Test, który pokaże ci, jak naprawdę wyglądają twoje relacje z najbliższymi i kto jest dla ciebie najważniejszy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 marca 2018
1 z 1

Test relacji

Typowy wariant występujący wśród mężczyzn:

  1. Praca
  2. Sport
  3. Żona
  4. Przyjaciele
  5. Dzieci
  6. Matka
  7. Hobby

Co może nam powiedzieć to koło?

Mężczyzna jest zbyt oddany swojej pracy i zapomina o swojej rodzinie. Tego związku nie można nazwać zdrowym. Sport „zastępuje” żonę, co jest całkowicie niedopuszczalne i może prowadzić do całego szeregu problemów emocjonalnych.

Żona „zastępuje” dziecko, co również jest złe, ponieważ „kradnie” ona się uwagę, której potrzebuje dziecko. Tymczasem mąż sprawuje większą kontrolę nad żoną. Przyjaciele są dla mężczyzny ważniejsi niż dzieci. Gdy tak się dzieje,  wwykle, gdy dziecko dorasta, ojciec nie jest już dla niego postacią o odużym znaczeniu.


Na podstawie: brightside.me

 

PoprzedniNastępny

Szef z piekła rodem. Uważaj, jeśli na takiego trafiłaś. Może cię wykończyć

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
26 marca 2018
1 z 1

Szef z piekła rodem. Uważaj, jeśli na takiego trafiłaś. Może cię wykończyć

Fot. iStock/skynesher

„Nie, niemożliwe. Nic takiego nie obiecywałem”

O tej podwyżce, to musiałaś się przesłyszeć. Przecież na rozmowie o pracę na pewno nie mógł mówić o tym, że podniesie twoją pensję po okresie próbnym o 20 procent. Coś sobie ubzdurałaś. A najprawdopodobniej ktoś ci coś źle powiedział. Słyszałaś, że pani Basia dostała taką podwyżkę? Cóż, pani Basia bardzo się stara, a to jest premia uznaniowa. Jak zasłużysz to dostaniesz. Gdzieś tam jest jakiś regulamin odnośnie premii, ale wiesz – nikt z niego nie korzysta. Poza tym praca pracy nierówna. A ty przestań być taka roszczeniowa.

Zły szef lubi mącić. Często posługuje się kłamstwami i niedopowiedzeniami. Jest też niekonsekwentny. Prędzej zrobi z ciebie barana, niż do czegoś się przyzna. Jemu nie zależy na równym traktowaniu i jasnych zasadach.

„Nie interesuje mnie twój chory syn”

Praca to praca, tu się o prywacie nie mówi. Twój syn trafił do szpitala i czego go poważna operacja? A może zaginął twój mąż, matka zmarła, a u ciebie wykryli raka? Twój szef ma to w dupie i już nie może słuchać, jak kolejny raz błagasz o pół dnia wolnego. Kwestia czasu jak znajdzie na ciebie haka i cię zwolni.

Dobry szef musi mieć silny kręgosłup moralny. Powinien wiedzieć, czym jest empatia, humanizm, sprawiedliwość, prostolinijność, szacunek. Wie, kiedy powinien pomóc swojemu pracownikowi, a kiedy nie może nic zrobić, ponieważ byłoby to niesprawiedliwe wobec pozostałych. Powinien być przede wszystkim dobrym, rozsądnym człowiekiem, a dopiero potem dobrym szefem.

„Moim zdaniem zasłużył”

To jest po prostu niewiarygodne, że premię za ten projekt dostał tylko ten kretyn, Tomek. Przecież pracowaliście przy nim razem, przy czym ty dawałaś z siebie zdecydowanie więcej, bo albo był na kacu, albo się spóźnił, albo zapomniał, albo babka mu się pochorowała i musiał jechać do niej 300 km. A teraz tylko jemu szef dał dodatkową kasę. Niby cichaczem, niby miało się nie wydać, ale ten kretyn się pochwalił. Nic dziwnego, chodzą razem na obiadki, znają się od lat. Czego ty się spodziewałaś?

Oj tak, nic tak nie wkurza w robocie jak nierówne traktowanie. I to jeszcze tak widoczne! Szef, który dopuszcza się takich rzeczy, bardzo szybko tworzy w miejscu pracy wrogą atmosferę. Jeden drugiemu jest wilkiem. Ci pracowici i ambitni są przepełnieni frustracją.

„Nie ma takiej potrzeby, ani możliwości”

Awans? Dodatkowe szkolenie? Po co ci to? Dobrze jest jak jest. Firma nie ma pieniędzy na takie rzeczy. Poza tym dobrze znasz się na tym, co teraz robisz. Nie ma sensu niczego zmieniać.

Dobry szef będzie chciał, żeby jego podwładni się rozwijali. Będzie przydzielał dodatkowe obowiązki, poszerzał kompetencje i odpowiednio wynagradzał ciężką pracę. Wie, że poczucie stagnacji zabija kreatywność i zapał do pracy.

„Dobrze, że się ze mną zgadzacie”

Ma wokół siebie wianuszek lizusów, którzy zachwycają się każdym jego pomysłem, chwalą i wpatrują się jak w obrazem. Dzięki takim osobom on czuje się bardziej pewny siebie. Będzie więc szczególną atencją darzył takich podwładnych, choć w rzeczywistości wcale ich nie szanuje. Nie chcesz być jedną z takich osób? Na pewno odczujesz na swojej skórze niechęć szefa.

Niestety, jeśli szefowi brakuje pewności siebie, będzie chciał się przeglądać w oczach osób, które łechtają jego ego. Jeśli chcesz mieć święty spokój, rób to co inni. Miej jednak świadomość, że szybko stracisz szacunek do samej siebie i wiarę w swoje kompetencje.

„Jak można być taką idiotką?”

Czy ty kompletnie nie rozumiesz, co się do ciebie mówi? Tylko debilka wysłałaby projekt bez wcześniejszego sprawdzenia, czy wszyscy podpisali się na dokumencie. To już z resztą kolejny raz, gdy udowadniasz, że nie zasługujesz na tę pracę. Trudno, teraz będziesz tu siedzieć, aż skończysz. On chce to mieć dziś do północy!

Nękanie, groźby, mobbing, przemoc psychiczna i fizyczna to zdecydowanie najgorsze, co może cię spotkać w miejscu pracy. Jeśli doświadczyłaś którejś z tych rzeczy, powinnaś zgłosić sprawę komuś wyżej. Możesz też złożyć pozew w sądzie lub… pro prostu zwolnić się z pracy. Większość z nas wybiera tę trzecią opcję, co tylko utwierdza oprawców w przekonaniu, że mogą pomiatać ludźmi jak chcą. Miej odwagę, by walczyć o swoje prawa!

Pamiętaj, to tylko praca. Możesz ją zmienić. Zdrowie masz tylko jedno. Gdy posypie się twoja psychika, ucierpi na tym również twoje ciało, relacje rodzinne, związek. Nie pozwól na to!

Na podstawie: Psychology Today

PoprzedniNastępny

Talent to droga do osobistego szczęścia. Pełna talentów wiosenna Akademia 5.10.15.

Redakcja
Redakcja
26 marca 2018
Mat. prasowe

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym jest talent? Najczęściej pierwsze skojarzenia, które się nam nasuwają to sukces, pieniądze i sława. Bo przecież ktoś, kto jest utalentowany powinien dzierżyć w dłoni te wszystkie korzyści wynikające z talentu.

Ale czy na pewno? Czy talent to zawsze coś spektakularnego, co musi poruszyć innych, odcisnąć swój ślad na społecznej opinii, co wszyscy muszą zauważyć i czym się zachwycać? O tym, czym właściwie jest talent, jak go odnaleźć w sobie i w naszych dzieciach, rozmawialiśmy podczas kolejnej konferencji Akademii 5.10.15., która odbyła się 20. marca w kinie Atlantic. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście,  były to: Anna Dereszowska – aktorka; Roksana Węgiel – zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji programu The Voice Kids; Roksana Trzasko – modelka i aktorka dziecięca; Anastazja Borowska – właścicielka agencji modeli dziecięcych Pink Wings.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

– Jeden z moich ulubionych psychoanalityków Donald Winnicott powiedział: „Podczas, gdy wyższa matematyka kwitnie, człowiek nie wie, co zrobić z jednym groszem”. Okazuje się, że możemy wychować geniusza, człowieka, który będzie tak zwane sukcesy społeczne odnosił, ale nie będzie szczęśliwy. Dlatego myślę, że rozmawiając o talencie warto myśleć o nim, jak o drodze do osiągnięcia szczęścia – rozpoczęła prowadząca spotkanie Małgorzata Ohme. I faktycznie temat talentu wzbudził podczas konferencji Akademii 5.10.15. sporo emocji. Mówiliśmy o tym, że każdy z nas posiada jakiś talent, że nie ma nieutalentowanych ludzi. Talent to nie tylko umiejętności aktorskie, wokalne, malarskie. Talent to także pieczenie wspaniałych tortów, robienie na drutach cudownych rzeczy. To coś, co każdy z nas w sobie nosi, choć często tego nie zauważa, bo uległ presji otoczenia i zamiast mieć własną piekarnię, został prawnikiem – czego nie cierpi i co go wyniszcza. Tak też bywa.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Podczas spotkania Ania Dereszowska przywołała słowa, które sama kiedyś usłyszała zastanawiając się, czy studiować architekturę czy jednak zdawać do szkoły teatralnej. „Idź za głosem serca” – to coś, co ułatwiło jej podjęcie decyzji, ale przede wszystkim pozwoliło zrozumieć, co chce w życiu robić, kim być. Aktorka podkreślała, że niebagatelną rolę w jej życiu odegrał tata, który pozwalał swojej córce wszystkiego spróbować, sprawdzić się na różnych polach, który nie tłamsił w niej ciekawości świata i odkrywania w nim miejsca dla siebie. – Myślę, że ważne jest, by naszym dzieciom nie przeszkadzać, wręcz przeciwnie – wspierać je w tym, co chcą robić. Być może zaraz gra w piłkę nożną im się znudzi, być może uznają, ze karate nie jest dla nich, a na fortepianie wcale nie chcą grać. Ale niech próbują – tłumaczyła Małgosia Ohme – niech eksplorują świat, poznają go i swoje własne możliwości, odnajdują to co sprawia im przyjemność.

Podczas spotkania podkreślano oczywiście, że niezwykle istotne jest nieprzenoszenie ambicji rodziców na ich dzieci. – Mój tata nigdy mi nie powiedział, kim chciałby, żebym była – mówiła Ania Dereszowska. – Pozwolił mi zostać tym, kim sama chciałam, o czym sama w zgodzie ze sobą zadecydowałam. Zawsze mogłam liczyć na jego wsparcie, to było dla mnie niezwykle ważne.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czy sam talent wystarczy? Okazuje się, że nie. Talent to jedynie kropla w morzu, za nim stoi ogromna pracowitość, która pasję może przekuć w sposób na życie, na zarabianie pieniędzy. O pracy, jaką trzeba wykonać, choć ma się niesamowity talent, wie Roksana Węgiel, która kocha śpiewać, ale zdaje sobie sprawę, że to nie wystarczy, że potrzeba ciężkiej i żmudnej czasami pracy, by szkolić swój talent. Szlifować diament, który się posiada. – Na pomysł, żeby zgłosić się do programu The Voice Kids tak naprawdę wpadłam sama – wspominała Roksana podczas Akademii. – I uważam, że już na etapie przesłuchań wszyscy byliśmy wygrani. Dzisiaj, kiedy budzę się rano i patrzę na statuetkę, która stoi w moim pokoju, nadal nie mogę uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, że ja wygrałam ten program.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Tak, talent to z pewnością droga do szczęścia, która nie musi być wieńczona spektakularnym, medialnym sukcesem. Ważne, żebyśmy o tym pamiętali jako rodzice, żebyśmy nie stawiali dzieciom zbyt wygórowanych oczekiwań, byśmy rozmawiali i słuchali, co one mają nam do powiedzenia, z czym się nie zgadzają. Kto wie, być może wsłuchanie się w głos naszego dziecka, pozwoli nam usłyszeć też siebie i po latach dotrzeć do własnego talentu, który – nie zapominajmy – w każdym z nas drzemie.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat prasowe

Mat. prasowe

Mat, prasowe

Mat. prasowe

 


Zobacz także

Czy jesteś emocjonalnie uzależniona?

7 rzeczy, które robisz by schrzanić sobie życie. To prostsze niż myślisz

Mój mąż wyjechał. Nie wiem, jak długo to jeszcze wytrzymamy. Mój też, ale jest mi wszystko jedno, czy jest w domu, czy nie