Związek

Czy masz zbyt wygórowane oczekiwania wobec swojego partnera? Rozwiąż nasz test

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 lutego 2019
Test dla par - czy masz zbyt wygórowane oczekiwania wobec partnera?
Test dla par - czy masz zbyt wygórowane oczekiwania wobec partnera? | Fot. iStock / Pekic
 

„Bo ty ode mnie za dużo oczekujesz!”, „Nigdy cię nie zadowolę, bo nie jestem w stanie sprostać twoim wymaganiom!”’. On mówi, a ty w głowie powtarzasz „bla bla bla”. Już tyle razy to słyszałaś, a przecież wcale nie oczekujesz wiele, chodzi ci tylko o te najprostsze rzeczy. Czy aby na pewno? Czy nie jesteś jedną z tych partnerek, która nigdy nie stworzy szczęśliwego związku, bo obarcza partnera zbyt wygórowanymi oczekiwaniami, którym on nie jest w stanie sprostać? Rozwiąż nasz test dla par.

Nim zaczniesz zaprzeczać i wyłączać ten artykuł, zrób test i sprawdź, czy jesteś zbyt wymagającą partnerką.

Psycholodzy, którzy przygotowali ten test, podzielili go na cztery części. W każdej odpowiedz na pytanie, przyznając sobie punkty w skali od 1 (wcale) do 5 (bardzo mocno/bardzo często).

Test dla par – oczekiwania w związku

Część I

1. Często jestem zaabsorbowana pytaniem, czy mój partner jest dla mnie wystarczająco dobry.

2. Czasem czuję, że mój partner nie jest dla mnie wystarczająco dobry.

3. Mam obsesję na punkcie błędów popełnianych przez mojego partnera.

4. Kiedy partner mnie frustruje swoim zachowaniem, byciem, zastanawiam się nad zakończeniem związku.

5. Kiedy partner jest powodem mojej frustracji, zaczynam myśleć o nowych związkach.

6. Kiedy partner mnie rani, natychmiast budzi się we mnie ogrom nieufności.

7. Często czuję, że zasługuję na więcej niż daje mi mój związek.

8. W moim związku bywam wściekła, czego prawie nie doświadczam w codziennym życiu.

Część 2

1. Mam wysokie oczekiwania wobec mojego partnera.

2. Oczekuję, że mój partner mnie zrozumie bez konieczności szczegółowych wyjaśnień z mojej strony.

3. Nie mogę zrezygnować z moich oczekiwań wobec partnera w związku.

4. Oczekuję, że partner będzie dla mnie bardzo uważny.

Część 3

1. Czasami czuję, że nie jestem wystarczająco dobra dla mojego partnera.

2. Często absorbuje mnie pytanie, czy zasługuję na mojego partnera.

3. Czuję, że mój partner zasługuje na więcej niż to, co co dostaje w naszym związku.

Część 4

1. Nalegam na realizację moich potrzeb i pragnień w związku.

2. Zasługuję na partnera, który jest bardzo wrażliwy.

3. Myślę, że mój partner ma szczęście, że jest ze mną.

4. Nie pozwolę sobie na to, by otrzymać mniej w związku, niż na to zasługuję.

Teraz zlicz swoje punkty z każdej z czterech części

Test dla par – interpretacja

Część 1: Wymagania

Jeśli w tej części zdobyłam więcej niż 75% możliwych punktów, czyli powyżej 30 punktów, prawdopodobnie blisko ci do osobowości wymagającego narcyza. W relacjach, podobnie jak w życiu zachowujesz się, jakby świat coś tobie zawdzięczał, ponieważ jesteś o wiele lepsza od innych. Widzisz zawsze błędy partnera, ale nigdy swoich, odejdziesz, gdy tylko na horyzoncie pojawi się coś twoim zdaniem „lepszego”.

Część 2: Nadmierne oczekiwania

Ta część odnosi się do oczekiwań wobec zachowań partnera. Jeśli osiągnęłaś w tej częściej więcej niż 75% możliwych punktów, czyli więcej niż 15, masz ogromne oczekiwania wobec partnera, wymagając z jego strony uwagi i zrozumienia, być może więcej, niż na to zasługujesz .

Część 3: Ograniczone wymagania

Ta część testu sprawdza, czy uważasz, że twój partner zasługuje na więcej niż ty. Ci, którzy osiągają w tej części testu więcej niż 75% punktów (więcej niż 12 punktów), czują zahamowanie, jeśli chodzi o zdolność zaspokajania swoich potrzeb, życzeń i oczekiwań w związku. Termin „ograniczone” oznacza tutaj tych, którzy nie są w stanie powiedzieć, czego chcą i potrzebują od swoich partnerów.

Część 4: Asertywność

Mając w tej części ponad 75% punktów (powyżej 15) jest szansa na zbudowanie mocnego i zdrowego związku, w którym mówisz o swoich potrzebach, stawiasz granice. Ważna jest umiejętność stawania w obronie swoich praw w związku, co ty prawdopodobnie potrafisz.


źródło: PsychologyToday


Związek

Życie z partnerem, który nie potrafi słuchać, zwiększa ryzyko twojej przedwczesnej śmierci. Niech on potraktuje to poważnie

Redakcja
Redakcja
22 lutego 2019
Fot. iStock/iTref
 

Non stop powtarzamy, że komunikacja w związku jest najważniejsza, tylko jak ją budować, jeśli żyjemy z partnerem, który nie potrafi słuchać? Co więcej, nie stara się nawet tego zmienić, mamy poczucie, że wszystko, co mówimy, odbija się jak groch od ściany, a my pozostajemy zupełnie bezradni musząc sobie radzić ze swoimi problemami czy potrzebami. No właśnie, czy musimy? Czy taki związek jest dla nas dobry? Najnowsze badania wykazują, że związek z partnerem, który nie potrafi słuchać, naraża nas na ogromny stres, w wyniku którego skraca się nasze życie. Może się w duchu roześmiać, ale coś w tym jest. Czy wiecie, że narastanie stresu zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu nawet o 42 procent?

Przewlekły stres związany jest z sześcioma głównymi przyczynami śmierci – chorobami serca, rakiem, dolegliwościami płuc, wypadkami, marskością wątroby i samobójstwami. Jednak partner, który nie jest uważny może zrujnować nasze zdrowie.

Zespół psychologów z uniwersytetu w Edynburgu wziął pod lupę około 1200 osób w wieku od 25 do 74 lat, które żyły w stałym związku. Wyniki sugerują sprawę dość oczywistą – jeśli mamy się do kogo zwrócić, otrzymujemy wsparcie od tej osoby, łatwiej radzimy sobie z problemami codziennego życia. Ciekawsze jest jednak coś innego. Badane osoby poproszono o ocenę tego, jak partnerzy ich rozumieją, jak dbają o nich i doceniają. Po 10 latach zwrócono się z prośbą o ponowne wydanie opinii na ten temat. Dodatkowo uczestnicy badania przez osiem dni wypełniali raport rejestrując wszystkie codzienne stresujące ich wydarzenia i emocje z nimi związane. Podawali, kiedy odczuwali negatywne emocje, takie jak strach, beznadziejność, frustracja i lęk oraz pozytywne: radość, spokój, satysfakcja lub duma.

Naukowcy odkryli, że ci którzy nie reagowali dobrze na codzienny stres, mieli poczucie, że ich partner stał się mniej opiekuńczy w ciągu ostatnich 10 lat, że nie słuchał ich problemów, nie interesował się. Co więcej, okazało się, że mniej wrażliwy partner zwiększał ryzyko śmierci o 42% w ciągu 20 lat od przeprowadzonego badania.

Dlaczego? Ponieważ empatia, współczucie i współodczuwanie są kluczowymi kompetencjami do budowania skutecznych interakcji społecznych, rozwiązywania konfliktów i współpracy.

Wasz partner was nie słucha? Może argument, że swoim zachowaniem skróci wasze życie, sprawi, że zacznie się bardziej starać?


źródło: DailyMail


Związek

Złoto, lastryko i motywy roślinne, czyli czym będziemy się inspirować w najbliższych sezonach

Redakcja
Redakcja
21 lutego 2019
Materiały prasowe

Natura, trójwymiarowe struktury, większa odwaga przy doborze kolorów i dodatków czy powrót do ceramicznych tradycji – najbliższe sezony zapowiadają wyjątkową różnorodność w urządzaniu wnętrz. O pomysłowych i ponadczasowych rozwiązaniach opowiadają eksperci Ceramiki Paradyż.

Aktualne trendy wnętrzarskie dzięki swojej różnorodności odpowiadają na potrzeby tradycjonalistów, jak i osób ceniących niepowtarzalne, spersonalizowane wnętrza. Ci pierwsi odnajdą inspirację w naturalnych kamieniach i drewnie, ci drudzy zachwycą się bardziej elementami dekoracyjnymi. – W aranżacjach różnych przestrzeni zauważamy z jednej strony naturalne barwy, z drugiej zaś metaliczne akcenty i florystyczne wzory jako elementy wykończenia. W nadchodzącym sezonie chętniej sięgniemy po biżuteryjne dodatki w kolorach różowego i żółtego złota, platyny, ale także ponadczasowej czerni. Takie rozwiązania można zaobserwować już zarówno w bateriach łazienkowych, jak i niewielkich elementach dekoracji pozostałych pomieszczeń. W przestrzeniach modne będą okrągłe kształty, co doskonale odzwierciedla choćby oferta producentów luster – mówi Justyna Regulska, menedżer ds. wdrożeń kolekcji w Ceramice Paradyż. Płytki ceramiczne z kolei przestały kojarzyć się już tylko wyłącznie z łazienką, stając się istotnym elementem w aranżowaniu różnych przestrzeni. Oto 7 najważniejszych trendów w branży, które będą inspirować przez najbliższe sezony.

Natura najlepszą inspiracją

Powrót do natury jest widoczny od kilku sezonów. Coraz częściej chcemy spędzać czas jak najbliżej przyrody, co przekłada się również na materiały wykończeniowe wybierane przy okazji remontów lub budowy domów. – Wśród płytek ceramicznych bezsprzecznie króluje moda na inspiracje naturą. Stąd popularność powierzchni przypominających kamień, marmury, trawertyny czy piaskowce – zaznacza Beata Dela, lider produktu Ceramiki Paradyż. Niezmiennie dużą popularnością cieszyć się będą powierzchnie przypominające drewno. Nowoczesne technologie produkcji płytek pozwalają na dokładne odwzorowanie koloru, ale także usłojenia różnych rodzajów drewna. – Płytka ma dziś oddziaływać w równym stopniu na nasz zmysł wzroku, jak i dotyku – dodaje Beata Dela.

Zabawa strukturą

Materiały prasowe

W najbliższym czasie ważną rolę odegrają również płytki strukturalne. Dzięki efektowi 3D ich powierzchnia, grając kontrastem i cieniem, wygląda inaczej w zależności od pory dnia czy oświetlenia. – Płytki strukturalne sprawdzą się właściwie we wszystkich wnętrzach. Ich powierzchnie o nieoczywistej, wielowarstwowej fakturze nadają wnętrzu głębi i wyrazistości – zaznacza Monika Wiśniewska, lider produktu Ceramiki Paradyż. Płytki strukturalne szczególnie pasują do minimalistycznych, oszczędnie urządzonych wnętrz, w których układają się w wyjątkowe dekoracyjne wzory.

Koniec minimalizmu?

Materiały prasowe

Minimalizm to przestronność i prostota, która sprawdzi się właściwie w każdym wnętrzu. Styl ten jest neutralny i pozwala nadać przestrzeni ascetycznego charakteru. – To jeszcze nie koniec tego trendu, ale można zauważyć, że do minimalistycznych rozwiązań coraz częściej wkradają się elementy blichtru, koloru i połysku – mówi Beata Dela. Klienci zamiast mocnych grafik wybierają metaliczny połysk płytek czy dekoracje. Stosowane są efekty lustra, cukru, brokatu, a jako dodatki wprowadzane są złote detale. Coraz więcej osób decyduje się na materiały, które dodają szyku i wrażenia luksusu. Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze w reprezentacyjnym holu, łazience czy salonie.

Kolor i motywy roślinne

Fot. Materiały prasowe

Neutralna kolorystyka płytek ceramicznych zostaje ożywiona poprzez naturalną zieleń, która nawiązuje do bardzo modnego trendu botanicznego i urban jungle. – Oprócz betonowych szarości, motywów roślinnych, naturalnych beżów i brązów producenci coraz śmielej zaczynają proponować kolory – zauważa Katarzyna Pardiak-Borowska, lider produktu Ceramiki Paradyż. Obecnie bardziej wyraziste barwy stosowane są głównie pod postacią mniejszych formatów płytek. Butelkowa zieleń czy granat to będą mocne akcenty 2019 roku. Do łask powrócą także pastelowe kolory w ciepłych odcieniach, które wprowadzą więcej pozytywnej energii do domu – dodaje Katarzyna Pardiak-Borowska.

Małe jest piękne

Płytki wielkoformatowe od kilku sezonów z sukcesem odnajdują się w przestrzeni łazienek i kuchni. W tym roku jednak eksperci zaczynają zauważać powrót do mniejszych formatów, które kojarzą się z motywami ceramicznymi z dawnych lat – Wiele wskazuje na to, że powoli powracamy do tradycyjnej ceramiki, małych formatów i motywów patchworkowych. To również rosnąca popularność kolorowych wzorów geometrycznych, kształtów typu cegiełka czy heksagon – opisuje Maria Majewska, lider innowacji produktowych Ceramiki Paradyż, po czym dodaje: – Takie detale świetnie przełamują monochromatyczne wnętrza, wpisując się praktycznie w każdy styl.

Materiały prasowe

Tkanina

Motywy tkanin na płytkach ceramicznych to duże zaskoczenie tego roku. Grafiki splotów tkaninowych projektowane na powierzchniach są coraz subtelniejsze i delikatniejsze. – Na rynku pojawiają się płytki w stonowanych kolorach z efektem przetarcia, w które często wkomponowane są dodatkowo delikatne metalizowane akcenty. Powierzchnia dzięki temu staje się nieoczywista, bardziej intrygująca. Zabieg postarzania z kolei pozwala na wprowadzenie we wnętrzach rustykalnego charakteru – opowiada Monika Wiśniewska.

Powrót lastryko

Materiały prasowe

Obok trendu lastryko (inaczej lastriko, terazzo) nie można dziś przejść obojętnie. Materiał kojarzący się nam głównie z parapetami czy schodami bloków z okresu PRL-u znów zyskuje na popularności. Jak jednak zaznacza Katarzyna Pardiak-Borowska, dzisiejsze lastryko jest znacznie bardziej różnorodne – Współczesne lastryko przeżywa drugą młodość i zaskakuje zróżnicowaną powierzchnią i kolorami. Widać, że coraz częściej motyw ten jest wykorzystywany przez projektantów w aranżacjach nowoczesnych przestrzeni. Możemy się zatem spodziewać, iż niebawem na rynku pojawi się coraz więcej kolekcji płytek ceramicznych wiernie odzwierciedlającej ten wzór, który doskonale sprawdzi się na podłodze holu i salonu, ściany w łazience czy też jako element dekoracyjny w kuchni.

Ceramika Paradyż od 30 lat napędza polskie wzornictwo, dostarczając Klientom na całym świecie produkty o unikatowym designie i najwyższej jakości, co potwierdzają liczne nagrody w dziedzinie wzornictwa przemysłowego jak Red Dot Design Award, iF Design czy Dobry Wzór. – Jako lider na rynku płytek ceramicznych w Polsce obserwujemy na bieżąco światowe trendy we wnętrzach i potrzeby naszych klientów na rynkach lokalnych. Zgodne z nimi portfolio produktowe, które prezentujemy, daje możliwość kształtowania własnych pięknych przestrzeni  – stwierdza Michał Drożdż, dyrektor ds. strategii produktowej Ceramiki Paradyż – Przed nami kolejne, intensywne sezony i jesteśmy przekonani, że dzięki wykonanej pracy, już niebawem nasze nowe kolekcje pozytywnie wszystkich zaskoczą i zainspirują do tworzenia wyjątkowych wnętrz – dodaje Michał Drożdż.

Materiały prasowe

Materiały prasowe


Zobacz także

Czy spotkałaś na swojej drodze kolekcjonera? Mężczyznę, który unika zobowiązań, jak ognia

"Dotarło do mnie, że z własnej głupoty za chwilę zostanę sam. A przecież tak bardzo ją kocham". Miłości nie da się wysłać do korekty

Co się tak naprawdę liczy, czyli cechy idealnego partnera

Zaangażowanie to przekonanie, że „jesteśmy w tym razem”. Co to znaczy „zaangażować się” w związek