Go to content

5 pomysłów na boskie fit śniadanie

Fot. e-prolinea.pl

Szybkie i te weekendowe: leniwe; na zimno i na ciepło, wytrawne i słodkie…

Śniadanie, to mój ulubiony posiłek w ciągu dnia. Lubię planować wieczorem co zjem następnego dnia, lubię się nim delektować i zawsze staram się wstać kilka minut wcześniej, aby zdążyć coś zjeść przed wyjściem z domu.

Dziś był wyjątkowo wiosenny twarożek z rzodkiewkami, ogórkiem i szczypiorkiem. Wczoraj klasyczna owsianka, która niezmiennie wciąż króluje na moim stole niezależnie od dnia tygodnia czy pory roku – i na słodko i w wersji wytrawnej z warzywami. A jutro… chyba powtórka sprzed kilku dni, czyli nowość w mojej kuchni: canihua (tu można kupić) albo jako granola albo w wersji na ciepło  ugotowana na wodzie z orzechami i owocami. Do moich ulubionych śniadań należy też kasza jaglana, jajka pod różnym postaciami oraz… od czasu do czasu racuchy np. na mące gryczanej albo klasyczne kanapki!

5 pomysłów na boskie fit śniadanie

NALEŚNIKI GRYCZANE

nalesnikigryczane2

Fot. e-prolinea.pl

Dzień dobry, dziś polecam Wam kolejne naleśniki z mojej kolekcji naleśników bez glutenu – tym razem są to naleśniki z mąki gryczanej ?.

Tu znajdziesz przepis na naleśniki ryżowe, a tu z ciecierzycy. Ciasto fajnie się smaży, naleśniki się nie rwą i nie kleją do patelni – pasują i do słodkiego i do wytrawnego farszu!

Przepis na 10 sztuk małych – patelnia 15 cm

Składniki:

100 g mąki gryczanej
1 białko
300 ml wody
łyżka oleju
szczypta sól

Przygotowanie:

Wodę wymieszaj dokładnie (trzepaczką lub mikserem) z białkiem jaja, dodaj sól i łyżkę oleju. Następnie przesiej mąkę, wymieszaj całość na jednolitą masę – jeśli ciasto jest zbyt gęste dodaj więcej płynu. Odstaw ciasto na kilka minut – ciasto może w tym czasie nieco zgęstnieć. Po tym czasie ponownie zamieszaj ciasto (od dna) i smaż na dobrze rozgrzanej patelni.

jeden mały naleśnik (z mlekiem) ma 60 kcal
na wodzie 45 kcal

PĘCZAK Z KIEŁKAMI

salatkaKaszaKielki2

Fot. e-prolinea.pl

Tak, jak nie przepadam za pęczakiem w postaci dodatku do obiadu, tak w sałatkach mogłabym go jeść każdego dnia! Dziś zapraszam Was na kolejną odsłonę kaszo-sałatki, idealnej na II śniadanie w pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi ?

To prawdziwie wiosenne danie – pełne ostrych kiełków, aromatycznej rzeżuchy i chrupiących orzechów! Ugotujcie dziś pęczak, a jutro weźcie do pracy chrupiącą sałatkę!!

Składniki:

1/2 szklanki pęczaku (suchej kaszy)
7
5 g kiełków rzodkiewki
75
g kiełków brokuła
duża garść rzeżuchy
10 pomidorków koktajlowych
kawałek ogórka lub cukinii
3 łyżki pestek słonecznika
garść orzechów włoskich
łyżka oliwy
sok z cytryny
sól, ocet balsamiczny, pieprz

Przygotowanie:

Pęczak przepłucz i ugotuj do miękkości. Następnie wystudź (najlepiej kaszę przygotować dzień wcześniej i wstawić do lodówki).
Pestki słonecznika i orzechy podpraż na suchej patelni. Następnie lekko pokrusz lub posiekaj. Ogórka pokrój w plasterki, pomidorki można pokroić na połówki. Wszystkie składniki wymieszaj z kaszą i dopraw do smaku octem balsamicznym, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.

Porcja z połowy podanych składników, to 380 kcal

GRYCZANE PLACKI Z KAKAO I OWOCAMI

gryczane-placki.-1

Fot. e-prolinea.pl

Leniwe weekendowe śniadanie? Proszę bardzo – przepis w sam raz na sobotni poranek ?

Daaawno nie jadłam placków. Ale gryczane, kakaowe i do tego z owocami… nie odmówię!
Robią się same, szybko, bez miksera, bez brudzenia kuchni, doskonale się smażą – bez tłuszczu, na nieprzywierającej patelni. Z dodatkową porcją owoców i kleksem z jogurtu smakują niczym deser… Kto mi zabroni zjeść deser na śniadanie?? ?

Składniki:

75 g mąki gryczanej
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka kakao
1/2 szklanki jogurtu naturalnego lub maślanki
1 jajko
łyżka rozpuszczonego masła
szklanka malin lub innych owoców jagodowych
oraz maliny i gęsty jogurt do podania

Przygotowanie:

W misce wymieszaj dokładnie maślankę z jajkiem oraz roztopionym masłem, dodaj przesianą mąkę z kakao i proszkiem do pieczenia i wymieszaj dokładnie na jednolitą masę. Dodaj owoce zostawiając część do dekoracji. Smaż na dobrze rozgrzanej patelni z obu stron – optymalnie bez użycia tłuszczu.

Podawaj z kleksem gęstego jogurtu oraz owocami.

podane proporcje są na 8 średnich placków, co daje około 500 kcal

JAGLANKA NA ŚNIADANIE

To zdecydowanie moja ulubiona wersja kaszy jaglanej – szybka, smaczna, sycąca i lekkostrawna i co najważniejsze: łatwa do modyfikacji więc niby to samo, a jednak za każdym razem w innej odsłonie. Kaszę jaglaną jem naprzemiennie z płatkami owsianymi i ziarnem amarantusa, szczególnie jesienią i zimą, kiedy mam potrzebę porządnie się rozgrzać przed wyjściem na pluchę czy siarczysty mróz.

Ile osób tyle przepisów na to danie. Podstawą jest oczywiście prawidłowo ugotowana kasza. Ja preferuję kaszę ugotowaną w wodzie, ale z dodatkiem mleka czy roślinnego napoju także będzie świetna! Sok jabłkowy również się nada.

Jak ugotować kaszę jaglaną przeczytacie tu.

Część z tych czynności z powodzeniem można wykonać wieczorem (zostawiając kaszę na noc w płynie, w którym będzie gotowana skracamy czas gotowania oraz zmniejszamy ilość prac do wykonania z samego rana).

Kolejną ważną sprawą są dodatki – sezonowe owoce oraz obowiązkowo posiekane orzechy. Do kaszy jaglanej doskonale pasuje też gorzka czekolada ? W wersji wytrawnej starte na tarce lub drobno posiekane warzywa.

Borówka amerykańska, truskawki, gruszki, jabłka, maliny, jeżyny lub pieczone z korzennymi przyprawami śliwki są doskonałym uzupełnieniem porannej porcji witamin.

KORZENNE ŚLIWKI PIECZONE Z MIODEM

sliwki

Fot. e-prolinea.pl

 

Perfekcyjne do kaszy jaglanej, płatków owsianych, ryżu.

Śliwki drylujemy, kroimy na połówki i mieszamy w naczyniu żaroodpornym z korzennymi przyprawami: cynamon, goździki, gałka, wanilia…(najlepiej zmiksować swoją własną mieszanką przypraw korzennych w proporcjach wedle gustu), można dodać świeżo starty imbir jak ktoś lubi jego smak. Śliwki polewamy odrobiną miodu (jego ilość uzależniam od stopnia słodkości śliwek oraz naszej chęci na „coś słodkiego”).
Całość zapiekamy (góra, dół) ok. 30-40 minut w temp. 220 st. C.
Od czasu do czasu można zamieszać, aby owoce się nie przypaliły z wierzchu. PYCHA! ?

OWSIANKA NA OSTRO

owsianeZwarzywami.

Fot. e-prolinea.pl

Owsianka na ostro, to mój hit ostatnich tygodni. Jeśli Wam też znudziły się płatki z owocami zapraszam na wytrawną wersję klasycznej owsianki. Dzięki ostrym przyprawom mocno rozgrzewa, więc pozycja w sam raz na deszczową jesień, która nie opuszcza nas od kilku dni…

Składniki (1 porcja):

5 łyżek płatków owsianych
pół marchewki
kilka plasterków cukinii
pędy bambusa/kiełki lucerny
kawałek papryki/selera
pieczarka
oraz/lub in. dowolne warzywa, które akurat masz w domu
łyżka sezamu/posiekanych orzechów
łyżka posiekanej natki pietruszki
łyżeczka oliwy lub oleju
ulubione przyprawy – kurkuma, sól, świeżo zmielony pieprz, gałka muszkatołowa
1/2 szklanki wody

Przygotowanie:

Na rozgrzaną patelnię wlej odrobinę oleju, dorzucić pokrojone drobno warzywa, po chwili dodaj przyprawy. Smaż mniej więcej 2 minuty mieszając od czasu do czasu i dorzucić płatki owsiane, całość podlej wodą (1/2 szklanki). Przykryj patelnię, zmniejsz gaz i gotuj ok. 5-7 minut. W razie konieczności dodaj trochę wody.
Gotowy posiłek posyp sezamem i natką pietruszki.

Jedna porcja, to ok. 300 kcal (zależnie od dodatków)

O autorce:

linia 2px

11041739_1797799877112255_2532991774807031602_nJustyna Marszałkowska-Jakubik

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Zaraz po zdobyciu dyplomu magistra prowadziłam zajęcia na uczelni z takich przedmiotów jak Epidemiologia i Metodologia Badań Naukowych. Obecnie współpracuję z dwiema uczelniami. Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, gdzie prowadzę zajęcia z Higieny oraz jestem autorką internetowego kursu dot. podstaw Dietetyki (Dietetyka w profilaktyce i terapii otyłości – na kurs można się zapisać poprzez stronę uczelni). Jak również z Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia, gdzie uczę Dietetyki, zarówno na studiach zaocznych z Kosmetologii, jak i na Podyplomowych (Trychologia Kosmetologiczna). 

Od roku 2007 prowadzę Centrum Dietetyczne Prolinea na warszawskich Starych Bielanach. Wyznaję zasadę, że dieta to styl życia, a nie tylko odchudzanie. Ubytek masy ciała powinien być jedynie efektem ubocznym zdrowego i smacznego życia! Inspirują mnie ludzie, ich wola zmian oraz szukanie recepty na zdrowe i szczęśliwe życie.

Prywatnie – pasjonatka zdrowej i różnorodnej kuchni – nocnych wypieków, zamykania przetworów warzywno-owocowych w słoikach, miłośniczka działkowania – wyrywania chwastów, przycinania krzewów, grzebania w ziemi i hodowania własnego jedzenia 😉  oraz teatru, czytania książek i jazdy na rowerze! 🙂