Go to content

„Zrobię dla ciebie wszystko…”. O co twój partner nigdy nie powinien cię prosić

Fot. iStock/JenAphotographer

Wszystko dla miłości? A cóż to za miłość, która wymaga „wszystkiego”? Przecież uczucie łączące dwoje ludzi powinno być przede wszystkim bezwarunkowe, proste, dobre i … dwustronne. Jeśli stawiane są warunki, które wymagają od jednej ze stron gruntownych zmian, a od drugiej nic, trudno mówić o harmonijnie rozwijającej się relacji. Nigdy nie gódź się na to, co cię unieszczęśliwia, nawet w imię miłości. Nigdy w imię miłości nie rezygnuj z tego, kim jesteś.

Dlatego, pamiętaj, że w związku twój partner nie powinien:

1. Prosić cię, żebyś utrzymywała wasz związek w tajemnicy

Bo to brak szacunku dla Ciebie. Czy są jakieś wyjątki od tej zasady? Może jeśli masz dzieci, bardzo delikatną rodzinną sytuację… Ale i tu nasuwa się pytanie – na ile poważnie traktuje cię ukochany, by „bać się” głośno o Tobie mówić, by wprowadzić cię do swojego życia?…

2. Winić cię za swoje poczucie dyskomfortu w związku

To, jak reagujemy na innych to nasza sprawa. W relacji z ukochaną osobą powinniśmy zawsze dążyć do poczucia zrozumienia, do komunikacji, wyjaśniania problemów i mówienia o swoich uczuciach bez obwiniania się za nie.

3. Kazać ci „odpuścić”

Komunikacja, zaufanie i udzielanie sobie odpowiedzi na ważne pytania to podstawa pełnego, udanego związku. Partner nie powinien „migać się” podczas rozmowy o tym, co dla ciebie jest naprawdę istotne.

4. Kazać ci się całkowicie zmienić

W relacji wpływamy na siebie oboje. Oboje powinniśmy się rozwijać i zmieniać pod wpływem drugiej osoby. Zmiana nie powinna być jedna całkowita, a dotyczyć jedynie tych aspektów, gdzie dla dobra związku potrzebny jest jakiś kompromis. Jeśli partner nie akceptuje tego kim jesteś, nie powinien z tobą być.

5. Wymagać od ciebie, żebyś zrezygnowała z dotychczasowych pasji

To one cię tworzą, one są częścią tego, kim jesteś. O ile nie wiążą się za ryzykownymi, zagrażającymi twojemu życi i zdrowiu zachowaniami, nie powinnaś z nich rezygnować „dla kogoś’.

6. Denerwować się na ciebie za to, że płaczesz

Twój partner powinien akceptować twoje uczucia, emocje.  „Zatrzymywanie” rzeczy w środku jest po prostu toksyczne, a rozmawianie o nich pozwala dotrzeć do źródła problemu. Mówienie nigdy nie jest „dokuczliwe”, jeśli podejdziesz do niego we właściwy sposób.

7. Prosić, żebyś kłamała z jego powodu

Żeby go ochronić, żeby go „uratować”. Wszystkie kłamstwa i tajemnice są z natury szkodliwe w związku. Jeśli twój partner ma coś do ukrycia i kłamie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pozwolić mu poradzić sobie z konsekwencjami własnych działań.

8. Prosić cię, żebyś ignorowała obraźliwe zachowania jego rodziny w stosunku do ciebie 

Nie może od ciebie wymagać, żebyś znosiła to w milczeniu, ale powinien stanąć w twojej obronie.

9. Wymagać od ciebie, żebyś zrobiła coś, czego się panicznie boisz

Pokonywanie lęków i słabości to sprawa bardzo osobista, nigdy nie powinna być wymuszana za pomocą szantażu emocjonalnego. Twój partner nigdy nie powinien prosić cię, byś stawiła czoła obawom, z którymi nie jesteś gotowa sobie poradzić.

10. Wymagać, żebyś akceptowała przemoc

Nigdy nie powinien prosić cię o pozostanie w związku pozbawionym miłości, w relacji gdzie brak lojalności, a ukochana osoba jest wobec ciebie obelżywa. Nie masz obowiązku trwać przy kimś, kto choć zapewnia o swoim uczuciu, swoim zachowaniem pokazuje coś zupełnie innego. Masz prawo być szczęśliwa.