Związek

Zdrada nie tylko przez łóżko. Istnieje 5 typów niewierności w związku, które mogą być równie bolesne

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 kwietnia 2021
Zdrada nie tylko przez łóżko
Fot. iStock
 

Zdrada kojarzona jest głównie z tzw. skokiem w bok. Jej odkrycie przez zdradzaną osobę zwykle niesie dla związku poważne konsekwencje, łącznie z jego zakończeniem, i może zostawić po sobie trwały ślad w emocjach. Okazuje się jednak, że nie tylko taki akt nielojalności wobec partnera może zaboleć i wstrząsnąć mocno związkiem. Co jeszcze postrzegane jest jako zdrada?

Nawet największa miłość bywa wystawiana czasem na pokusę. Skorzystanie z okazji różnie się może dla związku skończyć, nie zawsze happy endem. Jedni są w stanie wybaczyć wyskok, inni nie wyobrażają sobie ponownie zaufać partnerowi, który okazał się nielojalny. Dla jednej osoby zdradą będzie sam seks, dla kogoś innego niedopuszczalne jest już samo potajemne spotkanie lub fantazjowanie o kimś innym. A ponieważ zdrada to nie tylko seks, warto wiedzieć, co jeszcze jest postrzegane jako łamanie zasad uczciwości i wierności.

5 typów niewierności w związku, które mogą być równie bolesne, jak zdrada fizyczna

Zdrada emocjonalna

To najczęstsza forma zdrady niezwiązanej (przynajmniej na początku) z pójściem z kimś do łóżka. Dzieje się tak, gdy partner, czasem nawet bez świadomości, że robi coś nieodpowiedniego, zaczyna powierzać swoje myśli i emocje komuś innemu. Szczególnie często ma to miejsce, gdy w związku nie dzieje się najlepiej i druga osoba, zamiast zaangażować się w naprawdę, szuka odskoczni od problemów poza domem. Zdrada emocjonalna bywa częstym powodem zachwiania zaufania do partnera, a czasem także rozstania.

Fantazje seksualne  

Nie trzeba ich dosłownie realizować z inną osobą, by zostały uznane za formę zdrady. Wyjątkowo bolesna może być sytuacja, gdy partner, myśląc, mówiąc lub angażując się w seks, zdradzi, że w fantazjach skupia się na innej osobie, która go pociąga (koleżanka z pracy, sąsiadka, a nawet ktoś znany z telewizji). Nie każdy jest w stanie zaakceptować fakt, że nawet w taki sposób pojawia się trzecia osoba w łóżku. Takie zachowanie boli podwójnie, ponieważ niszczy poczucie własnej wartości, oraz powoduje brak zaufania i obawy, że zdrada fizyczna może być tylko kwestią czasu.

Fizyczna obecność

Spotkania w tajemnicy, nawet jeśli nie opierają się na seksie, a na zaangażowanej obecności. Może to polegać na poświęcaniu czasu, pomocy w zakupach, spotkaniach w kinie, wspólnych spacerach, są bardzo bolesne i rozpatrywane najczęściej w kategoriach zdrady. Może to być początkowo przyjaźń, której granice zostają zatarte, lub też celowe działanie dla ubarwienia życia.

Nieuczciwość w sieci

To można określić już mianem klasyki. Nie bez przyczyny się mówi, że portale społecznościowe są częstym powodem rozpadu związków. Internet, szczególnie różne komunikatory, dają ogromne możliwości do flirtowania, co traktowane bywa jako nie do końca moralna, ale pociągająca  zabawa, która pozwala się dowartościować. Niejeden związek rozpadł się w efekcie ujawnienia zaaranżowanego w internecie „skoku w bok”, czy korzystania z wirtualnego seksu, bez świadomości partnera. Ponieważ raczej rzadko partnerzy wymieniają się hasłami do poczty, czy profili, bez większych starań można ukryć romans w sieci, lub po prostu nieuczciwe zachowanie względem drugiej osoby.

Życie poza związkiem 

Życie poza związkiem, czyli brak odpowiedniego zaangażowania partnera jest równie bolesne, co zdrada emocjonalna, a nawet i fizyczna. Nieobecny emocjonalnie partner przestaje wspierać, dzielić ważne chwile, realizować wspólne plany i marzenia. Spycha bliską osobę na boczny tor, i pokazuje tym samym, jak niewiele ona dla niego znaczy. Może się tak dziać, gdy na pierwszy plan wysuwa się pasja, praca, życie towarzyskie poza domem. Może być również efektem manipulacji, gdy partner celowo, często dla różnych korzyści, daje do zrozumienia, że jest zaangażowany w związek, ale nie robi nic, by tak faktycznie było. Druga osoba ma prawo w takiej sytuacji poczuć się oszukana, zdradzona.


źródło:  www.independent.co.uk 

 


Związek

Lubczyk – nie tylko na trawienie i miłość. Poznaj właściwości zdrowotne tej aromatycznej rośliny

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 kwietnia 2021
Lubczyk - właściwości dla zdrowia, uprawa w doniczce
Fot. iStock
 

Lubczyk to zioło, które nadaje potrawom wspaniały, intensywny aromat. Określane mianem rośliny miłości, lubczyk stosowany jest też jako naturalna alternatywa popularnej przyprawy „Maggi”. Warto mieć pod ręką lubczyk, by korzystać z jego prozdrowotnej mocy.

Lubczyk ogrodowy — co to za roślina?

Lubczyk jest wieloletnią rośliną z rodziny selerowatych, która pochodzi z południowo-zachodniej Azji i rozprzestrzeniła się na terenach południowej Europy. W Polsce jest często spotykana w ogrodach, ponieważ to zioło jest odporne na przymrozki. Poza tym, że jest on lubianą przyprawą stosowaną do zup i sosów, lubczyk, a szczególnie jego korzeń, ma znaczenie lecznicze.  Stosowano go tradycyjnie w przypadku problemów trawiennych, skąpych miesiączek, konieczności oczyszczania krwi. W medycynie ludowej znalazł także zastosowanie jako afrodyzjak.

Natomiast młode liście lubczyku, świeże lub suszone – zdobyły ogromną popularność jako aromatyczna przyprawa do zup, sosów, czy marynat do mięs. Można je także wykorzystać do przygotowania różnego rodzaju pasztetów i past warzywnych. Świeże liście lubczyku stosowane są jako naturalny zamiennik popularnej przyprawy Maggi, szczególnie w trakcie przygotowywania rosołu. Już niewielka gałązka lubczyku wpływa na poprawę smaku i aromatu gotowanego wywaru.

Lubczyk - właściwości dla zdrowia, uprawa w doniczce

Fot. iStock 

Lubczyk — właściwości

Najistotniejszy dla zdrowia jest korzeń lubczyku, który zbiera się jesienią, po zżółknięciu liści, lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Korzenie są silnie rozbudowane, dlatego przydają się widły do podważenia ich i wyjęcia bez szwanku. Po oczyszczeniu z ziemi należy korzeń szybko wypłukać i wysuszyć w temperaturze 35ºC.

Właściwości lecznicze lubczyku wynikają z obecności w roślinie olejku eterycznego, zawierającego substancje czynne takie jak: ftalidy, α-terpineol, pinen, estry linalolu, kwasy polifenolowe, związki kumarynowe pochodne β-sitosterolu, garbniki, kwasy organiczne. Znajdziemy w nim również witaminy (m.in.: witaminę C, witaminy z grupy B) i sole mineralne.

Lubczyk działa moczopędnie 

Ta aromatyczna roślina wpływa na przyspieszenie filtracji kłębuszkowej oraz usprawnia przepływ krwi przez naczynia krwionośne w nerkach. Co prawda dobowa ilość wydalanego moczu nie jest zauważalnie większa, ale trafia do niego więcej jonów chlorkowych, sodowych i potasowych oraz mocznika. Zioło to zapobiega rozwojowi kamieni nerkowych i zapalenia pęcherza moczowego. Lubczyk stosowany jest w preparatach aptecznych zalecanych przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu moczowego.

Działa wiatropędnie 

Ligustylid, substancja obecna w olejku lubczykowym, wpływa na prawidłowe napięcie mięśniówki jelit oraz właściwą pracę ruchów robaczkowych jelit. To pomaga pozbyć się nadmiaru gazów i nieprzyjemnego bólu.

Lubczyk - właściwości dla zdrowia, uprawa w doniczce

Fot. iStock

Lubczyk ułatwia trawienie

Związki alkiloftalidowe i flawonoidy wpływają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a kwasy fenolowe, seskwiterpeny i terpeny pobudzają wydzielanie żółci, wspierając pracę wątroby. Dodatkowo bakteriobójcze działanie na bakteriach saprofitycznych w układzie pokarmowym poprawia przebieg procesów fermentacyjnych, a co za tym idzie, także trawienie. Działanie antybakteryjnie lubczyku  zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów żołądka lub zatruć pokarmowych. Lubczyk wpływa także na zaostrzenie apetytu.

Chroni układ sercowo-naczyniowy

Obecne w lubczyku fitosterole wpływają na obniżanie stężenia poziomu złego cholesterolu, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy. Dodatkowo kumaryna działa przeciwzakrzepowo, co chroni układ sercowo-naczyniowy.

Łagodzi dolegliwości kobiece

Lubczyk, w różnej postaci, wykorzystywany był w medycynie ludowej jako antidotum na zaburzenia miesiączkowania. Działa rozkurczowo na macicę i łagodzi przykre dolegliwości pojawiające się w obrębie narządów rodnych. Należy przy tym uważać, ponieważ jego właściwości rozkurczowe są niebezpieczne dla kobiet ciężarnych.  

Lubczyk jako afrodyzjak

W tradycji ludowej lubczyk pełnił rolę wzmacniającą libido. Wpływ na to mogły mieć składniki terpenowe i alkiloftalidowe, które zwiększają ukrwienie narządów płciowych, wpływając pobudzająco. Panny miały w zwyczaju dosypywać sproszkowany korzeń lubczyku do posiłku wybrańca, co miło przyspieszyć zakochanie się w dziewczynie. Wierzono w jego wpływ nie tylko na mężczyzn, ale także na kobiety. Afrodyzjakalne działanie lubczyku nie zostało jednoznacznie potwierdzone w badaniach.

Lubczyk — przeciwwskazania 

Liście, jak i olejek lubczykowy oraz wodne i alkoholowe wyciągi z tego ziela, mogą powodować uczulenie, a także poparzenia skóry. Ryzyko wzrasta szczególnie gdy skóra narażona jest na wysokie nasłonecznienie. Wyciągu z lubczyku nie wolno podawać kobietom w ciąży, oraz wykazującym tendencję do krwotoków macicznych.

Lubczyk — uprawa w doniczce

Fot. iStock 

Wiele osób uprawia lubczyk w swoich ogrodach, ale możliwa jest także uprawa w doniczce. Ci, którzy chcieliby mieć lubczyk u siebie na balkonie, muszą pamiętać o tym, że roślina potrzebuje miejsca, ponieważ wytwarza bardzo rozbudowany system korzeniowy. Z tego powodu najlepiej kupić dużą doniczkę, ułożyć w niej warstwę drenażową oraz uzupełnić ziemią do kwiatów wymieszaną z gliną i próchnicą. Roślinę należy zasilać nawozem płynnym co dwa tygodnie. Lubczyk w doniczce na balkonie lub tarasie powinien mieć półcień. Aby lubczyk przezimował, na zimę doniczkę należy zabezpieczyć warstwą izolacyjną z włókniny.


źródło:  herbiness.com, www.poradnikzdrowie.pl, twojogrodek.pl 

Związek

Przydomowy taras – doskonały pomysł na relaks

Redakcja
Redakcja
27 kwietnia 2021
Przydomowy taras
Fot. Materiały prasowe

Przydomowy taras jest ulubionym miejscem spotkań i relaksu. To właśnie taras uznawany jest za największy atut domu jednorodzinnego – pod jednym warunkiem, musi być odpowiednio zaprojektowany. Myśląc o urządzaniu przydomowej przestrzeni najczęściej mamy przed oczyma krzewy, kwiaty czy drzewka owocowe. Jednak nie tylko one sprawiają, że przestrzeń nabiera uroku. Zaprojektowanie tarasu marzeń nie jest trudne – wystarczą wygodne, trwałe i co najważniejsze, dostosowane do naszych potrzeb, meble ogrodowe. Dysponując już nawet niewielkim tarasem można stworzyć wyjątkowe miejsce relaksu.

Tarasowa strefa relaksu

Nowoczesne, inspirowane najnowszymi trendami meble tarasowe to nie tylko stoły i krzesła. By zapewnić sobie odpowiedni komfort podczas relaksu, czy stworzyć miejsce nieformalnych spotkań, w którym będziemy mogli ugościć bliskich, warto posunąć się o krok dalej. Genialnym pomysłem jest wyposażenie przydomowej przestrzeni w fotele, leżanki, sofy, a nawet narożniki. Ciekawie zaprojektowany taras, bliskość słońca i delikatny powiew świeżego powietrza całkowicie zmienią nasze nastawienie do życia.

Luksusowe i ekskluzywne meble tarasowe subtelnie wtopią się w każde otoczenie i znakomicie podkreślą jego naturalny wdzięk. Wybierając komplet wypoczynkowy należy zastanowić się nie tylko nad rozmiarem, ale także wziąć pod uwagę tworzywo, z jakiego został wykonany. Meble technorattanowe, metalowe, jak i z wysokiej jakości tworzywa sztucznego są trwałym i praktycznym rozwiązaniem. Ten typ mebli nie tylko ciekawie się prezentuje, ale co ważne – nie wymaga skomplikowanej konserwacji i wytrzymały jest na warunki atmosferyczne. Ponadczasową, a zarazem bardziej klasyczną alternatywą są tradycyjne, rustykalne meble z drewna dębowego czy też stylowe meble z drewna akacjowego. Te z kolei wymagają regularnej konserwacji i pielęgnacji, a zimą przechowywania w suchym pomieszczeniu.

Stoły tarasowe

Coraz częściej na taras przenoszą się rodzinne uroczystości, poranne śniadania czy romantyczne kolacje, które nabierają zupełnie innego wymiaru. Wraz z pojawieniem się słońca zdecydowanie poprawia się samopoczucie zdecydowanej większości z nas. Niezależnie od tego, w jakim stylu mamy urządzoną przydomową przestrzeń, warto zaopatrzyć się w praktyczny zestaw, który sprawdzi się, gdy zamarzy nam się zjedzenie posiłku na świeżym powietrzu. I w tym przypadku mamy niełatwy wybór. Stół ogrodowy niewielkich rozmiarów idealnie sprawdzi się jako stoliczek kawowy, z kolei ten duży ma charakter typowo jadalniany. Aby dokonać najlepszego wyboru, przed zakupem warto zastanowić się, jak wyobrażamy sobie idealną przydomową przestrzeń, i jak planujemy spędzać w niej czas.

Artykuł powstał we współpracy z portalem ogrodosfera.pl


Zobacz także

„Przetrwamy to”… i inne kłamstwa, które sobie wmawiamy, gdy związek się rozpada

Z którymi znakami zodiaku lepiej się nie wiązać? Sprawdź czy pasujecie do siebie

5 rzeczy, których silne kobiety nigdy nie będą tolerować w związku