Go to content

Zwykły komplement, a tak wiele może zmienić. 9 sposobów, by docenić swojego partnera

Najdziwniejszy komplement, jaki usłyszałam? „Masz krowie oczy”. Musiałam zrobić wyjątkowo dziwną minę, ponieważ ów pan, który uraczył mnie tym komplementem, natychmiast zaczął tłumaczyć, że krowy mają piękne, duże oczy i bardzo długie rzęsy. No dobra, wybrnął chłopaczyna. Skąd mógł wiedzieć, że nigdy w życiu nie stałam oko w oko z krową? Co jak co, ale kreatywność doceniłam. Lepsze to przecież niż: „Ładnie wyglądasz”. Choć i tym nie gardzę, bo szczery komplement jest na wagę złota. 

Wiadomo – na początku związku spijamy sobie z dzióbków. Zapewniamy o swoim uczuciu, robimy niespodzianki, prawimy sobie komplementy. Jednym słowem – doceniamy drugiego człowieka. Chcemy, żeby wiedział, ile dla nas znaczy i jak bardzo cieszymy się, że jest w naszym życiu. Potem tych komplementów jakby mniej… I nagle dociera do ciebie, że od kilku miesięcy nie usłyszałaś nawet, że ładnie wyglądasz. A kiedy ostatni raz sama powiedziałaś coś miłego swojemu partnerowi?

Myśląc o komplementach, najczęściej przychodzą nam do głowy wyświechtane teksty odnośnie wyglądu. Że komuś w czymś do twarzy, że dobrze się prezentuje, że wyraźnie schudł… A przecież komplementować można także charakter, zachowanie…

Dlatego właśnie, dla poprawy waszych relacji, podrzucamy krótki poradnik, jak komplementować, by wzmocnić swój związek i zakochać się w sobie na nowo.

Specjalne komplementy

Chodzi o to, żeby nie powielać utartych schematów i nie komplementować w banalny sposób. Jeśli chcesz, żeby twój partner poczuł się wyjątkowo, słowa nie mogą być uniwersalne. Pomyśl o jakimś zachowaniu albo konkretnej cesze charakteru, którą w nim cenisz.

Emocjonalne komplementy

To takie, w których znajduje się ładunek emocjonalny. Na przykład możesz powiedzieć swojemu ukochanemu, że doceniasz jego ciężką pracę w firmie, ponieważ dzięki temu zapewnia ci spokój i bezpieczeństwo.

Komplementy-motywatory

Ten rodzaj komplementu zachęca twojego partnera do kontynuowania pracy i wypróbowywania nowych rzeczy lub zachęcania ich poprawiania swoich umiejętności w sprawach, w których nie są najlepsi. Jeśli twój partner nie jest zbyt dobry w gotowaniu, ale mimo to stara się zrobić posiłek, ważne jest, aby docenić jego wysiłki.

Komplementy dotyczące wyglądu

Jeżeli podoba ci się to, w jaki sposób się ubrał lub ogolił, powiedz mu o tym. Nie czekaj aż zapyta cię, jak wygląda. Sama wiesz, jak to działa – kiedy prosisz o ocenę swojego wyglądu, bliska osoba najczęściej powie ci to, co chcesz usłyszeć. Spontaniczne komplementy pełne zachwytu są po prostu szczere.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/filadendron

1/1 Zwykły komplement, a tak wiele może zmienić. 9 sposobów, by docenić swojego partnera

Oczywiste komplementy

Twój partner zawsze wynosi śmieci? A może zmywa naczynia lub zmienia opony w samochodzie? Doceń, że to zadanie wziął na siebie i ty nie musisz zawracać sobie tym głowy. Ty też przecież lubisz, gdy on pochwali cię za coś, co po prostu należy do twoich obowiązków, prawda?

Seksowne komplementy

Oczywiście jednym z sekretów dobrego, długotrwałego związku jest aktywne i udane życie intymne. Seksowne komplementy mogą wzmocnić zaufanie partnera i sprawić, że poczuje się dobrze. To będzie miało bezpośrednie przełożenie na wasz seks.

Komplementy dotyczące waszego związku

Jeśli chcesz, żeby twój partner poczuł się kochany i doceniany, powiedz, jak bardzo cieszysz się, że jest z tobą. Że dzięki niemu twoje życie nabrało barw, stało się weselsze, radosne. Podkreśl, jak wiele zmienia jego obecność.

Komplementy dotyczące inteligencji

Chwalenie czyjegoś wyglądu i zachowania to jedno. Pamiętaj jednak, że informować swojego partnera, że doceniasz jego opinie i poglądy. Że lubisz to, jakim jest człowiekiem, co w życiu ceni i fakt, że możesz z nim porozmawiać na każdy temat.

Rodzicielskie komplementy

Jeżeli macie dzieci, doceń, jakim jest ojcem. Wymieniaj szczegóły, zwróć uwagę na to, jakie atrakcje dla nich wymyśla, w jaki sposób z nimi rozmawia, to, że wyręcza cię w niektórych sprawach czy to, że trzymacie wspólny front. Doceń, że jest ojcem twoich dzieci i powiedz, że lepiej nie mogłaś trafić.

Komplementowanie pomoże wam zakochać się w sobie na nowo. Nawet jeśli mówicie o rzeczach tak banalnych, jak zrobienie herbaty czy sprzątnięcie naczyń ze stołu. Szery komplement to wyraz szacunku i uznania. Im częściej będziesz je prawić, tym częściej będziesz je słyszeć.

Na podstawie: Power of positivity