Go to content

Czy gluten naprawdę szkodzi?

Gluten - czy naprawdę szkodzi?
Fot. iStock / lolostock

Nietolerancja glutenu zatacza coraz większe kręgi. Coraz więcej osób uskarża się na dolegliwości związane ze spożywaniem glutenu. Są również tacy, którzy zrezygnowali z glutenu w diecie świadomie, nie odczuwając jego ubocznych skutków.

Wzorując się na znanych ludziach ze świata fitnessu i świata mody, odrzucili ten kontrowersyjny składnik pożywienia, twierdząc że bardziej on szkodzi, aniżeli dostarcza jakichkolwiek składników odżywczych. Dzięki rezygnacji z glutenu poczuli się lepiej, lżej, sylwetka nabrała smuklejszych kształtów – słowem same korzyści wynikające z podjęcia tej kontrowersyjnej ostatnimi czasy decyzji.

Gluten? Co to w ogóle jest?

Gluten to mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach zbóż takich jak: pszenica, żyto i jęczmień. Gluten możemy spotkać także w owsie poprzez zanieczyszczenie tego zboża innymi ziarnami. W połączeniu z wodą nadaje on elastyczność, dzięki czemu wypieki są pulchne i dłużej zachowują świeżość.

Kto przede wszystkim powinien wystrzegać się glutenu?

Z całą pewnością osoby chore na celiakię. To choroba, która prowadzi do wyniszczenia kosmków jelitowych. Przy celiakii dieta bezglutenowa to konieczność i musi być stosowana do końca życia. Jest to choroba nieuleczalna, ale przy stosowaniu diety bezglutenowej cierpiący na nią mogą wieść normalne życie. Gluten często nie służy również osobom z chorobą tarczycy, czy hashimoto. Badani, którzy odstawili gluten przyznają, że dolegliwości choroby przestały być tak uciążliwe, a oni sami zauważyli znaczną poprawę samopoczucia. Osoby z nietolerancją glutenu również po odstawieniu tego składnika czują się znacznie lepiej. Przykre dolegliwości mijają, trudno się zatem dziwić, że coraz częściej słyszymy o świadomym wyeliminowaniu glutenu z diety.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Objawy nietolerancji glutenu

Osoby, którym gluten szczególnie nie służy skarżą się często na bóle brzucha, brak łaknienia, osłabienie, brak energii, nadmierną nerwowość, biegunkę, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, zaparcia, objawy zespołu jelita drażliwego, a nawet na stany depresyjne.

W jakich produktach jest gluten?

Gluten może czaić się w większości produktów, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet na produktach spożywczych. Dla ułatwienia produkty wolne od glutenu oznakowane są symbolem przekreślonego kłosa. Najpopularniejsze produkty z glutenem to:

  • pszenica i jej odmiany
  • żyto
  • jęczmień
  • owies (zanieczyszczone przez inne ziarna)
  • mąki pszenne, żytnie, jęczmienne
  • kuskus, kasza manna, jęczmienna i owsiana
  • makaron pszenny i żytni
  • pieczywo
  • naleśniki
  • kopytka, pierogi
  • ciastka, herbatniki, biszkopty
  • pizza
  • bułka tarta

Oczywiście możemy cieszyć się smakiem pieczywa, jeśli tylko zamiast pszennego zaopatrzymy się w bezglutenowe. To samo dotyczy innych ulubionych dań. Większość z nich możemy odtworzyć z pomocą produktów bezglutenowych, którymi zastąpimy te z uczulającym składnikiem. Na rynku jest wiele dostępnych mieszanek do wypieku pieczywa bezglutenowego, ciast i ciasteczek. Żyjemy w czasach, w których przejście na dietę bezglutenową nie jest już problemem. Wystarczy trochę samozaparcia, konsekwencja i przemyślane zakupy. Gdy wraz z nowym sposobem odżywiania pozbędziemy się wszelkich dolegliwości, za nic w świecie nie będziemy chcieli powrócić do dawnego sposobu żywienia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Znani ludzie o glutenie

Znany i ceniony w świecie fitnessu trener Jakub Mauricz głośno mówi o szkodliwości glutenu, zachęcając do wykluczenia go z diety. Nie boi się on używać zwrotów, że gluten to trucizna, która zatruwa nasz organizm. Twierdzi, że to przemysł i wymyślony jest wyłącznie po to, by „hajs się zgadzał”. Gdy dopadają nas dolegliwości spowodowane przez spożywanie tego składnika, pędzimy do apteki i tam zostawiamy pieniądze, wydajemy pieniądze na lekarzy itp. Błędne koło.

Podsumowanie

Na temat szkodliwości glutenu toczą się spory. Pewnym jest natomiast to, że przy nadwrażliwości na gluten, celiakii i innych chorobach o tym samym podłożu, gluten należy wykluczyć. Szybko zauważamy poprawę i budzi się w nas pytanie, czy gluten jest faktycznie komukolwiek do szczęścia potrzebny. Nie posiada on wartości odżywczych, a jego zalety pożądane są przede wszystkim w piekarnictwie. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z glutenu, ciesząc się cudownymi efektami odstawienia.


Artykuł powstał we współpracy z  Noble Health