Związek

Trzy pytania o seks, na które on musi ci odpowiedzieć, zanim się zaangażujesz w ten związek

Seksualnie
Seksualnie
6 sierpnia 2022
seks
fot. Jonathan Borba
 

Seks jest niezwykle ważny w związku. Zdecydowanie jest kilka kwestii, które trzeba uregulować już na początku znajomości, a już na pewno wtedy, gdy robi się poważniej i np. zapada decyzja o wspólnym zamieszkaniu. Pogadać trzeba o finansach, o tym, jak dzielimy obowiązki, o tym, kto ma jakie nawyki i potrzeby. Tylko w ten sposób masz szansę uniknąć przykrych rozczarowań i awantur – oczywiście nie wszystkich, ale przynajmniej w tych kluczowych sprawach. Wśród tych bardziej przyziemnych są też kwestie potrzeb emocjonalnych, no i oczywiście seksu. Co konkretnie lepiej ustalić zanim zrobi się na to za późno?

Na początku, kiedy nie spędzacie ze sobą całych dni i nocy, seks jest jak święto. Jednak kiedy postawiacie razem zamieszkać zmienia się wszystko. Po „miodowym miesiącu” nadejdzie niestety rutyna. Kiedy spędzacie razem każdą noc, łatwo jest wpaść w pułapkę myślenia „mamy okazję zawsze, nic się nie stanie jak przełożymy”. I oczywiście nic się nie stanie, ale eksperci zwracają uwagę, że jednak często rutyna gasi ogień w sypialni.

Dlatego ważne jest, abyście wcześniej porozmawiali o swoim życiu seksualnym. W ten sposób unikniecie wszelkich potencjalnych problemów i kwestii spornych, które mogą pojawić się w życiem seksualnym.

1. Co wprawia cię w nastrój do seksu?

Musisz wiedzieć, jakie uczucia są najbardziej skuteczne w wywołaniu w partnerze do nastroju do seksu. Czy musi czuć się bezpiecznie? Czy musi czuć się szczęśliwy? Czy lubi czuć się kochany i otoczony opieką? A może lubi spontaniczne akcje, szybkie numerki i dreszczyk emocji? Jeśli poznacie odpowiedzi na te pytania, łatwiej będzie wam stworzyć warunki do intymnych spotkań.

2. Jak często chcesz uprawiać seks?

Ponownie, naprawdę ważne jest, abyście oboje dobrze zarządzali swoimi oczekiwaniami i przekazywali sobie nawzajem te oczekiwania. Nie chcecie przecież skończyć z poczuciem bycia oszukanym. Lepiej wiedzieć od razu, że ktoś wcześnie wstaje, żeby pobiegać, dlatego seks późno w nocy, bo ta druga osoba gra na komputerze do północy nie będzie wchodził w grę. Albo, że on potrzebuje codziennie, a tobie wystarczy raz w tygodniu. Unikniecie wielu frustracji i nieporozumień ustalając to wcześniej.

3. Jaka jest twoja najsilniejsza fantazja seksualna?

Wiedząc, co was czeka, będziecie mogli wspólnie te fantazje odkrywać. Lepiej wiedzieć od razu, naprawdę.


Związek

Nie jesteś mu winna swojego ciała. Taki seks zdarza się tylko w toksycznych związkach

Seksualnie
Seksualnie
6 sierpnia 2022
fot. Unsplash
 

W toksycznym związku toksyczne jest wszystko, również seks. Jeśli tkwisz w takim związku, ale nie chcesz do siebie tej myśli dopuścić, może kwestia seksu pomoże ci zidentyfikować problem. Jeśli nie chcesz uprawiać seksu, nie powinnaś tego robić. Ktoś, kto naprawdę cię kocha, nie opuści cię, tylko dlatego, że nie byłaś w nastroju do seksu. Jeśli używasz seksu, aby zatrzymać kogoś przy sobie, lepiej pozwól mu odejść. Jest z tobą z niewłaściwego powodu. Trzymaj się kogoś, kto lubi ciebie bardziej niż twoje ciało, kogoś, kto chętnie spędza z tobą czas, nawet jeśli czasem nie chcesz seksu.

1. Seks, gdy nie jesteś w nastroju

W zdrowym związku powinnaś czuć się całkowicie komfortowo, mówiąc „nie” swojemu partnerowi. I, oczywiście, on powinien rozumieć, co oznacza słowo „nie„. Nie powinien próbować wywierać na ciebie presji, abyś zmieniła zdanie. Nie powinien wpędzać cię w poczucie winy, np. mówiąc, ile dla ciebie zrobił – nie jesteś nikomu winna swojego ciała. Nie powinien też porównywać cię do swojej byłej, która spała z nim trzy razy dziennie. Nie powinien sprawić, że czujesz się źle ze swoją decyzją. Powinien ją po prostu zaakceptować.

2. Seks, w którym nawet nie zbliżasz się do szczytu

W zdrowym związku powinniście komunikować się ze sobą. Powinniście wkładać wysiłek w poznawanie i rozumienie siebie nawzajem. Powinniście się nawzajem rozpieszczać. Oznacza to, że jeśli twój partner jest jedyną osobą, która w tym związku osiąga orgazm, coś jest poważnie nie tak. Zasługujesz na przyjemność tak samo jak on. Zasługujesz na seks oralny tak samo jak on. Nie powinnaś poświęcać własnej przyjemności, aby uczynić go szczęśliwym. Seks ma być zabawą dla was obojga, nie tylko dla niego.

3. Seks, gdy cierpisz

Jeśli odczuwasz ból, powinnaś natychmiast poprosić, by przestał. Nie zmuszaj się do kontynuowania. Nie martw się, że go rozczarujesz. Możesz zaspokoić jego potrzeby (tylko jeśli chcesz!) w inny sposób, może też sam się sobą zająć. Jeśli jesteś z właściwą osobą, nigdy nie chciałaby cię skrzywdzić.

Twój partner powinien mieć tylko pozytywne rzeczy do powiedzenia o swoim ciele. Jeśli komentuje, ile przybrałaś na wadze lub jak małe są twoje piersi, to nie zasługuje na to, by widzieć cię nago choćby sekundę dłużej. Twoje ciało jest piękne. Każdy, kto mówi inaczej, nie zasługuje na twój czas, a już na pewno nie na seks z tobą. Nawet jeśli jeszcze nie nauczyłeś się kochać swojego ciała, nie oznacza to, że powinnaś pozwolić innym go nie szanować.

5. Seks, w którym czujesz się zagrożona

Jeśli chcesz, aby twój partner użył prezerwatywy, powinien to zrobić. Bez wymówek. Bez marudzenia. Bez targowania się. Bezpieczny seks to jedyny seks, który powinnaś uprawiać. Twój partner powinien szanować twoje granice w sypialni. Jeśli powiesz mu, że nie chcesz, aby cię dusił, klepał w tyłek czy wiązał, on musi cię natychmiast posłuchać. Nigdy nie powinnaś czuć się przy nim zagrożona.

 


Związek

Dlaczego kobiety udają orgazmy? Pięć smutnych powodów (poradnik dla panów)

Seksualnie
Seksualnie
6 sierpnia 2022
kobiety udają orgazmy
fot. Yohann Libot/Unsplash
Następny

Wciąż myślę o filmie „Powodzenia, Leo Grande” i głównej bohaterce, która przez całe życie udawała orgazmy. Kilkadziesiąt lat rutynowego, małżeńskiego seksu – pewnie pod kołdrą i przy zgaszonym świetle… Czuła, że to nie jest ok, ale nie potrafiła nic z tym zrobić. Po śmierci męża postanowiła poszukać orgazmu. Wciąż dźwięczy mi to w uszach. Wciąż myślę o tych wszystkich kobietach, które są jak ona – zamknięte na siebie, na partnera, nieświadome, może zlęknione. O mężczyznach, którzy nie potrafią zaspokoić swoich kochanek. Dlaczego tak się dzieje? Nie ma tu winnych, powiedzmy to sobie jasno. Nie w tych kategoriach trzeba to rozpatrywać. Bardziej chodzi o brak wiedzy, umiejętności, cierpliwości i chęci. A konkretnie? 

1. Nie wiesz, jak sprawić, by jej orgazm był prawdziwy

W takim przypadku powinieneś poświęcić czas na zbadanie jej ciała. Dowiedz się, jak lubi być dotykana. Dowiedz się, co sprawia, że jęczy najgłośniej, a co sprawia, że się wycofuje. Nie wzruszaj ramionami i nie marudź, że zbyt trudno jest ją zadowolić lub że kosztuje to zbyt dużo czasu lub wysiłku. Włóż trochę pracy w ten związek. Co najważniejsze, porozmawiaj z nią o jej największych pragnieniach. Zadawanie takich pytań może wydawać się niezręczne, ale jeśli czujesz się wystarczająco komfortowo, aby uprawiać seks z tą osobą, powinieneś czuć się wystarczająco komfortowo, aby porozmawiać z tą osobą.