Psychologia Związek

Przestań oszukiwać samą siebie. Ten człowiek cię niszczy, a ty go jeszcze tłumaczysz

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
13 kwietnia 2018
Fot. iStock/fizkes
Następny

„No chyba widziały gały, co brały?” – miała usłyszeć od swojej matki Iza, kiedy pierwszy raz napomknęła, że nie jest szczęśliwa z Piotrem. Tak jakby dało się człowieka przejrzeć na wylot już na pierwszym, czy drugim spotkaniu. Czasem muszą minąć miesiące lub lata, by ktoś pokazał swoją drugą twarz. A może inaczej – swoje prawdziwe oblicze?Wiadomo, że z związki z czasem ewoluują. Dojrzewamy, zmieniają się nasze marzenia, plany i potrzeby. Lepiej znamy swoim partnerów, ale i samych siebie. Doświadczenia, które zdobywamy po drodze mogą zmieniać nasz kręgosłup moralny – niekoniecznie pozytywnie. Ale zdarza się też, że gdy emocje opadną, a pierwsze zauroczenie przeminie, zaczynamy dostrzegać niepokojące sygnały. Widzimy, że człowiek, z którym się związaliśmy ma mnóstwo wad lub najzwyczajniej w świecie przymykałyśmy oko na pewne zachowania.

Iza długo przymykała. Tłumaczyła Piotra na każdym kroku. Nie tylko przed sobą, ale także przed rodziną i znajomymi. Jego napady złości wynikały przecież ze stresującej pracy. Wysokie stanowisko niestety zobowiązuje. O kłótniach szybko przestała komukolwiek mówić, bo i po co. Zaraz pojawiały się głosy, że „u nich to ciągle jest coś nie tak”. Zamiast samotnie chodzić na imprezy rodzinne, wymyślała różne wymówki – najczęściej któreś z nich było chore.

Kłamał? Najwyraźniej miał powód. Zwyzywał ją? Pewnie jej się należało. Ośmieszył w towarzystwie? Może tylko ona nie zrozumiała żartu. Lata mijały, a on pozwalał sobie na coraz więcej i więcej. Któregoś dnia popchnął, ale napiła sobie tylko guza. Tydzień później uderzył, gdy trochę wypił. Ale przecież przeprosił.

Tak to już jest, że im dłużej tkwimy w toksycznym związku, tym bardziej przyzwyczajamy się do niewłaściwych zachowań. Coś, kiedyś nie mieściło nam się w głowie, później staje się chlebem powszednim. Tymczasem jedynym wyjściem jest ucieczka, bo może być tylko gorzej.

Tylko, jak po miesiącach, czy latach prania mózgu, można ocenić, co jest dobre, a co złe? Których zachowań nie wolno ignorować, a które są wyłącznie wynikiem nagromadzonych napięć i niewyjaśnionych nieporozumień? Na szczęście istnieje zbiór zachowań, które są nieakceptowalne w związku. Czas przestać oszukiwać samą siebie i uwolnić się od gościa, który cię nie szanuje.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

17 zdań, które powinien zapamiętać każdy, kto nie potrafi poradzić sobie z problemami

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 kwietnia 2018
Fot. iStock/mediaphotos
 

Bywa, że zamartwiamy się jakimś problemem, analizujemy go bez przerwy, piszemy różne scenariusze pod hasłem: „Co by było gdyby”. Tyle tylko, że często tracimy czas i energię na rzeczy, na które tu i teraz nie mamy już wpływu. 

Trudno nam to jednak zaakceptować, trudno się z wieloma rzeczami pogodzić, choć właśnie odpuszczenie byłoby dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jeśli teraz coś cię zżera od środka – zerknij na poniższe zdania. Warto o nich pamiętać, kiedy pakujemy się w zapętlenie problemami, z którymi po prostu powinniśmy dać sobie spokój.

Odpuszczenie nie oznacza, że ​​się poddajesz, to znaczy, że pozwalasz zaistnieć temu co jest tu i teraz. 

Pamiętaj, że na tej planecie jest ponad 7,4 miliarda ludzi.

Nie każda miłość się rozwija.

Nie wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, ale wiele rzeczy rozwija się z czasem po naszej myśli.

To, że twoje życie nie wygląda tak, jak chcesz, nie oznacza, że ​​nie możesz pracować nad tym, co masz.

Nikt nie jest tym jedynym, którego będziesz w stanie kochać, jak ty nigdy będziesz tą jedną, którą ktoś może pokochać.

Są rzeczy, które cię nie wzmocnią, ale sprawią, że będziesz mądrzejszy.

Czasami musimy doceniać ludzi tylko za to, kim byli, kiedy byli, za nic więcej ani mniej.

 Miłość cię nie ocali.

Odsunięcie się do kogoś, kogo już nie ma, nie sprawi, że on wróci.

Czyjeś odejście nie zawsze jest dla nas lekcją i to też jest w porządku. 

Nie chodzi o to, że nie jesteś dla kogoś niewystarczająco dobra, po prostu nie pasujecie do siebie nawzajem.

Ciągłe roztrząsanie przeszłości nie da ci odpowiedzi na to, dlaczego pewne rzeczy musiały się skończyć, nie uchroni cię także przed bólem, za to z pewnością powstrzyma cię i uniemożliwi spotkanie z czymś nowym.  

W życiu jest coś więcej niż zakochanie.

 Nawet jeśli jesteś powodem, przez który wszystko poszło nie tak, to nie czyni cię złą osobą, to po prostu pokazuje, że jesteś człowiekiem i możesz się nauczyć ważnych rzeczy na własnych błędach. 

Stracona miłość cię nie zabije, jest to uniwersalne ludzkie doświadczenie i nie jesteś wcale taka samotny, jak się czujesz; jeszcze wszystko będzie w porządku.


źródło: thoughtcatalogy.com

 


Psychologia Związek

Rozwiązanie akcji #MiesiącKobiet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 kwietnia 2018
Fot. iStock/Poike

Kochane, i co ja mam wam napisać. To był świetny miesiąc, mam nadzieję, że u was trwa nadal, a jeśli o sobie zapomniałyście, to dzisiaj wam przypominamy wręczeniem nagród za udział w akcji. Wzruszyły mnie niesamowicie wasze wpisy o tym, co wam dał ten miesiąc. Cieszę się, że dla was to nie był tylko wyścig po nagrody, ale faktycznie skupienie się na sobie, na tym, co nam w duszy gra, co śpiewa, a co wywołuje wdzięczność. 

Żeby nie przedłużać.

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 10 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Zestaw kosmetyków KOBO dla:

Halyna Ramsa-Ga

Kasia Grzesia

Bogusia Tatar

Patrycja Piasecka

Beata K. Gardoń

Bon o wartości 300 zł na zakupy w vippidesign.com oraz designerski kubek, notes i kostka biurowa dla

Anna Milkiewicz

Anna Stawowa

Joanna Antoniewska

Beata Maćkowiak

Zestaw kosmetyków profesjonalnych Kiwicha Face Care Set dla:

Bożena Sil

Małgorzata Zarębska

Bogusia Olendzka-Kozicka

Kaśka Stachowiak

Depilacja laserowa 1 sesja – 4 dowolne partie ciała dla:

Katarzyna Toczona

Depilacja laserowa 1 sesja – pachy + bikini + łydki dla:

Aleksandra Filipkowska

Laserowy peeling węglowy twarz + szyja + dekolt dla:

Aleksandra Szczepańska

Infuzja tlenowa twarz + szyja + dekolt dla:

Karolina Sil

Obrotowa loko-suszarka z jonizacją AS200E Babyliss Paris dla:

Agnieszka Burek

Marlena Hanelik

Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris dla:

Patrycja Koźlik

Zestaw Prezentowy Baton Warszawski dla:

Joanna Olszewska

Iza Steffens

Sabina Bellydance


Zobacz także

być szczęśliwą, #nażyćsię

32 pomysły, by #nażyćsię i być szczęśliwą według psycholożki Marty Iwanowskiej-Polkowskiej

„Tato, jak będę mieć 16 lat, chłopcy będą wsadzać mi ręce w majtki…” Kampania społeczna, obok której nie można przejść obojętnie

Cały świat wmówi ci, że nie masz prawa do swojego cierpienia… Masz blizny, których nie widać, więc jak o nich mówić?