Go to content

Sześć prostych, choć nieoczywistych rytuałów, które wzmocnią wasz związek. Ile to kosztuje? 6 godzin tygodniowo

fot. jacoblund/iStock

Lubimy wierzyć w „braterstwo dusz”, dopasowanie puzzli, drugie połówki i inne mistyczne, czy mistyczne połączenia w związkach. Tymczasem dobry związek to praca, włożona w niego przez oboje partnerów. Czy dbanie o relację jest pracochłonne? Tak. Czy wymaga uważności na partnera? Tak. Ale co to tak naprawdę znaczy? Przed tymi pytaniami Gottamowie stawali tak często, że w końcu postanowili przeprowadzić badania, które miały na celu dać tym ogólnikom prawdziwe życie. 

Obserwacja par sprawiła, że udało im się wysnuć teorię, że poświęcając zaledwie sześć godzin tygodniowo i pamiętając o sześciu prostych rytuałach można znacznie poprawić i wzmocnić swój związek.

„Zastanawialiśmy się, dlaczego jedne związki się poprawiają, a inne nie. Odpowiedź nas zaskoczyła. Odkryliśmy, że pary, których związki są coraz lepsze, poświęcają na swoje relacje dodatkowe sześć godzin tygodniowo” – napisał na stronie internetowej The Gottam Insitute dr John Gottman.

Julie i John Gottman przyznają, że wszystkie te punkty wykorzystują w codziennej pracy z parami podczas terapii, ale stosują też we własnym związku, który trwa już niemal 40 lat.

Pożegnania

Szczęśliwe pary starają się dowiedzieć jednej rzeczy, która zadzieje się w życiu ich partnera danego dnia, zanim pożegnają się rano. Mogą to być spotkanie z przyjaciółką, wizyta u lekarza lub początek kursu na prawo jazdy – to bez znaczenia. Celem jest zadawanie pytań i poznawanie ekscytujących i nie tak ekscytujących rzeczy związanych z dniem partnera.

Czas: 10 minut tygodniowo (2 minuty dziennie x 5 dni roboczych)

Spotkania

Kiedy spotkacie się pod koniec dnia, przytulcie się i pocałujcie. Co najmniej  na sześć sekund. Dr John Gottman nazywa to „pocałunkiem potencjału”. Sześciosekundowy pocałunek to rytuał połączenia, dla którego warto wrócić do domu. Po sześciosekundowym pocałunku przeprowadź rozmowę redukującą stres przez co najmniej 20 minut. Zapewnia to przestrzeń dla empatii i nieseksualnej intymności, a także zachęca do zrozumienia stresów i problemów poza związkiem, z którymi oboje się borykacie.

Czas: 1 godzina i 40 minut tygodniowo (20 minut dziennie x 5 dni roboczych)

Uznanie i podziw

Nie chodzi o to, żeby wciąż komplementować się nawzajem, chodzi o autentyczne wzajemne docenienie starań. Nawet jeśli odnosi się to do pozmywania naczyń i ugotowania obiadu. „Zachęcam pary, z którymi pracuję, do wyrażenia swojej wdzięczności i łączenie jej z cechą, którą podziwiają u partnera. To nie tylko sprawia, że twój partner czuje się doceniony, ale także stymuluje twój umysł do dostrzegania jego pozytywnych cech. Oto przykład: 'Dziękuję za pomoc w zmywaniu naczyń i umożliwienie mi dokończenia projektu do pracy. Jesteś taką troskliwą kobietą”, 'Dziękuję za kolację, jesteś doskonałym kucharzem'” – podpowiada psycholog.

Czas: 35 minut tygodniowo (5 minut dziennie x 7 dni)

Bliskość

Pamiętajmy o bliskości. Przytulenie partnera, pocałunek na dobranoc, trzymanie się za ręce w kinie – te drobne gesty nie zrujnują naszego harmonogramu, a jak przyznają badacze są ważnym krokiem na drodze do lepszej relacji. „Podkreślanie fizycznej bliskości, jest niezbędne do wzmocnienia więzi” – dodają naukowcy, sugerujac, że takie rytuały działają również zbawiennie na nasze samopoczucie, pozwalając zredukować stres.

Czas: 35 minut tygodniowo (5 minut dziennie x 7 dni)

Randka

Raz w tygodniu wygospodarujcie dwie godziny na randkę – to może być wspólny spacer, romantyczny wieczór z lampką wina, wyjście na kolację, albo poranny piknik – to czas, w którym warto ze sobą rozmawiać, omawiać plany na przyszłość lub to, co wydarzyło się w minionym tygodniu. „Ten ważny 'czas dla nas’ to relaksujący i romantyczny sposób na pozostawanie ze sobą w kontakcie. Podczas randki zadawaj pytania otwarte i skup się na partnerze” – zachęcają eksperci.

Czas: dwie godziny, raz w tygodniu

Rozmowa o związku

Ostatnim i niezwykle ważnym rytuałem jest rozmowa o samym związku. O tym, co budzi nasze obawy, jak załagodzić spory. To czas na uważne wysłuchanie, zrozumienie bez osądzania i wyciągnięcie wniosków, co można zmienić, poprawić i zrobić inaczej następnym razem.

– Polecam, aby stało się to cotygodniowym rytuałem w twoim związku, który odbywa się o tej samej porze każdego tygodnia. To święty czas, ponieważ jest transformacyjny, nawet jeśli w tej chwili może nie być zabawny – radzi dr Gottam.

Oto jak to zrobić: Zacznijcie od rozmowy o tym, co poszło dobrze od ostatniej rozmowy. Następnie przekażcie sobie po pięć wyrazów uznania, których jeszcze nie wyraziliście w ciągu tygodnia. Starajcie się być konkretni i podawajcie przykłady. Teraz omów wszelkie problemy, które mogły pojawić się w związku. Aby rozmowa była skuteczna, na zmianę bądź mówcą i słuchaczem.

Jako mówca używaj delikatnych start-upów, które unikają wyzwalania partnera. Jako słuchacz postaraj się naprawdę zrozumieć, co mówi twój partner bez osądzania. Jeśli staniesz się defensywny lub zalany, zrób sobie 20-minutową przerwę i wróć do rozmowy.

Czas: godzina raz w tygodniu