Go to content

Libido u kobiety – czy po 40. roku życia można mieć udane życie seksualne?

Libido u kobiety - czy po 40. roku życia można mieć udane życie seksualne?

Jakość życia seksualnego zmienia się wraz z wiekiem i doświadczeniem. Seks po 40. roku życia może być równie satysfakcjonujący, jak wcześniej. Wiele kobiet podkreśla, że właśnie po czterdziestce czerpie z życia seksualnego więcej przyjemności.

Libido u kobiet może mieć różny poziom na różnych etapach życia. Z biologicznego punktu widzenia poziomem popędu seksualnego rządzą hormony, dlatego w okresie okołomenopauzalnym możemy doświadczać spadku libido i zmniejszonej motywacji do podejmowania aktywności seksualnej. Z obniżonym popędem seksualnym możemy mieć również do czynienia w trudnych życiowo czy zawodowo okresach, gdy jesteśmy przemęczone i przytłoczone nadmiarem obowiązków. Jaki wpływ na życie seksualne człowieka ma libido i co wpływa na libido? Jak zwiększyć libido u kobiety po 40. roku życia?

Czym jest libido?

Libido, nazywane potocznie popędem seksualnym, definiuje się jako stan motywacji i zainteresowania podejmowaniem aktywności seksualnej. Pod względem biologicznym o poziomie libido decydują hormony płciowe człowieka oraz związane z nimi neuroprzekaźniki. Na poziom libido u kobiet wpływa również jakość życia, czyli zdrowie psychiczne i fizyczne (w tym ewentualne choroby przewlekłe i stale przyjmowane leki), a także poziom satysfakcji z życia rodzinnego i zawodowego.

Zmiana libido u kobiety po 40. roku życia 

Poziom libido zmienia się w ciągu całego życia i jest to zupełnie naturalne. U jednych kobiet ta zmiana będzie niewielka lub praktycznie nieodczuwalna, a u innych wręcz diametralna i prowadząca do częściowej lub całkowitej utraty zainteresowania seksem. Oczywiście zmiana poziomu libido może również oznaczać zwiększone zainteresowanie aktywnością seksualną! Dzieje się tak między innymi w okresie po „odchowaniu” dzieci, gdy znowu mamy więcej czasu dla siebie i możemy bez skrępowania cieszyć się życiem intymnym.

Spadek libido u kobiet a menopauza

Po 40. roku życia spadek libido u kobiet może być spowodowany zmianami hormonalnymi. Większość kobiet po czterdziestych urodzinach wchodzi w tzw. premenopauzę, czyli kilkuletni okres poprzedzający menopauzę (ostatnia miesiączka w życiu kobiety). W organizmie kobiety zachodzi wówczas szereg zmian związanych przede wszystkim z procesem starzenia się gonad i stopniowym obniżaniem się aktywności jajników. Mogą występować nieregularne cykle i cykle bezowulacyjne, miesiączki mogą być dłuższe i obfitsze. Dodatkowo charakterystyczne dla tego okresu wahania nastrojów i obniżone samopoczucie mogą negatywnie wpływać na popęd seksualny.

Zespół obniżonego popędu płciowego 

HSDD (ang. hypoactive sexual desire disorder), czyli zespół obniżonego popędu jest zaburzeniem seksualnym sklasyfikowanym przez WHO w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Zaburzenie charakteryzuje się przewlekłym lub nawracającym obniżeniem popędu płciowego i potrzeby podejmowania aktywności seksualnej. W skrajnej postaci manifestującej się całkowitym brakiem popędu występuje rzadko.

Przyczyny HSDD dzieli się na: biologiczne (przede wszystkim zaburzenia hormonalne, również te występujące w okresie okołomenopauzalnym), psychiczne (m.in. przewlekłe zmęczenie i stres), partnerskie (konflikty w związku, rutyna, nieatrakcyjność partnera) oraz kulturowe (rygoryzm religijny, presja kulturowa itp.)

Optymalny poziom libido nie istnieje!  

Poziom popędu seksualnego jest kwestią indywidualną. Nie ma dobrego lub złego poziomu libido, choć można mówić o niskim lub wysokim poziomie popędu seksualnego. Wszelkie próby porównywania swojego popędu seksualnego do popędu innych osób nie mają sensu – jedyne, co możemy poddać ocenie to własny poziom libido i to, jak zmienia się na kolejnych etapach życia. Są kobiety, które podejmują aktywność seksualną codziennie lub kilka razy w tygodniu i takie, które uprawiają seks kilka razy w roku. Pamiętajmy, że optymalne libido to takie, z którym my same dobrze się czujemy i wiedziemy satysfakcjonujące życie (nie tylko seksualne).

Po czterdziestce możemy zauważyć u siebie spadek popędu seksualnego, który w przypadku części kobiet jest naturalną konsekwencją premenopauzy. Jeżeli chcemy pozostać aktywne seksualnie i swobodnie cieszyć się seksem – możemy sięgnąć po naturalne sposoby na podniesienie poziomu libido.

Zadbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne!  

W ramach dbania o siebie, swoje samopoczucie i optymalne dla nas libido – nie zapominajmy o regularnych badaniach profilaktycznych (ogólnych i ginekologicznych), leczeniu chorób przewlekłych (m.in. chorób tarczycy) oraz o opiekowaniu się własnymi emocjami i zdrowiem psychicznym. Na nasz popęd seksualny wpływają również komfort i poczuciu bezpieczeństwa w kontekście ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę. Tabletki antykoncepcyjne nie obniżają libido! Po konsultacji z ginekologiem/żką możesz wybrać między innymi jednoskładnikowe pigułki zawierające wyłącznie progesteron.

Poznaj wszystkie metody antykoncepcyjne i wybierz tę najskuteczniejszą i najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Odpowiednio zbilansowana dieta  

Dieta jest jednym z kluczowych elementów w kontekście naszego zdrowia. Powinna być właściwie zbilansowana zarówno pod względem zapotrzebowania kalorycznego, jak i procentowego udziału najważniejszych składników odżywczych w codziennym menu. Źródłem witamin i minerałów w diecie powinny być przede wszystkim owoce i warzywa. Pełnowartościowa i właściwie zbilansowana dieta pozwala także utrzymać odpowiednią masę ciała, a ta jest bardzo istotna w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia.

Sprawdź, jakie metody antykoncepcji mogą stosować kobiety z nadwagą lub otyłością.

Regularna aktywność fizyczna 

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie witalności, kondycji i gibkości. Regularnie uprawiany sport ułatwia również utrzymanie właściwej masy ciała i zdrowej sylwetki, a to z kolei przekłada się na pewność siebie w sytuacjach intymnych. Ćwiczenia to również źródło endorfin, czyli hormonów szczęścia odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie utrzymujące się przez dłuższy czas po każdym treningu.

Pożądanie responsywne – co to jest?  

Zdarza się, że kobiecie błędnie przypisuje się niskie libido i brak ochoty na aktywność seksualną. Z tego typu sytuacją mamy do czynienia w przypadku tzw. pożądania responsywnego. To model pożądania, w którym ochota na seks pojawia się wyniku stymulacji seksoerotycznej. Kobiety prezentujące ten model pożądania rzadko inicjują zbliżenia, ale po zainicjowaniu go przez partnera – najczęściej chętnie podejmują zabawę, są aktywne i zaangażowane.

Libido w związku – wypracujcie kompromis 

Seks jest istotnym elementem większości związków, a satysfakcjonujące życie erotyczne przekłada się pozytywnie na bliskość partnerów i jakość relacji. Jeżeli związek tworzą osoby o różnych poziomach libido konieczne jest wypracowanie kompromisu, w ramach którego uszanowane i zaspokojone będą oczekiwania i potrzeby obydwu stron. Należy pamiętać, że poziom libido często zmienia się wraz z wiekiem, a to może oznaczać konieczność rewizji wcześniejszych ustaleń.

Pamiętaj, że ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę po 40. roku życia wciąż jest stosunkowo duże. Jeśli jesteś kobietą aktywną seksualnie – nie rezygnuj z odpowiednio dobranej antykoncepcji.

Podsumowanie 

Libido u kobiet jest regulowane przez hormony. Na poziom popędu seksualnego wpływa dodatkowo wiele czynników, które mogą sprawiać, że okresowo mamy większą lub mniejszą ochotę na seks. U kobiet istotne zmiany w kontekście odczuwanego pożądania i ochoty na zbliżenia zachodzą najczęściej w okresie okołomenopauzalnym. Po 40. roku życia aktywność jajników stopniowo wygasa, co powoduje zmiany hormonalne, a jednym z efektów tych zmian może być właśnie obniżone libido.

Źródła:

https://sexed.pl/artykuly/libido

https://umwd.dolnyslask.pl/uploads/media/Seksualnosc_czlowieka_w_wieku_poznej_doroslosci_01.pdf

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/959/original/69-79.pdf?1472035016

https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=697427

http://www.medical-technologies.eu/upload/menopauza_a_problemy_seksualne_kobiet_-_stec.pdf

Seksualność kobiet w okresie klimakterium Agata Gardziejewska , Agnieszka Różańska-Kohsek, Maciej Zalewski, Jerzy Heimrath , Jerzy Zalewski – Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 4, 400–404