Go to content

Zakochanie czy miłość – jaka jest prawdziwa różnica?

fot. sunemotion/iStock

Miłość czy zakochanie: jaka jest różnica? Przez całe życie będziesz kochać tak wielu ludzi — swoją rodzinę, przyjaciół, partnerów, zwierzęta. Ale prawdziwa,  romantyczna miłość, jest jedna. To jest osoba, o której nie możesz przestać myśleć. Jest Twoim najwyższym priorytetem. Oto kilka kluczowych różnic między kochaniem kogoś a byciem zakochanym w kimś – lub innymi słowy, kochaniem a zakochaniem.

Jesteś gotowa włożyć wysiłek w swoją relację

Możesz zacząć kogoś kochać, nawet nie zdając sobie sprawy, że to się dzieje. To przychodzi naturalnie. Nie musisz nawet o tym myśleć. Jednak pozostanie w romantycznej miłości to wybór. W zdrowych związkach musisz wybrać bycie przy swoim partnerze nawet jeśli jest to dla ciebie niewygodne. Musisz zdecydować się na kompromis, gdy wdasz się w kłótnię, nawet jeśli łatwiej byłoby odejść. Musisz zdecydować, aby twoja miłość trwała, ponieważ ta osoba jest czymś więcej niż twoim partnerem. Jest twoim najlepszym przyjacielem i wiesz, że jest warta wysiłku.

Stawiasz sobie wyzwanie bycia lepszą osobą

Zakochanie jest wtedy, gdy jesteś zachwycona, że on też cię pragnie. Starasz się zrobić dobre pierwsze wrażenie, nawet jeśli oznacza to udawanie i mówienie małych kłamstewek. Robisz przedstawienie, żeby mu zaimponować. Nie masz nic przeciwko trochę naciąganiu prawdy. Jednak kiedy kochasz, włożysz prawdziwy wysiłek w zmianę. W końcu chcesz dać mu najlepsze kawałki siebie. Nie chcesz go oszukać. Chcesz sprostać jego oczekiwaniom. Niezależnie od tego, czy oznacza to pracę nad przełamaniem złych nawyków, czy wizytę u terapeuty rodzinnego, zrobisz wszystko, co musisz, aby uszczęśliwić tę osobę. I vice versa.

„Zajęło mi 10 lat, żeby zrozumieć, że to naprawdę miłość. Teraz nadrabiamy stracony czas”

Jesteś zaangażowana, nawet gdy kończy się faza miesiąca miodowego

Czasami myślimy, że jesteśmy w kimś zakochani, gdy związek jest nowy i świeży. Łatwo jest popaść w pożądanie i zauroczenie, zakładając, że musi to być miłość, ponieważ doświadczasz wtedy niesamowicie intensywnych uczuć. Jednak prawdziwa miłość nie jest krucha ani ulotna. Prawdziwa miłość polega na zaakceptowaniu i podziwianiu drugiej osoby, gdy poznasz jej prawdziwą, „wadliwą” wersję. Gdy różowe okulary opadną, łatwiej jest stwierdzić, czy jesteś w nim zakochana. Porzucenie starych fantazji tworzy miejsce na prawdziwy związek.

Czujecie się swobodnie w swoim towarzystwie

Kiedy kogoś kochasz, czujesz motyle w brzuchu. Denerwujesz się, kiedy wchodzi do pokoju i masz problem z ukryciem podekscytowania, gdy go zobaczysz. Ale kiedy kochasz, czujesz się z nim komfortowo. Sprawia, że czujesz się jak w bezpiecznym miejscu. Wiesz, że możesz mu powierzyć swoje sekrety. Możesz mu powiedzieć wszystko, co masz na myśli. Nie musisz ukrywać swojego prawdziwego ja, ponieważ nigdy by cię nie osądzał. Kocha prawdziwą ciebie i nic tego nie zmieni.

Lubisz spędzać z nim czas, nawet w trudnych czasach

Kiedy kogoś kochasz, chcesz go rozśmieszać. Chcesz wspólnie przeżyć milion zabawnych, ekscytujących chwil. Chcesz, aby twoje dni były przygodą. Kiedy jesteś w kimś zakochana, nie masz nic przeciwko, gdy złe dni przeszkadzają w dobrej zabawie. Kochasz go, niezależnie od tego, przez co przeszedł w przeszłości lub z jakimi problemami zmaga się teraz. Kiedy kochasz, z przyjemnością stoisz u jego boku, gdy płynie po wzburzonych wodach. Nie uciekniesz, gdy zrobi się ciężko. Chcesz być tam dla niego, w dobrych i złych czasach. W romantycznym związku, który ma trwać, kilka przeszkód cię nie przegoni.

Miłość czy zakochanie? Chcesz wiedzieć o nim wszystko

Kiedy kogoś kochasz, desperacko chcesz go dotknąć. Chcesz trzymać się za ręce, całować i przytulać się razem w łóżku. Jednak miłość to coś więcej niż chemia. Chociaż nie będziesz chciała odrywać od siebie rąk, będziesz też chciała dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem. Będziesz zainteresowana wysłuchaniem historii o jego przeszłości i odkryciem, co go motywuje. Jego myśli i opinie będą dla Ciebie ważne. Będziesz chciała usłyszeć jego poglądy na filmy, muzykę i świat jako całość. To pierwsza osoba, do której będziesz chciała pobiec z dobrymi i złymi wiadomościami.

Sześć prostych, choć nieoczywistych rytuałów, które wzmocnią wasz związek. Ile to kosztuje? 6 godzin tygodniowo

Miłość czy zakochanie? Chcesz być z nim i tylko z nim

Kiedy kogoś kochasz, jesteś podekscytowana, że otrzymasz od niego SMS-a lub że spędzicie razem trochę czasu. Jednak nie przeszkadza ci też spędzanie dni bez rozmowy z nim. Nie chcesz przekraczać swoich granic. Dajesz mu dużo swobody. O zakochaniu mówimy, gdy cały czas myślisz o tej drugiej osobie. Kiedy jesteście osobno, wciąż o nim myślisz.   Odliczasz minuty, aż znów go zobaczysz, ponieważ jet główną atrakcją Twojego dnia. Bez względu na to, ile czasu z nimi spędzasz, to nigdy nie wystarcza. O swoim uczuciu jesteś gotowa krzyczeć  balkonu.

Uczysz się, jak właściwie się z nim komunikować

Kiedy zakochasz się po raz pierwszy, nie będziesz wiedziała, jak się komunikować. Możesz nawet powstrzymać swoje uczucia, aby chronić uczucia partnera. Możesz udawać, że wszystko w porządku, aby uniknąć kłótni. Jednak kiedy jesteś w kimś zakochana, komunikacja staje się niezwykle ważna. Życie pary stanie się łatwiejsze, gdy nauczą się nawzajem swojego języka miłości. To pozwoli swobodnie mówić i łączyć się na głębszym poziomie. Chociaż nauczenie się stylu komunikacji partnera wymaga dodatkowego wysiłku, pokazuje, że naprawdę kochasz Jesteś gotowa włożyć w to pracę, która nie była tak naprawdę konieczna na wczesnych etapach związku.

Jesteś podekscytowany wspólną przyszłością

Kiedy się  zakochujesz, spędzasz dużo czasu żyjąc chwilą. Cieszysz się teraźniejszością, ponieważ świetnie się bawicie razem i nie chcesz, aby te emocje się skończyły. Kiedy kochasz, nadal cieszysz się teraźniejszością, ale zaczynasz też wspólnie planować przyszłość. Jesteś podekscytowana tym, co ma nadejść, czy to małżeństwo, zamieszkanie razem, czy wyjazd na wakacje. Zaczynasz go sobie wyobrażać w swoim świecie na dłuższą metę.

„Zazdrość, kontrola, cierpienie to nie miłość. Miłość to równość i bezpieczeństwo”. Justyna Czekaj o tym, przed jakimi relacjami uciekać

Lubisz wspólnie wykonywać przyziemne zadania

Kiedy jesteś zakochana, chcesz, aby każdy dzień był spontaniczną przygodą. Chcesz obściskiwać się na koncertach i na tylnych siedzeniach kin. Chcesz trzymać się za ręce na lodowisku i trzymać się z dala od nocnych wypraw po barach. Chcesz, aby Twoje randki były wypełnione wspaniałymi niespodziankami. Jednak kiedy kochasz, cieszysz się bardziej przyziemnymi chwilami. Dobrze się bawicie razem nawet robiąc zakupy spożywcze i skręcając meble. Lubisz spędzać czas razem, bez względu na to, co robicie.

Czynisz go stałym elementem swojego świata

Zakochanie to etap, gdy przedstawiasz go swoim znajomym. Będziecie się dobrze bawić razem, imprezując w weekendy. Jednak, gdy już kochasz, sprowadzisz go do domu na święta  i  przedstawisz nawet dalszym członkom rodziny.  Zaczniesz przypisywać swoje imię do jego nazwiska, ponieważ związek nie jest tymczasowy. To poważna, długoterminowa relacja.

Chcesz się rozwijać i pracować jako zespół

Możesz czuć miętę do kogoś, kto stoi przed tobą teraz. Ale jeśli go kochasz, będziesz chciała poznać każdą jego wersję. Będziecie chcieli razem rosnąć, wspólnie walczyć i wspólnie leczyć  rany. Będziesz chciała wspierać go we wszelkich zmianach i rozwijać się razem z nim. Nie będziesz oczekiwać, że pozostanie taki sam do końca życia. Zachęcisz go, aby rozkwitał w osobę, którą zawsze chciał się stać.

Czujesz się sto procent komfortowo u jego boku

Kiedy jesteś zakochana, możesz martwić się tym, co on myśli. Być może bardzo się starasz, aby mu zaimponować. Jednak kiedy kochasz, ufasz, że on czuje to samo. Niekoniecznie już poczujesz motyle w brzuchu— ale to nie jest złe. Nie martwisz się ciągle, czy odejdzie. Masz głęboką więź, która, jak sądzisz, przetrwa całe życie. Kiedy kochasz kogoś wyjątkowego, Twoje zaufanie rośnie z każdym dniem. Nie wątpicie w siebie, ponieważ wierzycie, że wasze życie miłosne jest silne. Twoje połączenie jest nie do zerwania. Twoja więź jest na zawsze.

Najwspanialszą różnicą między kochaniem kogoś a zakochaniem w kimś jest to, jak dobrze czujecie się razem. Twoje początkowe uczucia nie znikną wraz z upływem czasu. Będą tylko silniejsze. Można śmiało powiedzieć, że żadne z was nigdzie się nie wybiera. Nawet jeśli wystąpi problem, podejmiesz kroki, aby go naprawić. Będziecie pracować jako zespół, partnerzy, a nie wrogowie.