Związek

Życie z partnerem, który nie potrafi słuchać, zwiększa ryzyko twojej przedwczesnej śmierci. Niech on potraktuje to poważnie

Redakcja
Redakcja
22 lutego 2019
Fot. iStock/iTref
 

Non stop powtarzamy, że komunikacja w związku jest najważniejsza, tylko jak ją budować, jeśli żyjemy z partnerem, który nie potrafi słuchać? Co więcej, nie stara się nawet tego zmienić, mamy poczucie, że wszystko, co mówimy, odbija się jak groch od ściany, a my pozostajemy zupełnie bezradni musząc sobie radzić ze swoimi problemami czy potrzebami. No właśnie, czy musimy? Czy taki związek jest dla nas dobry? Najnowsze badania wykazują, że związek z partnerem, który nie potrafi słuchać, naraża nas na ogromny stres, w wyniku którego skraca się nasze życie. Może się w duchu roześmiać, ale coś w tym jest. Czy wiecie, że narastanie stresu zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu nawet o 42 procent?

Przewlekły stres związany jest z sześcioma głównymi przyczynami śmierci – chorobami serca, rakiem, dolegliwościami płuc, wypadkami, marskością wątroby i samobójstwami. Jednak partner, który nie jest uważny może zrujnować nasze zdrowie.

Zespół psychologów z uniwersytetu w Edynburgu wziął pod lupę około 1200 osób w wieku od 25 do 74 lat, które żyły w stałym związku. Wyniki sugerują sprawę dość oczywistą – jeśli mamy się do kogo zwrócić, otrzymujemy wsparcie od tej osoby, łatwiej radzimy sobie z problemami codziennego życia. Ciekawsze jest jednak coś innego. Badane osoby poproszono o ocenę tego, jak partnerzy ich rozumieją, jak dbają o nich i doceniają. Po 10 latach zwrócono się z prośbą o ponowne wydanie opinii na ten temat. Dodatkowo uczestnicy badania przez osiem dni wypełniali raport rejestrując wszystkie codzienne stresujące ich wydarzenia i emocje z nimi związane. Podawali, kiedy odczuwali negatywne emocje, takie jak strach, beznadziejność, frustracja i lęk oraz pozytywne: radość, spokój, satysfakcja lub duma.

Naukowcy odkryli, że ci którzy nie reagowali dobrze na codzienny stres, mieli poczucie, że ich partner stał się mniej opiekuńczy w ciągu ostatnich 10 lat, że nie słuchał ich problemów, nie interesował się. Co więcej, okazało się, że mniej wrażliwy partner zwiększał ryzyko śmierci o 42% w ciągu 20 lat od przeprowadzonego badania.

Dlaczego? Ponieważ empatia, współczucie i współodczuwanie są kluczowymi kompetencjami do budowania skutecznych interakcji społecznych, rozwiązywania konfliktów i współpracy.

Wasz partner was nie słucha? Może argument, że swoim zachowaniem skróci wasze życie, sprawi, że zacznie się bardziej starać?


źródło: DailyMail


Związek

Panna młoda z córeczką w chuście. Te zdjęcia zrobiły furorę

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
22 lutego 2019
Panna młoda z córeczką w chuście. Te zdjęcia zrobiły furorę
Fot. Screen z Instagrama /fireandgoldphoto – Panna młoda z córeczką w chuście. Te zdjęcia zrobiły furorę
 

To chyba najpiękniejsze zdjęcia ślubne, jakie kiedykolwiek zobaczycie! Panna młoda z córeczką w chuście podbiła serca internautów. I trudno się temu dziwić!

Niecodzienna panna młoda zawojowała sieć. Dalton Mort  zdecydowała się bowiem na codzienny krok podczas swojego ślubu. Ponieważ partnerzy mają już dwuletnią córeczkę, zadecydowali, że i ona powinna być częścią ceremonii. A sakramentalne „tak” to ich zobowiązanie nie tylko wobec siebie, ale względem ich rodziny.

Dwuletnia Ellora odegrała ważną rolę podczas tej uroczystej chwili. Dziewczynka przez cały czas była z mamą. Dalton trzymała córkę w chuście. To niesamowicie piękne.

Jednak nikt nie planował podbijać świata nietypową decyzją. Okazało się, że para zdecydowała się na „ślub w chuście” z dwóch powodów.

Panna młoda z córeczką w chuście. Te zdjęcia zrobiły furorę

Panna młoda z córeczką w chuście. Te zdjęcia zrobiły furorę | Fot. Screen z Instagrama /fireandgoldphoto

Po pierwsze, jak wyznała Dalton – razem z partnerem uważali, że ich przysięga małżeńska to zobowiązanie wobec ich rodziny (a nie tylko siebie nawzajem), po drugie, zaważyły względy praktyczne.

Ceremonia odbywała się w czasie, kiedy Ellora zazwyczaj ucina sobie drzemkę, a to może się udać tylko blisko mamy. 🙂 Panna młoda zdradziła, że córka przespała większość ceremonii. Zasnęła mniej więcej po dwudziestu minutach mszy.

Miało być praktycznie, wyszło bajkowo.

Oczywiście, jak to zwykle bywa, nie wszyscy są zachwyceni takim pomysłem. Część osób ma mieszane i negatywne uczucia – niektórzy twierdzą, że podczas takiej ceremonii nie ma miejsca dla dziecka i dziewczynka powinna czekać w ławce z innymi gośćmi. Panna młoda z dzieckiem chuście daleka tez jest kreacji idealnej księżniczki w balowej sukni.

Na szczęście, chyba ta rodzina się tym nie przejęła.  A wy, co sądzicie o takim i rozwiązaniu? My jesteśmy wzruszone tymi fotografiami i odwagą młodej pary. Zobaczcie zdjęcia.

Panna młoda z córeczką w chuście. Te zdjęcia zrobiły furorę

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Laura Schaefer | Photographer (@fireandgoldphoto)


Źródło: www.popsugar.co.uk

Związek

Czy masz zbyt wygórowane oczekiwania wobec swojego partnera? Rozwiąż nasz test

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 lutego 2019
Test dla par - czy masz zbyt wygórowane oczekiwania wobec partnera?
Test dla par - czy masz zbyt wygórowane oczekiwania wobec partnera? | Fot. iStock / Pekic

„Bo ty ode mnie za dużo oczekujesz!”, „Nigdy cię nie zadowolę, bo nie jestem w stanie sprostać twoim wymaganiom!”’. On mówi, a ty w głowie powtarzasz „bla bla bla”. Już tyle razy to słyszałaś, a przecież wcale nie oczekujesz wiele, chodzi ci tylko o te najprostsze rzeczy. Czy aby na pewno? Czy nie jesteś jedną z tych partnerek, która nigdy nie stworzy szczęśliwego związku, bo obarcza partnera zbyt wygórowanymi oczekiwaniami, którym on nie jest w stanie sprostać? Rozwiąż nasz test dla par.

Nim zaczniesz zaprzeczać i wyłączać ten artykuł, zrób test i sprawdź, czy jesteś zbyt wymagającą partnerką.

Psycholodzy, którzy przygotowali ten test, podzielili go na cztery części. W każdej odpowiedz na pytanie, przyznając sobie punkty w skali od 1 (wcale) do 5 (bardzo mocno/bardzo często).

Test dla par – oczekiwania w związku

Część I

1. Często jestem zaabsorbowana pytaniem, czy mój partner jest dla mnie wystarczająco dobry.

2. Czasem czuję, że mój partner nie jest dla mnie wystarczająco dobry.

3. Mam obsesję na punkcie błędów popełnianych przez mojego partnera.

4. Kiedy partner mnie frustruje swoim zachowaniem, byciem, zastanawiam się nad zakończeniem związku.

5. Kiedy partner jest powodem mojej frustracji, zaczynam myśleć o nowych związkach.

6. Kiedy partner mnie rani, natychmiast budzi się we mnie ogrom nieufności.

7. Często czuję, że zasługuję na więcej niż daje mi mój związek.

8. W moim związku bywam wściekła, czego prawie nie doświadczam w codziennym życiu.

Część 2

1. Mam wysokie oczekiwania wobec mojego partnera.

2. Oczekuję, że mój partner mnie zrozumie bez konieczności szczegółowych wyjaśnień z mojej strony.

3. Nie mogę zrezygnować z moich oczekiwań wobec partnera w związku.

4. Oczekuję, że partner będzie dla mnie bardzo uważny.

Część 3

1. Czasami czuję, że nie jestem wystarczająco dobra dla mojego partnera.

2. Często absorbuje mnie pytanie, czy zasługuję na mojego partnera.

3. Czuję, że mój partner zasługuje na więcej niż to, co co dostaje w naszym związku.

Część 4

1. Nalegam na realizację moich potrzeb i pragnień w związku.

2. Zasługuję na partnera, który jest bardzo wrażliwy.

3. Myślę, że mój partner ma szczęście, że jest ze mną.

4. Nie pozwolę sobie na to, by otrzymać mniej w związku, niż na to zasługuję.

Teraz zlicz swoje punkty z każdej z czterech części

Test dla par – interpretacja

Część 1: Wymagania

Jeśli w tej części zdobyłam więcej niż 75% możliwych punktów, czyli powyżej 30 punktów, prawdopodobnie blisko ci do osobowości wymagającego narcyza. W relacjach, podobnie jak w życiu zachowujesz się, jakby świat coś tobie zawdzięczał, ponieważ jesteś o wiele lepsza od innych. Widzisz zawsze błędy partnera, ale nigdy swoich, odejdziesz, gdy tylko na horyzoncie pojawi się coś twoim zdaniem „lepszego”.

Część 2: Nadmierne oczekiwania

Ta część odnosi się do oczekiwań wobec zachowań partnera. Jeśli osiągnęłaś w tej częściej więcej niż 75% możliwych punktów, czyli więcej niż 15, masz ogromne oczekiwania wobec partnera, wymagając z jego strony uwagi i zrozumienia, być może więcej, niż na to zasługujesz .

Część 3: Ograniczone wymagania

Ta część testu sprawdza, czy uważasz, że twój partner zasługuje na więcej niż ty. Ci, którzy osiągają w tej części testu więcej niż 75% punktów (więcej niż 12 punktów), czują zahamowanie, jeśli chodzi o zdolność zaspokajania swoich potrzeb, życzeń i oczekiwań w związku. Termin „ograniczone” oznacza tutaj tych, którzy nie są w stanie powiedzieć, czego chcą i potrzebują od swoich partnerów.

Część 4: Asertywność

Mając w tej części ponad 75% punktów (powyżej 15) jest szansa na zbudowanie mocnego i zdrowego związku, w którym mówisz o swoich potrzebach, stawiasz granice. Ważna jest umiejętność stawania w obronie swoich praw w związku, co ty prawdopodobnie potrafisz.


źródło: PsychologyToday


Zobacz także

Kilka powodów, dla których faceci nie chcą uprawiać seksu, gdy pojawi się dziecko

Kilka powodów, dla których faceci nie chcą uprawiać seksu, gdy pojawi się dziecko

Jeśli facet robi te 3 rzeczy, nigdy się w tobie nie zakocha. Bez względu na to, jak silna chemia jest między wami

Rozstałam się z narzeczonym

Milczysz od pół roku. Jeśli mnie już nie kochasz, po prostu powiedz. Nic nie jest gorsze niż ta cisza i niepewność