Go to content

Dlaczego warto pojechać na urlop na Wyspy Kanaryjskie?

Fot. iStock/astra490

Wyspy Kanaryjskie to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków, którzy chcą spędzić wyjątkowe wakacje. I nic dziwnego. Każda z sześciu wysp to raj dla turystów. Niepowtarzalne plaże o różnych kolorach, nieustająca fiesta i wakacyjny klimat przez cały rok – tak w skrócie można wyliczyć to, co szczególnie zachwyca wczasowiczów. Każdy, kto udał się tam na urlop wraca zadowolony i pod wrażeniem naturalnego piękna wysp.

Sześć niezwykłych wysp

Wyspy Kanaryjskie to kilka wyjątkowych wysp. Do najbardziej popularnych należą: Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, La Palma, Lanzarote i Teneryfa. Każda z nich jest niepowtarzalna i idealna zarówno na samotne wakacje, jak i na urlop z rodziną bądź przyjaciółmi.

Dlaczego warto je odwiedzić?

Fuerteventura

Piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami, największy park tematyczny na Wyspach Kanaryjskich, w którym można zobaczyć ponad 3000 zwierząt z 250 gatunków, a także największy w Europie rezerwat wielbłądów i wspaniały ogród kaktusów, to tylko niektóre z atrakcji, jakie można znaleźć na wyspie. W Oasis Park można nakarmić zabawne lemury oraz małe wielbłądziątka. Nie tylko najmłodsi będą zachwyceni możliwością popływania z lwami morskimi lub przejażdżką na wielbłądzie. Każdy znajdzie dla siebie to, co sprawi mu mnóstwo radości.

 

Fot. iStock/A-D-F

Fot. iStock/A-D-F

 

Osoby, które chcą jak najwięcej zwiedzić, powinny odwiedzić skansen, który znajduje się w miejscowości Tefia. Muzeum składa się z kilku budynków prezentujących życie i zwyczaje mieszkańców w dawnych czasach. Można tu znaleźć wyroby z palmy – popularne kosze, koszyki, sakwy, obrusy tkane ręcznie, torebki, koce czy dywany wyrabiane na krosnach, a także gliniane dekoracje.

Oprócz tego będąc na Fuerteventurze warto zobaczyć wydmy w Corralejo, które powstały w sposób naturalny oraz piękną jaskinię Cueva del Liano, w której – uwaga – żyją pająki albinosy. Fantastyczne przeżycia gwarantowane.

Gran Canaria

To chyba najbardziej znana w Polsce wyspa wchodząca w skład Kanarów. Nadmorski krajobraz to 360 kilometrów wspaniałych piaszczystych plaż, spadziste klify, kratery wulkaniczne, lasy piniowe i łańcuchy górskie, a także potężne wydmy Maspalomas, jaskinie Guanczów i słynny ogród kaktusów.

Jest tutaj także wiele miejsc, które warto zwiedzić. W Las Palmas, stolicy Gran Canarii, znajduje się przepiękna katedra św. Anny. Warto udać się także do Casa de Colon – muzeum Kolumba oraz na ulicę Calle Mayor de Triana, która zachwyca ciekawą architekturą kanaryjską, głównie w stylu hiszpańskiego modernizmu – odpowiednika secesji.

Fot. iStock/Bareta

Fot. iStock/Bareta

Obowiązkowym punktem powinien być pełen uroku magiczny zakątek wyspy Puerto de Mogan. Bielone domki Małej Wenecji delikatnie kołyszą się na falach, tworząc niepowtarzalny klimat. Za to Playa de Mogán zachęca do odpoczynku na złotym piasku. Z Mirador de Mogán można zobaczyć panoramę miasta. Widoki zapierają dech w piersiach.

La Gomera

To idealne miejsce dla tych, którzy kochają dziewicze krajobrazy. Wyjątkowe widoki można spotkać szczególnie w San Sebastian, stolicy La Gomery. To urokliwe, położone na wulkanicznym zboczu miasto z przepięknym widokiem na Teneryfę i górujący nad nią wulkan Teide. Wąskie uliczki, niewysokie kolorowe domki, wspinające się w górę stoków doliny, kilka ciekawych zabytków oraz dwie plaże sprawiają, że żyje się tu jakby wolniej.

Ponad 10 proc. obszaru wyspy stanowi Park Narodowy Garajonay. Rezerwat słynie z największego na świecie lasu wawrzynowego, który tworzy niepowtarzalną mozaikę. Znajdując się w takich okolicznościach przyrody nietrudno zachwycić się nad pięknem świata.

Fot. iStock/JohanSjolander

Fot. iStock/JohanSjolander

La Palma

Nazywana Zieloną Wyspą, tu swoje najpiękniejsze wakacje mogą spędzić miłośnicy natury. Na La Palma nie dotarła jeszcze masowa turystyka, dlatego kameralna atmosfera gwarantowana. Niezliczona ilość tras trekkingowych i rowerowych nie jest zatłoczona i sprzyja zwiedzaniu wszystkich zakątków wyspy w spokoju.

La Palma pełna jest miejsc, z których rozpościerają się przepiękne widoki. Jednym z nich jest bez wątpienia punkt widokowy Mirador de la Conception, który znajduje się na szczycie wulkanu (położony na południe od stolicy) oraz obserwatorium Roque de los Muchachos, położone na najwyższym szczycie wyspy.

Fot. iStock/Flavio Vallenari

Fot. iStock/Flavio Vallenari

Lanzarote

Lanzarote jest idealnym miejscem, kiedy planujesz wakacje z całą rodziną. Na pewno świetnie będziecie się bawić zwiedzając Rancho Teksas Park, czyli park rozrywki, w którym można zobaczyć drapieżne ptaki, występy fok oraz popisy papug. Na jego terenie można przenieść się do wioski indiańskiej, popływać canoe, pojeździć na kucyku, pobawić się w poszukiwaczy złota i zajrzeć do groty szamana.

Ta wyspa to raj dla miłośników zwierząt i wyjątkowych ptaków. W Parku Tropikalnym w Guinate, znajduje się ok. 300 gatunków różnych stworzeń. Oprócz ptaków można tu zobaczyć kilku przedstawicieli egzotycznych zwierząt takich jak surykatki, kangury parma czy zające patagońskie.

Fot. iStock/Flavio Vallenari

Fot. iStock/Flavio Vallenari

Niezwykłą atrakcją będzie także wizyta w Ogrodzie Kaktusów. Rośnie tu ok. 10 000 kaktusów, reprezentujących ponad 1400 gatunków. Zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m2 i przypomina kształtem amfiteatr. Usytuowany został w ogromnym dole, z którego przez lata wydobywano popiół wulkaniczny, którym następnie pokrywano pola uprawne, aby zatrzymywał na nich wilgoć z atmosfery.

Teneryfa

Piękna pogoda panuje tu przez cały rok, dzięki czemu można tu przyjechać w każdym miesiącu podziwiać tropikalne gatunki roślin. A naprawdę warto, bo nadmorski krajobraz robi prawdziwe wrażenie! 9 km na północ od stolicy u podnóża gór Anaga, znajduje się jasna plaża usypana z piasku przywiezionego z Sahary. Płytkie, bezpieczne kąpielisko, otoczone jest stromymi górami, które tworzą malownicze tło dla pięknej plaży.

Jedna z najważniejszych atrakcji Teneryfy przeznaczona dla całej rodziny to tropikalne zoo Loro Park, łączące ochronę przyrody, edukację, rozrywkę i zabawę. Znajduje się tutaj także Mariposario – motylarnia, gdzie zgromadzono wiele gatunków motyli z różnych stron świata.

Fot. iStock/arsty

Fot. iStock/arsty

Będąc na Teneryfie warto także odwiedzić park wodny w Playa de Las Americas. Został otwarty we wrześniu 2008 roku i jest największym oraz najbardziej nowoczesnym ośrodkiem na Wyspach Kanaryjskich. Zaprojektowany w stylu tajskim jest niewątpliwą atrakcją dla osób chcących poczuć przypływ adrenaliny.

A może by tak popłynąć w rejs?

Jeśli nie wiesz, którą z wysp wybrać na odpoczynek, możesz zwiedzić je wszystkie. Przy okazji zobaczysz piękne krajobrazy z innej perspektywy. Rejs statkiem wycieczkowym dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. W każdym porcie przewidziane jest zwiedzanie, dzięki czemu poznasz kulturę i architekturę każdej wyspy. A przy okazji będziesz się świetnie bawić.

Na statku czekają na ciebie liczne atrakcje – animacje po polsku, gry towarzyskie, muzyka na żywo i pokazy tańca. Dlatego nie musisz bać się samotnych wakacji, bo podczas rejsu na pewno nawiążesz nowe znajomości. A jeśli wybierasz się z rodziną, wszyscy będziecie się świetnie bawić i wrócicie z pięknymi wspomnieniami i nowymi znajomościami.

Więcej na temat rejsów przeczytasz tutaj.


 

Artykuł powstał przy współpracy z biurem podróży ITAKA