Go to content

Spanie osobno może być korzystne dla twojego związku

spanie osobno
fot. chandlerphoto/iStock

Dla większości par idea rozłąki wydaje się przynosić efekt przeciwny niż korzyść dla związku. Przestrzeń jest często uważana za przeszkodę, a nie katalizator poprawy relacji. Ale czy to prawda? Psychologia i nauka pokazują nam, że spanie osobno może być kluczem do zdrowego związku. 

Przede wszystkim ważne jest, aby pamiętać, że bliskość nie jest złą rzeczą. Bycie blisko partnera i spędzanie z nim czasu jest nie tylko korzystnym aspektem związku, ale także koniecznym. Ale powiedzenie „odległość sprawia, że serce staje się bardziej czułe”, ma podłoże psychologiczne.

Większość ludzi na pomysł spania oddzielnie reaguje sceptycznie. Istnieje jednak wiele powodów, dla których pary decydują się to zrobić, w tym problemy zdrowotne, przerwy w śnie, a nawet trudności w relacjach.

Ci, którzy byli w długotrwałym związku, prawdopodobnie zbyt dobrze znają walkę: po pewnym czasie dwoje ludzi często napotyka problemy podczas wspólnego snu. Niezależnie od tego, czy problemem jest rozmiar materaca, czy fakt, że twój partner chrapie – dwie osoby nie zawsze mają te same zachowania podczas snu.

Ekspert ds. snu Neil Stanley twierdzi, że pary, które dzielą łóżko, mają więcej zakłóconego snu niż pary, które śpią osobno. A ponieważ lepszy sen poprawia nasze nastawienie i nastrój, jest oczywiste, że spanie z dala od partnera, kiedy ewidentnie coś nam przeszkadza, może mieć pewne zalety.

Według „Psychology Today” spanie osobno może poprawić romantyczną więź i dać większą przyjemność z przebywania razem. Wspólne spędzanie każdej nocy w łóżku może zmniejszyć libido, które wysokość często wiąże się ze zmianą i nowością. Coś jak randkowanie – przecież nie od razu mieszkamy razem i codziennie śpimy w jednym łóżku. Spanie osobno daje nam dodatkowy element ekscytacji.

Oczywiście nie ma jednego uniwersalnego podejścia, więc jeśli spanie osobno przynosi więcej szkody niż pożytku dla twojej konkretnej dynamiki związku, rób to, co działa dla ciebie. Jeśli jednak rozważasz wybór oddzielnych łóżek, z pewnością istnieje niezliczona ilość korzyści, jakie można uzyskać z nowej aranżacji.

Jedno jest pewne, kiedy zawsze jesteś w pobliżu swojego partnera, możesz stać się ślepy na jego najlepsze cechy. Danie sobie nawzajem odrobiny miejsca może przynieść ogromne korzyści, nawet jeśli jest to ośmiogodzinny szał.