Go to content

Asfiksjofilia – czy zabawa w podduszanie jest bezpieczna?

pozycje seksualne
fot. standret/iStock

Asfiksjofilia to zaburzenie seksualne polegające na podduszaniu zarówno siebie jak i partnera podczas stosunku seksualnego. Jej głównym celem jest zwiększenie erotycznych doznań seksualnych. Na czym dokładnie polega wspomniana technika seksualna i skąd bierze się taka potrzeba?

Asfiksjofilia – czym jest?

Asfiksjofilia to jeden z typów zaburzeń preferencji seksualnych, polegający na odczuwaniu zaspokojenia seksualnego w wyniku duszenia lub bycia duszonym przez partnera. Pojęcie wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów asphyxia czyli „bezdech” oraz philia czyli „najwyższa forma miłości”. Pozbywanie siebie lub drugiej osoby dostępu do tlenu jest praktyką bardzo niebezpieczną, nawet jeśli wykonywane jest z rozwagą i ostrożnością. Głównym celem asfiksjofilii jest potęgowanie doznań erotycznych podczas stosunku seksualnego lub masturbacji. Parafilie są zaburzeniami psychiatrycznymi o charakterze perwersji. Zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) asfiksjofilia w seksuologii i psychiatrii jest zaburzeniem seksualnym i umysłowym. Odczuwanie zaspokojenia seksualnego i największego podniecenia w wyniku duszenia lub bycia podduszanym jest jedną z niebezpieczniejszych perwersji seksualnych.

Zobacz również: Froteryzm – uważaj kto się o ciebie ociera! To zaburzenie seksualne

Na czym dokładnie polega podduszanie?

Główną istotą asfiksjofilii jest podduszanie, z którym wiąże się ograniczenie dopływu tlenu. Podduszanie prowadzi do niedotlenienia, które stymuluje i zwiększa doznania seksualne. W mózgu kumuluje się dwutlenek węgla, co może prowadzić do działań halucynogennych. Dodatkowo może pojawić się większe stężenie dopaminy i endorfin związane z doznaniami seksualnymi. W wyniku odcięcia tlenu niektórzy mogą odczuwać stan halucynogenopodobny.

Asfiksjofilia – rodzaje

Metod podduszania jest tyle, ile pomysłów i technik. Każdy może zrobić to na swój własny sposób jednak do najczęściej praktykowanych należą:

  • Podduszanie przy użyciu rąk – to najczęściej praktykowana technika podduszania. Wystarczy jedną lub dwie dłonie owinąć dookoła szyi i zaciskać je coraz mocniej. Cały czas należy zachować rozwagę i czujność. Równie dobrze można położyć dłoń na twarzy partnera, zacisnąć mu usta i nos.
  • Podduszanie przy użyciu foliowej torebki – wystarczy sięgnąć po najzwyklejszą foliową torebkę i założyć ją drugiej osobie na głowę lub przyłożyć do ust i nosa.

Niektórym do zwiększenia doznań seksualnych wystarczy udawanie i „sztuczne” podduszanie. Już samo założenie rąk na szyję, uczucie uległości i bezradności może zwiększyć doznania seksualne.

Zobacz również: Singapurski pocałunek – na czym polega i jakie niesie doznania?

Asfiksjofilia – czy jest bezpieczna?

Podduszanie podczas seksu uznawane jest za niebezpieczną praktykę erotyczną. Podduszając należy mieć na uwadze, że długotrwałe niedotlenienie mózgu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organizmu, a nawet i śmierci. Ograniczenie dostępu tlenu najczęściej kończy się utratą przytomności. Przeprowadzone badania dowodzą, że w samych Stanach Zjednoczonych co roku umiera kilkaset osób, które nie dostrzegły niepokojących objawów w zachowaniu partnera lub źle oceniły możliwości swojego organizmu. Z tego względu asfiksjofilia nie powinna być traktowana jako metoda urozmaicenia życia seksualnego. Zamiast podduszania lepiej skorzystać z zabawek erotycznych, poszukać nowych pozycji i technik seksualnych lub spróbować współżyć w nietypowych miejscach i okolicznościach.