Związek

Żałuję, że tych kilku rzeczy nie powiedziałam mojemu mężowi przed ślubem. Pewnie nasze życie wyglądałoby inaczej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 listopada 2018
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain
 

Kiedy dzisiaj myślę o moim małżeństwie, które właśnie się rozpada, żałuję kilku rzeczy, a najbardziej tych, że jeszcze przed ślubem nie powiedziałam mojemu mężowi kilku ważnych dla mnie rzeczy. Może nasze życie potoczyłoby się inaczej, może byśmy zrozumieli, że nie jesteśmy dla siebie, albo bardziej byśmy zaczęli się starać, kiedy byliśmy razem. Jestem dzisiaj mądrzejsza o 13 lat mojego małżeństwa. Mogłabym teraz siedzieć i tłuc głową w ścianę i płakać nad zmarnowanym życiem, ale mogę też wyciągnąć wnioski, przyjrzeć się też sobie z dystansem i temu, czego oczekuję od związku.

Gdybym mogła cofną czas, powiedziałabym mojemu mężowi przed ślubem, że:

– ważne są dla mnie słowa

Że chcę byś mówił mi, jak mnie kocha, jak jestem dla ciebie ważna, byś potrafił powiedzieć, że pięknie wyglądam, że za mną tęskniłeś. Byś w słowach nie bał się okazywać tego, co czujesz, co myślisz.

– ważna jest dla mnie równowaga finansowa

Od dawna zarabiałam na siebie, byłam niezależna jeszcze przed poznaniem ciebie. Nigdy ci nie powiedziała, jak to dla mnie było ważne. Pozwalałam wydzierać sobie tę niezależność, zwłaszcza po urodzeniu dziecka. Irytowało mnie to, wkurzało, ale ty już wtedy tego nie rozumiałeś.

– ważna jest dla mnie moja własna przestrzeń

Nie chciałam, żeby małżeństwo stało się sposobem na moje życie. Chciałam, żeby było jego dopełnieniem, kolejnym punktem źródła szczęścia. Chciałam nadal realizować się, swoje pasje, odkrywać nowe. Małżeństwo do osiągnięcia pełni własnego szczęścia nie wystarczy, za późno to zrozumiałam, za bardzo pozwoliliśmy na to, by zapętlić się w ten naszej codzienności i rutynie. Ty później nie rozumiałeś mojej potrzeby wolności, wyjechania na weekend z przyjaciółkami, pobiegania, pójścia samotnie do kina. Myślałeś, że robię to przeciwko tobie, przeciwko nam. Nie potrafiliśmy sobie tego nawzajem wytłumaczyć.

– ważny jest dla mnie seks

Nigdy o tym nie rozmawialiśmy, po prostu „się działo”. Przez lata nic się nie zmieniało, a myślę, że nie tylko moje, ale też twoje potrzeby ewoluowały. Tylko my nadal tkwiliśmy w schemacie sprzed lat, kiedy się poznaliśmy. Żałuję, że nie umieliśmy o tym rozmawiać.

– ważne, żebyś mnie akceptował

A nie ciągle krytykował. Tak mam sześć szamponów w łazience i tyle samo odżywek. Tak, rzucam czasami bezmyślnie kluczami, a później w panice ich szukam. Tak, jestem choleryczką. Ja to wszystko wiem, nie musiałeś mi tego wytykać na każdym kroku, przy każdej kłótni używać moich słabości i braków jako argumentu próbując mi udowodnić, że jestem gorsza od ciebie. Ja cię akceptowałam z twoimi skarpetkami przy fotelu, nieumytym kubkiem, zapominaniem o ważnych rocznicach, ale w końcu i mi zabrakło na to sił.

– ważne są dla mnie twoje komplementy

Chciałam cały czas, pomimo upływu lat czuć, że ci się podobam, że potrafię cię zaskoczyć tym, jak wyglądam. Chciałam zobaczyć błyski w twoim oku i usłyszeć: „Jesteś piękną kobietą” i poczuć, że tak naprawdę myślisz. Zabrakło mi twojej uważności, żałuję, że nigdy wcześniej ci tego nie powiedziałam.

Czasami zastanawiam się, co by było, gdybyśmy o tym porozmawiali przed ślubem, gdybyśmy szczerze i otwarcie powiedzieli o swoich potrzebach i oczekiwaniach? Może to byłby początek cudownego związku, w którym nie byłoby problemów z rozmową, ze zrozumieniem, w którym potrafilibyśmy sobie nawzajem wytłumaczyć to, co nas boli, czego się obawiamy. A może nigdy nie zostalibyśmy małżeństwem? Może już wtedy zauważylibyśmy, że mam zupełnie inne poglądy na wspólne życie? Wiem jedno, nie chcę już popełnić tych samych błędów.


Związek

10 sytuacji, w których kupiłaś to, czego wcale nie potrzebowałaś i dlaczego tak się dzieje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 listopada 2018
fot. iStock/nicoletaionescu
 

Wszyscy prawdopodobnie doświadczyliśmy sytuacji, kiedy to weszliśmy do sklepu spożywczego po mąkę, a wyszliśmy  z dwiema wielkimi torbami pełnymi różnych innych produktów. I mieliśmy prawdziwe szczęście, jeśli wśród tych produktów była mąka, w przeciwnym razie musieliśmy wracać do sklepu… Dlaczego tak się dzieje, dlaczego tak często kupujemy to, czego nie potrzebujemy? Przyjrzyjcie się kilku poniższym schematom. Może odnajdziecie tu siebie?…

1. Efekt Diderota

Efektem Diderota określa się sytuację, w której  kupujesz sobie coś nowego, a potem porównujesz to z rzeczami, które posiadałeś już wcześniej. Oczywiście porównanie wypada na niekorzyść „starych” ubrań i przedmiotów, a więc je również należy wymienić.  Jest to niekończący się proces, ponieważ każda nowa rzecz wkrótce zmieni się w starą i będzie wymagać wymiany.

Efekt ten został nazwany na cześć francuskiego filozofa Denisa Diderota. Nigdy nie był on bogaty, ale kiedyś dostał dużą sumę pieniędzy i kupił wspaniały szkarłatny szlafrok. Ten element ubioru był tak inny od jego pozostałych ubrań, że zmusił go do zastąpienia wszystkich swoich starych ubrań nowymi.

2. Efekt snobizmu

Kiedy kupujesz rzeczy, których inni nie mają, aby się wyróżnić, ten typ zachowania nazywa się snobizmem. Wiele osób lubi być w centrum uwagi, a nowy element ubioru jest jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć.

3. Efekt wagonika

Ten efekt jest dokładnym przeciwieństwem efektu snobizmu. Zdarza się, gdy dana osoba kupuje przedmiot, ponieważ jest modny i wszyscy go mają. Ta pozycja może nie odpowiadać Tobie lub Twojemu stylowi życia, ale wciąż kupujesz ją, by być na czasie.

4. Przedmioty na przyszłość

Ludzie lubią myśleć pozytywnie. Dlatego czasami kupujemy ubrania na przyszłość, takie jak spódnica, która jest o 2 rozmiary mniejsza, ponieważ uważamy, że zmotywuje nas to do zrzucenia zbędnych kilogramów.

5. Kupowanie pod wpływem impulsu

Miałeś zły dzień i zdecydowałeś się wejść do swojego ulubionego sklepu, albo w końcu coś kupujesz, bo dostałeś niewielką premię w pracy. Ale radość z takiego zakupu przejdzie naprawdę szybko, a przedmiot, który kupiłeś, zostanie zapomniany, albo będzie zródłem stresu, ponieważ wydałeś na niego „tyle” pieniędzy.

6. Podstępne sztuczki marketingowe

Przyjemna muzyka, ciepłe kolory i domowe zapachy  – wszystko to wpływa na nas, gdy wchodzimy do sklepu, choć może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wnętrze jest ciepłe i wygodne, okna są zwykle zasłonięte. Odprężamy się, zapominamy o wszystkim i zaczynamy kupować.

7. Promocje

Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie kupują rzeczy, których nie potrzebują. Sklepy oferują nam 3 przedmioty w cenie 2, lub 50% zniżki, która jest ważna tylko w ciągu jednego dnia. Wydaje się to być bardzo korzystne… I działa.

8. Tanie towary

Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, możemy kupić tańsze odpowiedniki towarów, których naprawdę potrzebujemy. Ale ta korzyść jest czasami iluzoryczna. Dobre dżinsy mogą nam służyć przez wiele lat, podczas gdy tanie ubrania wkrótce się zużyją i będziemy musieli kupić nową parę.

9. Przekonujący sprzedawca

Większość sprzedawców wie, jak zdobyć nasze zaufanie.  Są sympatyczni, otwarci i sprawią, że kupisz 10 T-shirtów zamiast tego, który faktycznie planowałeś kupić.

10. Nasze lęki

Może twoi rodzice często mówili „nie”, kiedy byłeś dzieckiem? Może boisz się, że następnym razem nie będziesz mieć wystarczająco pieniędzy by kupić ten produkt?… Lęki popychają nas ku decyzjom nieprzemyślanym. Jedną z nich są zakupy.


Na podstawie: brightside.me


Związek

Kobiety wykonują w domu całą emocjonalną pracę. I to jest bardzo wyczerpujące

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 listopada 2018
Fot. iStock

Pamiętasz o wszystkich urodzinach. To ty wiesz, które ubrania są za małe dla twoich dzieci i to ty opróżniasz szuflady, gdy zmieniają się pory roku. Planujesz wizyty u lekarza. Prowadzisz kalendarz: kto ma szkółkę piłkarską, kiedy jest zebranie w szkole, kiedy następne szczepienie.  Pakujesz śniadania do plecaków i teczek.  Gotujesz, planujesz posiłki. I nie chodzi o to, że twój partner „nie pomaga”. On pomaga, albo raczej „uczestniczy” we wspólnym życiu. Tylko, że to ty nim kierujesz, bo wydaje ci się, że tylko ty robisz to wszystko najlepiej.

Musisz ułożyć te wszystkie plastikowe torby z ubraniami zimowymi dzieci na środku kuchennej podłogi, a potem zapytać: „Czy możesz zabrać je na strych?” I czekasz. Po kilku dniach w końcu tam trafią. Albo się wściekniesz i zrobisz to sama. Ostentacyjnie, z fochem. „Pokażesz” mu. Tylko nie zdajesz sobie sprawy ile cię to wszystko kosztuje. Emocjonalnie. Psychicznie. Jesteś zmęczona, choć nie potrafisz do końca wyjaśnić dlaczego.

Twój wysiłek nazywa się  „pracą emocjonalną”.  Rozdzielanie pracy na inne osoby, czyli nakłanianie ich do zrobienia czegoś, co powinny instynktownie same zrobić, co powinno być naturalne, jest wyczerpujące i frustrujące.

Jest  w społeczeństwie wciąż to oczekiwanie, że kobiety zajmą się pewnymi rzeczami lepiej. Gdy nie wykonasz „swojej roboty” w domu, sama się obwiniasz.  „Niektóre obowiązki to praca dla kobiet” – to hasło nasze społeczeństwo ma wdrukowane w głowę. Pora je wytrzeć gumką.

Praca emocjonalna w domu, przy rodzinie oznacza pracę kobiet i pracę mężczyzn w równym stopniu, ale to od kobiet oczekuje się „nadzorowania” domowego ogniska – bez względu na to, jaki rodzaj kosztów za nie poniosą: psychicznie, fizycznie lub emocjonalnie.

Pierwszy krok do zakończenia tej emocjonalnej plątaniny to edukacja. Kobiety muszą wiedzieć, zdać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę się dzieje w ich domach, gdy same ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie rodziny – podobnie jak mężczyźni. Mężczyźni potrzebują samoświadomości tego, o co proszą i czego oczekują od kobiet. Tylko wtedy będą w stanie zrozumieć, jak bardzo te oczekiwania są niesprawiedliwe.

Kobiety zaś  muszą zdać sobie sprawę z tego, czego oczekują od siebie samych. Może to oznaczać pozostawienie pewnych rzeczy niezałatwionych: nieplanowane spotkania, zabawki porozrzucane na dywanie, ubrania niepoukładane szufladach. Może to oznaczać, że nie planujesz posiłków na tydzień lub że zamiast ciebie robi to twój małżonek. Jedyne, co musisz zrobić, to odpuścić i przestać wywierać presję – na siebie i na innych.


Na podstawie: www.scarymommy.com


Zobacz także

Pozycja 69. Czego lepiej nie robić, by uniknąć niezręcznej wpadki

Seks nasz małżeński. Czy w końcu jest lepszy czy gorszy od tego przedmałżeńskiego?

8 najbardziej niebezpiecznych rodzajów związków, które nie wiążą się z przemocą fizyczną