenia nastroju

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2017
Fot. iStock / SIphotography
Fot. iStock / SIphotography

Wysoki ilorazu inteligencji, to cecha, którą chciałaby posiadać zapewne każda z nas. Wysokie IQ kojarzy się z większymi możliwościami, prestiżem i świetlaną przyszłością, którą wyobrażamy sobie jako naturalne następstwo bycia ponadprzeciętnie zdolną.

Skala ilorazu inteligencji

Najbardziej popularnym sposobem oznaczenia ilorazu inteligencji, jest skala opracowana przez amerykańskiego psychologa Davida Wechslera. Wg niej podział zgodny z osiągniętymi wynikami w testach wygląda następująco:

 • Upośledzenie umysłowe — IQ <70.
 • Inteligencja niższa niż przeciętna — IQ 70 – 89.
 • Inteligencja przeciętna — IQ 90-109.
 • Inteligencja powyżej przeciętnej — IQ 110-129.
 • Inteligencja wysoka — 130-149.
 • Inteligencja bardzo wysoka — >149.

Wbrew pozorom, bycie geniuszem lub co najmniej posiadaczem inteligencji powyżej przeciętnej, to nie zawsze powód do zadowolenia. Poza niewątpliwymi możliwościami, które posiadają takie osoby, istnieją również zagrożenia natury emocjonalnej.

Wysokie IQ predysponuje do wystąpienia zaburzeń nastroju 

Jak wykazały liczne badania, wiele zaburzeń nastroju powiązanych zostało z wyższym poziomem inteligencji i kreatywności. Przykładem jest badanie pisarzy przeprowadzone w 1980 roku. Podczas jego trwania naukowcy porównali grupę pisarzy z grupą kontrolną osób innej profesji, w celu identyfikacji obecności zaburzeń psychicznych. Okazało się, że aż 80% osób z badanej grupy miało zaburzenia nastroju z tendencją do zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Przykładów jest znacznie więcej — wielu z najbardziej wpływowych artystów wszech czasów, objawiało zaburzenia dwubiegunowe, manie, depresje, lęk czy schizofrenię.

Najczęstsze zaburzenia pojawiające się u osób z wysokim IQ

Ludzie wybitnie inteligentni najczęściej zmagają się z chorobą afektywną dwubiegunową. To zaburzenie nastroju prowadzi do odczuwania przez chorego okresów depresji, po której następują okresy skrajnego szczęścia, odczuwania ambicji i kreatywności. Jedno z badań wykazało, że choroba afektywna dwubiegunowa pojawiła się cztery razy częściej u dorosłych, którzy zdobywali piątki w szkole. Odkrycie to szczególnie odnosiło się do wysokich osiągnięć w języku obcym, muzyce i matematyce. Poza tym jest jeszcze jedna zła wiadomość —  wysokie IQ podnosi ryzyko podejmowania destruktywnych zachowań jak np. sięganie po narkotyki i alkohol.  


źródło: www.lifehack.org, pl.wikipedia.org


Zobacz także

Fot. iStock / elenaleonova

6 prostych sposobów na złagodzenie problemów z żołądkiem

detoks

Detoks – czynność konieczna w naszej współczesności?

Fot. iStock / MilosStankovic

Fleksitarianizm – dieta, która nie wymaga sztywnego przestrzegania zasad